Klejenie parkietu: jak zrobić to prawidłowo?

2018-04-30 18:08
Parkiet
Autor: Norbert Banaszyk, projekt: Anna Olszewska Parkiet nadaje się i do pomieszczeń urządzonych tradycyjnie, i do tych zaaranżowanych nowocześnie. Wśród litych materiałów podłogowych najprędzej znajdzie się coś do wykończenia podłóg w domach i rezydencjach utrzymanych w stylu dworkowym

Klejenie parkietu nie jest skomplikowaną czynnością. Jeśli jednak zdecydujemy się zrobić to samodzielnie, warto poznać tajniki klejenia parkietu i wybrać dobry klej do parkietu. Parkiet uważany jest za najbardziej klasyczne i eleganckie wykończenie podłogi. Jak zatem kleić parkiet, aby podłoga nie straciła na trwałości i wyglądzie? .

Klejenie parkietu to obecnie najpopularniejszy sposób układania podłóg drewnianych. Klei się zresztą nie tylko parkiet tradycyjny, ale też klepki parkietowe, deski warstwowe i lite, a także mozaikę oraz parkiet przemysłowy. Klei się zarówno elementy o bokach gładkich, jak i te mające pióra i wpusty. Klej nanosi się tylko na podłoże, nie wprowadzając we wpusty. Przy montażu podłóg drewnianych wykorzystuje się kleje do parkietu dyspersyjne lub kleje do parkietu rozpuszczalnikowe.

Klejenie parkietu
Autor: Andrzej Szandomirski Kleje mają różny czas schnięcia. Od niego zależeć będzie, jak bardzo trzeba się spieszyć z klejeniem. Dość szybko schną kleje dwuskładnikowe (gotowe do użycia po zmieszaniu obu składników). Wolniej schną kleje dyspersyjne i jednoskładnikowe rozpuszczalnikowe

Przed klejeniem parkietu - aklimatyzować czy nie?

Niektórzy fachowcy zalecają, aby parkiet przed ułożeniem i klejeniem poleżał przynajmniej kilka dni w pomieszczeniu, w którym będzie klejony. Inni uważają, że jest to nie tylko niepotrzebne, co czasem nawet szkodliwe, zwłaszcza gdy budynek jest świeżo oddany do użytku i panuje w nim jeszcze podwyższona wilgotność powietrza po zakończeniu różnych mokrych prac. W rzeczywistości sytuacja wygląda przeważnie tak, że klepki lub deski i tak są przywożone kilka dni wcześniej, zanim dotrą wykonawcy. Tak więc, chcąc nie chcąc, czeka je krótka aklimatyzacja, która – jak pokazuje doświadczenie – nie wyrządza materiałowi żadnej szkody. Paczki z elementami podłogowymi po przywiezieniu na miejsce montażu nie mogą być otwierane. Aklimatyzacja jest zalecana między innymi wówczas, gdy występuje znaczna różnica temperatury między sklepem, samochodem dostawczym a miejscem docelowym. Wtedy warto przetrzymać parkiet lub deski przez około 48 godzin, zanim rozpocznie się układanie.

>>> Sprawdź też: parkiet przemysłowy - oryginalna podłoga drewniana

Przed klejeniem parkietu
Autor: Robert Szarapka Zanim rozpoczniemy klejenie parketu pęknięcia konstrukcyjne w podkładzie trzeba poszerzyć, ponacinać poprzecznie szlifierką kątową, umieścić w nacięciach klamry metalowe i wypełnić szczeliny naprawczą masą żywiczną

Zasady klejenia parkietu

Układanie parkietu lub desek na klej można zacząć dopiero po zakończeniu mokrych prac w budynku. Podłoże musi być suche, nośne, idealnie wypoziomowane (im większe elementy kleimy, tym większe ma to znaczenie) i czyste.

• Gdy podłoże jest krzywe, można na nim zrobić wylewkę wyrównującą. Gdy jednak mają być klejone długie deski, wylewka nie jest dobrym pomysłem. W wyniku naprężeń może się odspoić od podłoża wraz z deskami. Lepiej więc wyrównać podkład przez szlifowanie.

• Klepki, deski oraz płyty mozaiki można docinać. W przypadku tych ostatnich trzeba zadbać o to, aby docięte elementy montować na obrzeżach pomieszczeń, w miejscach jak najmniej rzucających się w oczy. Podobnie ma się sprawa z najkrótszymi deskami lub docinanymi klepkami parkietowymi.

• Klej do parkietu dobiera się pod kątem rodzaju podłoża, typu i wymiarów elementów oraz gatunku drewna, z jakiego są wykonane.

• Przed klejeniem parkietu podłoże należy zagruntować.

Gruntowanie podłoża
Autor: Andrzej Szandomirski Przed klejeniem parkietu lub desek często niezbędne jest zagruntowanie podkładu podłogowego. Preparat gruntujący dobiera się pod kątem stanu podłoża i wybranego kleju

• Wszystkie parkiety układa się w ten sam sposób, przyklejając klepki całą powierzchnią do podłoża.

Układanie desek parkietowych
Autor: Andrzej Szandomirski Jeśli deski parkietowe są układane w tak zwaną cegiełkę, umieszcza się je prostopadle do ściany z największym oknem w pomieszczeniu

• Wokół ścian pozostawia się szczelinę dylatacyjną szerokości 1-1,5 cm, która jest później maskowana ozdobnymi listwami przyściennymi.

Usuwanie klinów po przyklejeniu parkietu
Autor: Wiktor Greg Po zakończeniu przyklejania parkietu trzeba usunąć kliny, które umożliwiły utworzenie szczeliny dylatacyjnej

• Mozaikę przykleja się do podłoża tak, żeby papier lub siatka, do której są przymocowane lamelki, była skierowana ku górze. Po wyschnięciu kleju papier i siatkę trzeba zerwać. Resztki mogą chwilowo pozostać.

• Jeśli parkiet albo deski nie są fabrycznie wykończone, należy wygładzić ich powierzchnię metodą cyklinowania. Zawsze trzeba wycyklinować mozaikę lub parkiet przemysłowy. Nie cyklinuje się finishparkietu.

• Wycyklinowany parkiet trzeba zaszpachlować specjalnym kitem lub lakierem zmieszanym z pyłem drzewnym, aby uszczelnić połączenia między klepkami.

• Po cyklinowaniu i szpachlowaniu, a przed lakierowaniem drewno gruntuje się. Można je też wykończyć olejem lub woskiem, a nawet farbą kryjącą (gdy ma nieciekawy wygląd).

Cyklinowanie parkietu
Autor: Andrzej Szandomirski Po 14 dniach parkiet trzeba wycyklinować. Parkiet, mozaikę lub deski cyklinuje się trzy razy, zmieniając w trakcie pracy papier ścierny – od tego o największej gradacji do najdrobniejszego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE