| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Folie paroizolacyjne przy ocieplaniu poddasza. Jaką wybrać, jak ułożyć

Folie paroizolacyjne przy ocieplaniu poddasza. Jaką wybrać, jak ułożyć

Folia paroizolacyjna jest niezbędna na ocieplonym poddaszu użytkowym. Ułożona pomiędzy ociepleniem poddasza a płytami gipsowo-kartonowymi folia zatrzymuje parę wodną powstającą wewnątrz domu. Dowiedz się, jakie są rodzaje folii oraz jak układać je podczas ocieplania poddasza.

Folie paroizolacyjne i ich zastosowanie

Folie paroizolacyjne zatrzymują pochodzącą z pomieszczeń parę wodną, więc umieszcza się je pod krokwiami, od strony poddasza. Przepuszczają one w ciągu doby zaled­wie kilka gramów pary i są wodoszczelne (wytrzymują obciążenie słupem wody o wysokości od 1 do 6 m).
Kupując folię, trzeba sprecyzować, jakie ma mieć zadanie i od której strony połaci będzie układana. O rodzaju folii informują dane techniczne na etykietach, czyli paroprzepuszczalność (liczba gramów wody przedostająca się przez 1 m2 folii w ciągu 24 godzin) lub odwrotnie do niej proporcjonalny współczynnik Sd. Folia paroizolacyjna, jako szczelna, musi mieć bardzo małą paroprzepuszczalność, rzędu kilku g/m2/24 h, i jak najwyższy współczynnik Sd (kilkadziesiąt, często ponad 100 m). Folie paroizolacyjne, w przeciwieństwie do paroprzepuszczalnych folii wstępnego krycia, są gładkie i miękkie.

Jaka folia paroizolacyjna?

Rozróżnia się trzy grupy folii paroizolacyjnych.

  • Folie z polietylenu są zazwyczaj­ jednowarstwowe, wzmacniane siatką polietylenową albo złożone z warstw polietylenu i polipropylenu. Z wyglądu są podobne do folii budowlanych. Ich współczynnik Sd wynosi kilkadziesiąt, a często nawet ponad 100 m. Jest nieco niższy w przypadku folii zawierających polipropylen.
  • Aktywne paroizolacje są wykonane z polipropylenu, czasami osłoniętego powłoką polietylenową, a ich działanie polega na utrzymywaniu optymalnego poziomu pary wodnej w przegrodzie. Folia blokuje przepływ pary z pomieszczenia do konstrukcji dachu, ale dzięki „zaworom bezpieczeństwa”, czyli otworom o specjalnie uformowanym lejkowatym kształcie, może odprowadzić jej nadmiar na zewnątrz, w stronę pokrycia. Jest to bardzo ważne, bo wykraplająca się między paroizolacją a przykładowo okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych para nie jest widoczna z pomieszczenia, a zawilgaca płyty, narażając je na pojawienie się pleśni. Możliwość odprowadzenia nadmiaru pary zapobiega temu zjawisku. Oczywiście aktywne paroizolacje mają przez to większą paroprzepuszczalność, czyli niższy współczynnik Sd niż zwykłe – kilka, czasem kilkanaście metrów.
    Uwaga! Aktywną paroizolację można stosować tylko wtedy, kiedy pod pokryciem znajduje się wysokoparoprzepuszczalna membrana!
  • Folie z ekranem aluminiowym mają zawsze budowę warstwową z polietylenu i polipropylenu, przy czym ostatnia warstwa – ta skierowana w stronę pomieszczenia – jest metalizowana. Folie odbijają promieniowanie cieplne pochodzące z poddasza, więc zwiększają efektywność ogrzewania, pozwalając zmniejszyć zużycie energii. Odbicie promieniowania rzędu 60% pozwala zaoszczędzić kilka procent energii grzewczej, a niektóre folie odbijają nawet 90% promieniowania, zmniejszając zużycie energii o kilkanaście procent. Folie z odblaskiem są ciężkie (gramatura około 300 g/m2), ale bardzo wytrzymałe i najszczelniejsze ze wszystkich – ich współczynnik Sd sięga kilkuset metrów.
    Uwaga! Aby folie matalizowane działały prawidłowo, okładziny nie można mocować na styk, tylko odsunąć na ruszcie, aby od strony ekranu pozostała szczelina umożliwiającą cyrkulację odbitych fal cieplnych.
Autor: Mariusz Bykowski

Folia paroizolacyjna nie jest paroszczelna?

