Klejenie parkietu: jak zrobić to prawidłowo?

2018-04-30 18:08

Klejenie parkietu nie jest skomplikowaną czynnością. Jeśli jednak zdecydujemy się zrobić to samodzielnie, warto poznać tajniki klejenia parkietu i wybrać dobry klej do parkietu. Parkiet uważany jest za najbardziej klasyczne i eleganckie wykończenie podłogi. Jak zatem kleić parkiet, aby podłoga nie straciła na trwałości i wyglądzie? .

Parkiet
Autor: Norbert Banaszyk, projekt: Anna Olszewska Parkiet nadaje się i do pomieszczeń urządzonych tradycyjnie, i do tych zaaranżowanych nowocześnie. Wśród litych materiałów podłogowych najprędzej znajdzie się coś do wykończenia podłóg w domach i rezydencjach utrzymanych w stylu dworkowym

Klejenie parkietu to obecnie najpopularniejszy sposób układania podłóg drewnianych. Klei się zresztą nie tylko parkiet tradycyjny, ale też klepki parkietowe, deski warstwowe i lite, a także mozaikę oraz parkiet przemysłowy. Klei się zarówno elementy o bokach gładkich, jak i te mające pióra i wpusty. Klej nanosi się tylko na podłoże, nie wprowadzając we wpusty. Przy montażu podłóg drewnianych wykorzystuje się kleje do parkietu dyspersyjne lub kleje do parkietu rozpuszczalnikowe.

Klejenie parkietu
Autor: Andrzej Szandomirski Kleje mają różny czas schnięcia. Od niego zależeć będzie, jak bardzo trzeba się spieszyć z klejeniem. Dość szybko schną kleje dwuskładnikowe (gotowe do użycia po zmieszaniu obu składników). Wolniej schną kleje dyspersyjne i jednoskładnikowe rozpuszczalnikowe

Przed klejeniem parkietu - aklimatyzować czy nie?

Niektórzy fachowcy zalecają, aby parkiet przed ułożeniem i klejeniem poleżał przynajmniej kilka dni w pomieszczeniu, w którym będzie klejony. Inni uważają, że jest to nie tylko niepotrzebne, co czasem nawet szkodliwe, zwłaszcza gdy budynek jest świeżo oddany do użytku i panuje w nim jeszcze podwyższona wilgotność powietrza po zakończeniu różnych mokrych prac. W rzeczywistości sytuacja wygląda przeważnie tak, że klepki lub deski i tak są przywożone kilka dni wcześniej, zanim dotrą wykonawcy. Tak więc, chcąc nie chcąc, czeka je krótka aklimatyzacja, która – jak pokazuje doświadczenie – nie wyrządza materiałowi żadnej szkody. Paczki z elementami podłogowymi po przywiezieniu na miejsce montażu nie mogą być otwierane. Aklimatyzacja jest zalecana między innymi wówczas, gdy występuje znaczna różnica temperatury między sklepem, samochodem dostawczym a miejscem docelowym. Wtedy warto przetrzymać parkiet lub deski przez około 48 godzin, zanim rozpocznie się układanie.

>>> Sprawdź też: parkiet przemysłowy - oryginalna podłoga drewniana

Przed klejeniem parkietu
Autor: Robert Szarapka Zanim rozpoczniemy klejenie parketu pęknięcia konstrukcyjne w podkładzie trzeba poszerzyć, ponacinać poprzecznie szlifierką kątową, umieścić w nacięciach klamry metalowe i wypełnić szczeliny naprawczą masą żywiczną

Zasady klejenia parkietu

Układanie parkietu lub desek na klej można zacząć dopiero po zakończeniu mokrych prac w budynku. Podłoże musi być suche, nośne, idealnie wypoziomowane (im większe elementy kleimy, tym większe ma to znaczenie) i czyste.

• Gdy podłoże jest krzywe, można na nim zrobić wylewkę wyrównującą. Gdy jednak mają być klejone długie deski, wylewka nie jest dobrym pomysłem. W wyniku naprężeń może się odspoić od podłoża wraz z deskami. Lepiej więc wyrównać podkład przez szlifowanie.

• Klepki, deski oraz płyty mozaiki można docinać. W przypadku tych ostatnich trzeba zadbać o to, aby docięte elementy montować na obrzeżach pomieszczeń, w miejscach jak najmniej rzucających się w oczy. Podobnie ma się sprawa z najkrótszymi deskami lub docinanymi klepkami parkietowymi.

• Klej do parkietu dobiera się pod kątem rodzaju podłoża, typu i wymiarów elementów oraz gatunku drewna, z jakiego są wykonane.

• Przed klejeniem parkietu podłoże należy zagruntować.

Gruntowanie podłoża
Autor: Andrzej Szandomirski Przed klejeniem parkietu lub desek często niezbędne jest zagruntowanie podkładu podłogowego. Preparat gruntujący dobiera się pod kątem stanu podłoża i wybranego kleju

• Wszystkie parkiety układa się w ten sam sposób, przyklejając klepki całą powierzchnią do podłoża.

Układanie desek parkietowych
Autor: Andrzej Szandomirski Jeśli deski parkietowe są układane w tak zwaną cegiełkę, umieszcza się je prostopadle do ściany z największym oknem w pomieszczeniu

• Wokół ścian pozostawia się szczelinę dylatacyjną szerokości 1-1,5 cm, która jest później maskowana ozdobnymi listwami przyściennymi.

Usuwanie klinów po przyklejeniu parkietu
Autor: Wiktor Greg Po zakończeniu przyklejania parkietu trzeba usunąć kliny, które umożliwiły utworzenie szczeliny dylatacyjnej

• Mozaikę przykleja się do podłoża tak, żeby papier lub siatka, do której są przymocowane lamelki, była skierowana ku górze. Po wyschnięciu kleju papier i siatkę trzeba zerwać. Resztki mogą chwilowo pozostać.

• Jeśli parkiet albo deski nie są fabrycznie wykończone, należy wygładzić ich powierzchnię metodą cyklinowania. Zawsze trzeba wycyklinować mozaikę lub parkiet przemysłowy. Nie cyklinuje się finishparkietu.

• Wycyklinowany parkiet trzeba zaszpachlować specjalnym kitem lub lakierem zmieszanym z pyłem drzewnym, aby uszczelnić połączenia między klepkami.

• Po cyklinowaniu i szpachlowaniu, a przed lakierowaniem drewno gruntuje się. Można je też wykończyć olejem lub woskiem, a nawet farbą kryjącą (gdy ma nieciekawy wygląd).

Cyklinowanie parkietu
Autor: Andrzej Szandomirski Po 14 dniach parkiet trzeba wycyklinować. Parkiet, mozaikę lub deski cyklinuje się trzy razy, zmieniając w trakcie pracy papier ścierny – od tego o największej gradacji do najdrobniejszego
Nasi Partnerzy polecają