Bielenie podłogi. Malujemy starą podłogę na biało

2017-11-22 15:59

Bielenie podłogi: instrukcja. Metamorfoza starej podłogi drewnianej w modną rozbielaną może skutecznie powiększyć i rozświetlić wnętrze. Poza tym malowanie podłogi na biało nie jest to trudne, choć niestety - pracochłonne. Ale efekt jest tego wart.

Bielenie podłogi
Autor: Mariusz Bykowski Znane sprzed lat malowanie drewnianych podłóg farbami powraca do łask. Tym razem nie starają się one naśladować barwy drewna, ale są demonstracyjnie białe. O tym, że podłoga jest drewniana, przypomina jedynie zarys deszczułek

Wystarczy, by podłoga była jaśniejsza o kilka tonów, aby pomieszczenie wydało się zdecydowanie przestronniejsze i lepiej doświetlone. To doskonałe rozwiązanie do małych, słabo nasłonecznionych wnętrz, ale nie jest dla nich zarezerwowane - w tych dużych także prezentuje się doskonale. Biała podłoga bardzo dobrze sprawdza się w roli tła zarówno dla aranżacji nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Drewno można rozjaśniać w różnym stopniu - do bielenia podłogi dostępne są lakiery, oleje, olejowoski i pasty różniące się nasyceniem pigmentów. Poza tym nie musimy decydować się na czystą biel - możemy wybrać odcień do malowania podłogi złamany kroplą innej barwy, na przykład szarości lub beżu. Do wyboru są preparaty zachowujące i podkreślające rysunek słojów albo takie, które ujednolicą drewnianą podłogę. I jeszcze jedna dobra wiadomość – rozbielać można nie tylko jasne gatunki drewna, ale także te ciemniejsze, na przykład bardzo dobre efekty uzyskuje się, rozjaśniając podłogi dębowe.

Metoda na starą podłogę: nowoczesne farby wodorozcieńczalne

Bielenie podłogi: czym wykończyć podłogę na biało?

Rozbielanie podłogi będzie najtrwalsze, jeśli zdecydujemy się na jedną z metod, w wyniku której pigmenty wnikną w drewno.

  • Olejowanie podłogi na biało

Może to być olejowanie lub nanoszenie olejwosku. W miejscach intensywnie eksploatowanych lepiej sprawdzi się olej rozpuszczalnikowy niż wodny, bo wniknie głębiej. Nie należy zrażać się silnym zapachem takiego preparatu, ponieważ zniknie po trzech dniach. Na trwałość olejowania wpływa też sposób przeprowadzenia prac – nanoszenie na gorąco daje pod tym względem lepsze efekty, bo preparat bardziej spenetruje drewno.

  • Bielenie podłogi: wybieramy bejce

Bardzo trwałe będzie też rozbielenie drewna bejcą, a następnie naniesienie na nią lakieru lub oleju. W takim przypadku koniecznie należy zwrócić uwagę na czas schnięcia bejcy. Jeśli jest krótki, trudniej będzie uzyskać jednolicie wybarwioną powierzchnię. Do bielenia podłóg zalecane są bejce wodne, a nie spirytusowe, ponieważ czas ich schnięcia jest dłuższy. Dzięki metodom wprowadzającym pigmenty w głąb drewna nawet w miejscu zarysowania podłoga będzie miała niezmieniony kolor.

  • Pasty wybielające do podłóg

Trwałe efekty daje też stosowanie past wybielających, które podkreślają usłojenie. Można je nanosić na drewno surowe lub bejcowane. Metoda ta jest trwała, ponieważ na podłogę wybielaną pastą nanoszone są kolejne preparaty stanowiące dodatkowe zabezpieczenie - najpierw utrwalacz zamykający pory drewna, a potem lakier lub olejowosk.

  • Lakiery do bielenia podłóg

Nieco mniej trwałą, ale za to prostszą metodą jest pomalowanie podłogi na biało lakierem, który zawiera pigmenty. W tym przypadku o trwałości nie decyduje to, czy będzie to lakier wodny, czy rozpuszczalnikowy, ale rodzaj zawartych w nich żywic. Fachowcy za bardzo dobre do renowacji podłóg drewnianych uznają lakiery poliuretanowe, które są odporne na uszkodzenia i jednocześnie elastyczne. Decydując się na bielenie podłogi drewnianej lakierem, wybieramy inny efekt niż w przypadku preparatów wnikających w drewno. Lakier tworzy na nim powłokę, dlatego ten zawierający pigmenty ujednolici wygląd podłogi. Olej, olejowosk, bejca czy pasta z pigmentami nie zatrą rysunku drewnianych słojów, a lakier może to zrobić w różnym stopniu. Właśnie ilość pigmentów, jakie zawiera, jest szczególnie istotna, bo ona przesądza nie tylko o tym, jak jasna będzie podłoga, ale także o tym, w jakim stopniu widoczne będą słoje drewna. Im pigmentów będzie więcej, tym bardziej zatarty będzie rysunek usłojenia. Im będzie ich mniej, tym podłoga będzie mniej rozjaśniona, ale bardziej wyglądająca na drewnianą. Dostępne są nawet lakiery z tak dużą zawartością pigmentów, że całkowicie zakrywają rysunek słojów.

