| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Renowacja parkietu i podłogi z desek. Cyklinowanie, olejowanie i lakierowanie drewna

Renowacja parkietu i podłogi z desek. Cyklinowanie, olejowanie i lakierowanie drewna

Każda, nawet najtrwalsza podłoga drewniana wymaga po pewnym czasie cyklinowania i lakierowania lub olejowania. Dowiedz się, na czym polega renowacja parkietu i jak odnowić podłogę z desek.

Sposób odnawiania posadzek drewnianych, czyli desek litych, trójwarstwowych czy parkietu, zależy głównie od tego, czym zostały one zaimpregnowane. Powłoki z lakieru wymagają bowiem zupełnie innego postępowania niż olejowane.

Zasady odnawiania podłogi lakierowanej

Lakier jest najpowszechniejszym impregnatem stosowanym do drewnianych posadzek. Nakłada się go zazwyczaj w kilku warstwach. Lakiery mają bardzo różną odporność na ścieranie, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Jeśli na posadzce są płytkie uszkodzenia lub drobne przebarwienia i nie zostały zdarte warstwy lakieru, rysy można w prosty sposób usunąć. Można to zrobić, używając mazaków lub wosków koloryzujących (odpowiadających barwie drewna). Jeżeli na posadzce są uszkodzenia mechaniczne, najlepiej ją odtłuścić specjalnym detergentem, usunąć wszelkie środki pielęgnacyjne i miejsce uszkodzenia zmatowić wełną stalową. Następnie drewno należy dokładnie odkurzyć i polakierować. Wcześniej warto jednak sprawdzić na mniej widocznym fragmencie posadzki, czy lakier będzie dobrze przyczepny (może to być miejsce, gdzie będzie leżał dywan lub stał jakiś mebel).

Cyklinowanie posadzki

Jeśli drewno nie było do tej pory właściwie pielęgnowane przy użyciu preparatów zalecanych przez producenta (niezawierających parafiny ani silikonu), może się zdarzyć, że lakier zacznie się łuszczyć lub będą powstawać pęcherze powietrza. Wtedy wskazane jest wycyklinowanie posadzki. W przypadku pojedynczego, ale głębokiego uszkodzenia niewielki fragment podłogi trzeba po prostu wymienić. Jeśli uszkodzenia są poważniejsze, rozleglejsze i widać wyraźne przebarwienia, posadzkę należy dokładnie wycyklinować, czyli zeszlifować zniszczoną warstwę. Czynność tę najlepiej powierzyć fachowcowi, gdyż w wyniku nieumiejętnego cyklinowania na posadzce mogą powstać wgłębienia. Do cyklinowania można użyć maszyn – cykliniarek taśmowych, jednak ze względu na ich ciężar czynność tę można wykonać jedynie na posadzce przyklejonej do podłoża, na pływającej jest to niemożliwe. W miejscach trudno dostępnych (na przykład pod grzejnikiem) lepiej sprawdzą się szlifierki krawędziowe. Cyklinowanie należy przeprowadzić od trzech do pięciu razy, za każdym razem zmieniając papier ścierny na drobniejszy. Zaleca się, aby twarde gatunki drewna (takie jak dąb czy jesion) cyklinować kolejno papierami ściernymi gradacji: 36, 40, 60, 80 i 100, natomiast miękkie (świerk, modrzew, sosna, jawor) – 36, 40, 60, 80 i 120.

Szpachlowanie parkietu lub podłogi z desek

Po cyklinowaniu posadzkę szpachluje się metalową szpachlą, czyli wypełnia szczeliny preparatem zawierającym żywice (najlepiej celulozowe lub wodne). Następnie drewno szlifuje się drobnym papierem ściernym, a na dokładnie odkurzoną powierzchnię przy użyciu wałka, pędzla lub szpachli nanosi się podkład. Zapewni on lepsze zabezpieczenie posadzki i zmniejszy koszt jej lakierowania. Najbezpieczniej jest wybrać podkład tego samego producenta co lakier.

