Sprawdź dom kamerą termowizyjną. Badania termowizyjne
Miejsca, przez które ciepło ucieka z domu, można wykryć podczas badań termowizyjnych. Wykonuje je fachowiec z kamerą termowizyjną. Zobacz, jak przebiegają takie badania.
Badania termowizyjne cieszą się w budownictwie coraz większą popularnością. Jest to jedno z najbardziej skutecznych narzędzi diagnostyki cieplnej budynków obejmującej badania ich obudowy termicznej i instalacji wewnętrznych, lokalnych źródeł ciepła, zawilgocenia przegród oraz infiltracji powietrza przez nieszczelności przegród.
Kamera termowizyjna rejestruje promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni. Zamienia je przy tym na obraz widzialny. W efekcie możemy obejrzeć nasz dom w intensywnych kolorach tęczy. Te barwne plamy pozwalają się zorientować, które elementy budynku lub fragmenty ścian są ciepłe, a które zimne. Czerwone i pomarańczowe wskazują miejsca najcieplejsze, stanowiące zielone granice, którymi ciepło niepostrzeżenie opuszcza budynek. Im na zdjęciu więcej barw zimnych – zieleni, błękitów – tym większy powód do radości, ponieważ obraz taki oznacza, że ciepło nie wydostaje się poza budynek.
Termowizja pozwala więc precyzyjnie określić, które z przegród trzeba ocieplić, docieplić lub uszczelnić. Żeby jednak badanie termowizyjne mogło się udać, w budynku powinno być włączone ogrzewanie, a temperatura na zewnątrz domu powinna być możliwie najniższa.
Kiedy warto zrobić badania termowizyjne
W nowo wybudowanym domu badania termowizyjne mogą posłużyć do sprawdzenia ciągłości ocieplenia ułożonego w dachu. Robi się je bezpośrednio po ociepleniu połaci, ale jeszcze przed osłonięciem wełny od strony poddasza. W razie konieczności łatwo jest dokonać poprawek. Kolejnym dobrym momentem do zrobienia badań termowizyjnych jest kontrolne uruchomienie wszystkich instalacji. Jednak w większości wypadków inwestorzy decydują się na termowizję dopiero podczas zamawiania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Zakończenie budowy często wypada późną jesienią, w sezonie grzewczym – co sprzyja podjęciu takiej decyzji. Termowizja jest pomocna także w budynkach już zamieszkanych, jeżeli występują uciążliwości eksploatacyjne: zawilgocenia ścian, niekomfortowe przedmuchy wokół stolarki okiennej, brak komfortu cieplnego, niesprawność wentylacji naturalnej, niezrozumiale wysokie zużycie energii na cele grzewcze. Badanie termowizyjne to dobre narzędzie do skontrolowania poprawności prac związanych z modernizacją budynku.
Jak zamawiać badania termowizyjne
Usługę termowizji oferuje coraz więcej firm, w tym również wykonawczych, specjalizujących się w ociepleniach. Zamówienie składa się telefonicznie. Po rozmowie z klientem dobierany jest rodzaj kamery termowizyjnej (liczy się odpowiednia rozdzielczość). Na miejscu firma fotografuje obiekt, a później dokonuje opisu zarejestrowanych obrazów. Cena badania termowizyjnego zaczyna się od 500 zł.
W Internecie można znaleźć dwa rodzaje ofert badań termowizyjnych – z raportem i bez niego. Jeżeli jest oferowany raport, klient często musi wybrać jeden z dwóch wariantów: raport dokładny lub podstawowy. Zakres raportu z badań termowizyjnych nie jest ujednolicony. Zanim wybierzemy firmę świadczącą takie usługi, warto poprosić o okazanie fragmentu przykładowego raportu. Powinny się w nim znajdować termogramy z takim opisem, który może być pomocny inwestorowi podczas termomodernizacji domu. Do termogramów dołącza się często zdjęcie wykonane wbudowanym aparatem fotograficznym. Ułatwia to identyfikację analizowanej części budynku. Zdjęcia pokazują większy obszar (są robione obiektywem szerokokątnym) niż same termogramy (robione obiektywem wąskokątnym). Zestaw termogramów bez komentarza może być przydatny i czytelny tylko dla osoby o odpowiednim doświadczeniu i mającej pełną informację o warunkach, w jakich je wykonano. W innych wypadkach nie warto zamawiać takiego wariantu termowizji.
WIDEO: Termowizja: Dom 10 letni - czy nadal ciepły?
Najlepsza pora na termowizję
Dobrze, aby w czasie trwania badań termowizyjnych oraz 2-3 dni wcześniej pogoda była w miarę stabilna. Wykonuje się je od wewnątrz i z zewnątrz budynku. Nie powinno się prowadzić badań kamerą termowizyjną na zewnątrz, jeśli prędkość wiatru przekracza 2 m/s. Silny wiatr wychładza powierzchnie ścian, maskując ewentualne sygnały występowania mostków cieplnych. Czynnikiem sprzyjającym badaniom termowizyjnym jest długotrwałe i intensywne zachmurzenie. Jeżeli wykonuje się badania przy bezchmurnym niebie, należy to uwzględnić podczas interpretowania termogramów. Bezchmurne niebo oznacza zazwyczaj duże tempo zmian temperatury w ciągu dnia i nocy. Niektóre elementy budynku (np. wystające belki konstrukcji dachowej albo betonowe filary) mają na tyle dużą bezwładność cieplną, że ich temperatura zmienia się dużo wolniej niż temperatura powietrza. Na wieczornych termogramach widać względnie wysoką temperaturę tych elementów, co może być mylnie zinterpretowane jako wady.
Jak interpretować wyniki badania termowizyjnego
Nie należy się sugerować samymi barwami obrazka termowizyjnego. Trzeba uwzględnić wartości liczbowe mierzonej temperatury oraz warunki, w których dokonano pomiaru. Na przykład gęste chmury są względnie ciepłe (zimą mają temperaturę o mniej więcej 3°C niższą niż powietrze), ich temperatura jest podobna do tej, którą ma powierzchnia gruntu. Natomiast bezchmurne niebo jest względnie zimne (zimą ma mniej więcej 25°C mniej niż powietrze), dlatego sprzyja powstawaniu efektu „cienia cieplnego”. Na wynik badań termowizyjnych ma również wpływ kąt, pod jakim jest usytuowana kamera względem analizowanej powierzchni. Od tego kąta zależą wartości współczynników emisyjności e oraz odbicia r, które wprowadza się do oprogramowania kamery. Wraz ze zmniejszaniem kąta widzenia kamery zmniejsza się współczynnik emisyjności e i jednocześnie rośnie współczynnik odbicia r. Skutkiem jest to, że wraz ze zmniejszaniem kąta widzenia kamera w coraz większym stopniu widzi obraz termalny odbicia w obserwowanej powierzchni.