Choć folie paroizolacyjne nazywa się również paroszczelnymi, tak naprawdę nie są idealnie szczelne. Ich paroprzepuszczalność jest jednak bardzo niewielka i wynosi 0,5 g/m2/dobę. Parametry folii są tak dobrane, by była ona barierą dla pary wodnej powstającej wewnątrz domu i dzięki temu chroniła konstrukcję domu oraz izolację cieplną przed zawilgoceniem. Folie paroizolacyjne zwykle są żółte, choć bywają również niebieskie lub zielone. Są też folie paroizolacyjne zbrojone siatką z tworzywa sztucznego albo takie z cieniutką warstwą folii aluminiowej, która odbija ciepło i w ten sposób ogranicza jego ucieczkę z domu. Folia paroizolacyjna jest niezbędna w ociepleniu poddasza użytkowego. Ułożona pomiędzy ociepleniem a płytami gipsowo-kartonowymi folia zatrzymuje parę wodną powstającą wewnątrz domu, dzięki czemu nie przedostaje się ona do wnętrza dachu, nie zawilgaca więc ani drewnianych krokwi, ani izolacji cieplnej. Stosuje się ją również do izolowania dachów płaskich.

W domu o konstrukcji szkieletowej zarówno drewnianej, jak i stalowej paroizolację układa się również w ścianach – od wewnątrz i stropach – od spodu. Także w domu murowanym mogą być drewniane stropy, które warto od spodu zabezpieczyć folią paroizolacyjną. Również lekkie szkieletowe ścianki działowe wygłuszone wełną, oddzielające pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych, trzeba zabezpieczyć folią paroizolacyjną (od strony pomieszczenia ogrzewanego).

Układanie folii paroizolacyjnej

Podczas układania paroizolacji warto dopilnować wykonawców, aby stosowali się do instrukcji podanej przez producenta, ale i tu nierzadko nie uniknie się błędów. Najczęstsze to oczywiście uszkodzenia folii i niestaranne uszczelnienia zakładów oraz styków z przyległymi elementami, takimi jak ściany czy kominy. Takie błędy łatwo naprawić, podklejając nieszczelne miejsca taśmą. Trzeba jednak w porę je wykryć. Błędy pojawiają się nie tylko podczas układania folii. Również późniejsze prace, czyli układanie pokrycia czy wykańczanie poddasza, mogą być wykonane niepoprawnie. Łatwo podczas nich uszkodzić dobrze ułożoną folię albo zapomnieć o koniecznej szczelinie wentylacyjnej – system kontrolowanego przepływu pary wodnej nie będzie wtedy działał prawidłowo.

Bardzo często zapomina się o tym, że nie wolno równolegle prowadzić prac mokrych i wykończeniowych. Jeśli zimą ogrzewa się budynek i układa w nim betonowe podłogi lub tynki, a jednocześnie ociepla się poddasze i osłania skosy folią paroizolacyjną, zamyka się ogromne ilości wilgoci technologicznej wewnątrz izolacji dachu. Zanim ta wilgoć odparuje na zewnątrz przez folię wstępnego krycia, budynek jest narażony na spore straty energii spowodowane gorszymi parametrami mokrych połaci dachowych. Przy złej wentylacji może też dojść do rozwoju pleśni pod okładziną skosów.

A czy wiesz, jak się przykleja do ściany styropian?

Przeczytaj dodatkowo:
Sprawdzone rozwiązanie – termoizolacja na...

Termoizolacja na krokwiach zapewnia optymalne docieplenie oraz daje się łatwo i szybko zamontować. Stanowi...

Domy pasywne i energooszczędne - termoizolacja a...

Przy projektowaniu i budowie domów pasywnych lub takich, które zużywają minimalne ilości...

Szary styropian trzeciej generacji – materiał...

Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię, ale również rozwiązuje problem zbyt grubych...

Folie hydroizolacyjne. Z których rodzajów...

Folia hydroizolacyjna nie może przepuszczać wilgoci ani wody nawet pod dużym ciśnieniem, dlatego jest to...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...