Ponowne lakierowanie drewna

Po wyschnięciu podkładu można przystąpić do lakierowania. Uwaga! Drewna wcześniej olejowanego nie można poddawać lakierowaniu. Lakier nanosi się pędzlem, wałkiem, szpachlą lub pistoletem natryskowym pod ciśnieniem. Czynność tę powtarza się 2 lub 3 razy. Poszczególne warstwy lakieru można nanosić najwcześniej po kilkunastu godzinach, ale nie później niż po 24, gdyż warstwy mogłyby się ze sobą nie związać. Im grubsza warstwa lakieru, tym posadzka będzie bardziej odporna na uszkodzenia. Na odnawianą posadzkę warto wybrać dobry lakier odporny na ścieranie i uszkodzenia.

Drobne naprawy podłóg olejowanych

W początkowej fazie użytkowania posadzkę trzeba przecierać wodą z dodatkiem oleju roślinnego, a następnie polerować polerką jednotarczową. Do naprawy punktowych uszkodzeń (zadrapań i przypaleń) służą specjalne oleje naprawcze, przy czym ich kolor powinien być precyzyjnie dobrany do tego, którym jest pokryta posadzka. W wybranym miejscu należy jedynie zmyć środki pielęgnacyjne, powierzchnię drewna zeszlifować papierem ściernym gradacji 100-120, nanieść olej naprawczy i wypolerować polerką jednotarczową. Przez jakiś czas miejsce to może być widoczne, ale z czasem różnica w kolorze zniknie. W ramach systematycznej pielęgnacji 1-2 razy w roku na olejowaną posadzkę należy nałożyć pastę olejową, wosk nabłyszczający lub olej pielęgnacyjny i wypolerować ją polerką.

Cyklinowanie drewna olejowanego

Jeśli drewno nosi poważne ślady użytkowania, trzeba zacząć od kilkakrotnego wycyklinowania posadzki. Należy przy tym pamiętać, że użyty do tego papier nie może być zbyt drobnoziarnisty. Zamknąłby pory drewna i olej mógłby w nie nie wniknąć. Dalej procedura jest podobna jak w przypadku podłóg lakierowanych – drewno trzeba zaszpachlować, wypolerować, odkurzyć, a następnie zaolejować.

Ponowne olejowanie podłogi

Olejowanie można przeprowadzić na zimno lub na gorąco:

  • olejowanie na zimno -  metoda ta jest prostsza (olejowanie wykonuje się ręcznie za pomocą szpachli, pędzla, wałka lub gąbki), ale też mniej skuteczna. Przeprowadza się ją w dwóch etapach – pierwszą warstwę poleruje się polerką jednotarczową, która odcina włoski pozostałe po olejowaniu. Druga warstwa może zostać nałożona po 4-12 godzinach (zależnie od zaleceń producenta oleju). Trzeba usuwać nadmiar oleju, gdyż mógły on zasychać i tworzyć na powierzchni widoczne ślady. 2 i 3 warstwę również się poleruje. Olejowana posadzka jest gotowa do użytkowania po 10-14 dniach;
  • olejowanie na gorąco - przeprowadza się je z kolei za pomocą specjalnego urządzenia o nazwie thermopad. Czynność polega na wcieraniu podgrzanego oleju w drewnianą posadzkę, która również jest rozgrzana. Pod wpływem ciepła pory drewna się otwierają, dzięki czemu olej głębiej wnika w jego strukturę. W pomieszczeniach narażonych na częstsze użytkowanie olejowanie należy przeprowadzić po raz drugi, mniej więcej po upływie dwóch i pół godziny od nałożenia pierwszej warstwy. Po 24 godzinach w posadzkę warto jest wetrzeć dwukrotnie warstwę wosku, który zamyka pory drewna i sprawia, że jest ono odporne na brud i wilgoć. Podłogę można użytkować mniej więcej po upływie tygodnia.
WAŻNE

Czym usuniesz plamy z drewna?

  • Plamy z asfaltu -  masło.
  • Plamy z soku, mleka, piwa, wina, owoców -  woda z płynem do mycia naczyń.
  • Plamy z krwi - zimna woda.
  • Plamy z tłuszczu, smoły, smugi po obcasach -  benzyna ekstrakcyjna.
  • Plamy po ołówku lub atramencie - spirytus.
  • Plamy z wosku lub przyklejona guma do żucia - lód.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....

Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...

Łączenie podłóg. Jak łączyć ze sobą różne rodzaje...

Podstawową zasadą łączenia podłóg jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji. Miejsce łączenia...