Wybór lakierów do bielenia podłóg jest bardzo duży. Oferowane są ich różne rodzaje - na przykład:

  • poliuretanowe,
  • uretanowe,
  • akrylowo-poliuretanowe.

Takie lakiery różnią się ilością pigmentów i stopniem połysku – od matu, poprzez satynę po połysk tafli szkła. Ich barwę, podobnie jak farb, można wybierać nawet spośród kilkuset jasnych kolorów różniących się ułamkami barwnych tonów.

Malowanie podłogi na białą farbą

Równie trwałe jak lakierowanie podłogi będzie pomalowanie jej na biało farbą. To rozwiązanie dobre dla tych, którzy chcą jak najbardziej ją ujednolicić, zachowując jedynie widoczny zarys drewnianych elementów. Dostępne są różne rodzaje farb kryjących przeznaczonych do malowania podłóg:

  • emalie poliuretanowe,
  • emaile akrylowe,
  • emaile epoksydowe.

Te farby do malowania podłóg drewnianych występują w wersjach półmatowych i błyszczących. Poza tym w przypadku farb również możliwe jest zadbanie o niuanse kolorystyczne – dzięki łączeniu bieli z różnymi bazami można uzyskać wiele kolorów różniących się ćwierćtonami nasycenia barwy.

GALERIA: bielenie podłogi krok po kroku

Bielenie podłogi: instrukcja wykonania

Zakres prac zależy od stopnia zniszczenia drewna i sposobu, w jaki chcemy je rozbielić. Jeśli podłoga nie jest bardzo zniszczona – nie ma na niej głębokich wgnieceń, rys, których chcemy się pozbyć, może wystarczyć samo przeszlifowanie drewna papierem ściernym. Będzie tak, gdy zdecydujemy się na bielenie lakierowanej podłogi farbą, lakierem, a olejowanej olejem albo lakierem uretanowym. W takiej sytuacji bardzo istotny jest odpowiedni dobór produktów. Najlepiej, aby nowe preparaty od starych różniły się tylko domieszką pigmentów. Jeśli dokładnie nie wiemy, czym jest zabezpieczona stara podłoga, sytuacja jest trudniejsza. Wtedy należy kierować się zasadą, że na lakier rozpuszczalnikowy można nanosić rozpuszczalnikowy i wodny na rozpuszczalnikowy, a nie odwrotnie (na wodny tylko wodny). Wprawdzie nie ma przeciwwskazań, by zmieniać rodzaj oleju i nanosić olej wodny na podłogę zabezpieczoną olejem rozpuszczalnikowym i odwrotnie, ale mimo to radzimy zachowanie ostrożności. O efekcie końcowym bielenia podłogi może przesądzić rodzaj dodatków, na przykład wosków. Dlatego zawsze, stosując inny produkt niż użyty wcześniej do malowania podłogi, należy wykonać próbę w mało widocznym miejscu, by sprawdzić, czy nowy preparat stworzy na starym trwałe zabezpieczenie.

Gdy chcemy rozbielać deski podłogowe bejcą albo pastą, konieczne będzie cyklinowanie podłogi. Informację, jakiego papieru ściernego należy użyć, znajdziemy na preparacie przeznaczonym do wybielania albo w jego karcie technicznej. Najczęściej jest to najpierw granulacja 120, a następnie 180-220. Istotne jest to, by ostatnie szlifowanie było przeprowadzane wzdłuż słojów drewna. Po szlifowaniu podłogę należy dokładnie odkurzyć, a sam proces bielenia podłogi można zacząć wtedy, gdy będzie idealnie czysta i sucha. O tym, jakie zastosować narzędzia do nanoszenia wybranego preparatu, dowiemy się z informacji zamieszczonej na jego opakowaniu. Z reguły drewno bejcuje się i pastuje gąbką, szmatką bawełnianą albo pędzlem, a oleje, olejowoski i lakiery – pędzlem lub szpachlą. W przypadku produktów wybielających do podłóg drewnianych, które wnikają w głąb drewna, istotny jest kierunek ich nanoszenia - należy to robić wzdłuż słojów.

Uwaga! Decydując się na rozbielanie podłogi, trzeba pamiętać, że później powinna być pielęgnowana preparatami zawierającymi białe pigmenty podtrzymującymi uzyskany efekt.

Bielenie podłogi: kosztorys

  • olej do parkietu wybielający V33 – 162 zł/2,5 l (wydajność 12 m2/l)
  • lakier do podłóg Twardy jak diament Altax – 116 zł/2,5 l (wydajność 18 m2/l)
  • bejca wodna Fiddes Water Stain – 273 zł/5 l (wydajność 10-14 m2/l)
  • biała pasta do drewna Fiddes Liming Paste – 83 zł/kg (wydajność 10-20 m2/l)
  • utrwalacz Drewno Bejcowane lub bielone Starwax – 46 zł/0,5 l
  • taśma malarska – 3,90 zł/szt (38 mm x 25 m)

Nasi Partnerzy polecają