| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Czym są mostki termiczne? Gdzie mogą się pojawiać i jak im zapobiegać?

Czym są mostki termiczne? Gdzie mogą się pojawiać i jak im zapobiegać?

Wszyscy dążymy do tego, aby ogrzewanie naszego domu było jak najtańsze. Jednak mostki termiczne mogą znacznie podnosić nasze rachunki. Dowiedz się którędy ucieka ciepło i jak temu zaradzić?

Mostek termiczny to miejsce, w którym została przerwana ciągłość izolacji termicznej. Dochodzi tam do miejscowego zwiększenia współczynnika przenikania, wskutek czego ciepło w tym punkcie będzie uciekało z domu najszybciej. Mostki są niedostrzegalne „gołym okiem”, ale prawdopodobnie sami odczujemy, że w pomieszczeniu nie jest tak ciepło, jak powinno być.

Z jakimi rodzajami mostków możemy się spotkać?

Generalnie wyróżnia się dwa rodzaje mostków cieplnych. Pierwszy z nich to mostki punktowe, które najczęściej powstają przez elementy mocujące, jak np. stalowe kotwy. Niestety, w większości przypadków nie można ich całkowicie uniknąć. Możemy je jednak znacznie ograniczyć, wybierając materiały, które słabiej przewodzą ciepło. Stąd, na przykład przy ocieplaniu zewnętrznych ścian budynku, warto wybrać plastikowe elementy do mocowania styropianu.

Drugi rodzaj to mostki liniowe, które są o wiele bardziej kłopotliwe. Typowymi miejscami ich występowania są połączenia różnych elementów konstrukcyjnych, takich jak balkon z płytą stropową lub wieńcem. W miejscu, w którym balkon przecina izolację cieplną ściany zewnętrznej, tworzy się podłużne pasmo, przez które łatwo dochodzi do strat ciepła. Dlatego ważne jest poświęcenie szczególnej uwagi na zabezpieczenie tych newralgicznych obszarów.

Jak uniknąć strat ciepła przez mostki termiczne?

Poprawne wykonanie izolacji nie jest zadaniem łatwym. Składa się na nie wiele czynników, od doświadczenia ekipy budowlanej, po jakość materiału. Warto poznać jednak kilka reguł, które pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia mostków cieplnych. Jeśli ocieplamy dom styropianem, powinniśmy zwrócić uwagę, aby płyty ściśle do siebie przylegały i były klejone metodą krawędziowo-punktową (zaprawa rozprowadzona po obwodzie i w kilku punktach na środku powierzchni). Jeżeli jednak dojdzie do powstania niewielkich szczelin, warto wypełnić je niskorozprężną pianką poliuretanową. Należy pamiętać również, że pionowe krawędzie płyt w kolejnych szeregach nie mogą się pokrywać. Jest to tzw. mocowanie na mijankę, które również zapobiega powstawaniu przerw pomiędzy płytami. Warto na tym etapie zadbać o jakość wykonania, gdyż na pewno zaowocuje to poprawą komfortu.

Poważne konsekwencje złej izolacji

Efekty mostków termicznych będą ujawniać się stopniowo. Na początku będziemy odczuwać spadek temperatury w pomieszczeniu, a w konsekwencji zwiększą się opłaty za ogrzewanie. Jednak z czasem w miejscach, gdzie doszło do przerwania izolacji, zacznie gromadzić się woda. A to zjawisko szybko doprowadzi do pojawienia się grzybów czy pleśni. Wilgoć może również doprowadzić do pojawienia się pęknięć i rys na powierzchni elewacji. Możemy łatwo sprawdzić nasz dom pod kątem występowania mostków cieplnych, zamawiając badanie termowizyjne. Niestety, może się okazać, że problem tkwi w montażu materiałów zewnętrznych lub co gorsza, w konstrukcji budynku. Grozi to koniecznością przeprowadzenia kolejnych prac budowlanych, które mogą być bardzo kosztowne. Dlatego tak ważne jest, aby stale kontrolować każdy etap powstawania naszego domu.

Ile wiesz o termomodernizacji. Rozwiąż QUIZ

Termomodernizacja obejmuje szereg zagadnień – od oceny stanu budynku, przez harmonogram prac,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Izolacja dachu skośnego – zrób to dobrze, a...

Ocieplenie domu jest inwestycją na lata. 70% energii wykorzystywanej przez budynki, to właśnie energia zużyta...

Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo...

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną...

Izolacja termiczna i akustyczna ze styropianu....

Styropianem ociepla się wszystkie elementy budynków od fundamentów, poprzez ściany zewnętrzne,...

Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu...

Styropian grafitowy pojawia się nie tylko jako ocieplenie nowoczesnych i luksusowych domów, ale jest...

Wełna mineralna skalna i szklana. Porównanie i...

Wełna mineralna skalna i szklana są z pozoru identyczne. Obie stanowią dobrą izolację termiczną, akustyczną i...