Jak odnowić parkiet: cyklinowanie podłogi z desek. Renowacja, olejowanie i lakierowanie drewna

2019-04-03 14:07

Podpowiadamy jak odnowić parkiet. Cyklinowanie, lakierowanie czy olejowanie po pewnym czasie czeka każdą, nawet najtrwalszą podłogą drewnianą. Dowiedz się, na czym polega renowacja parkietu i jak odnowić podłogę z desek.

Odnawianie podłogi
Autor: Daniel Rumiancew Drewniana podłoga może odzyskać dawny blask, jeśli poddasz ją odpowiednim zabiegom renowacyjnym

Podłoga z litego drewna, czy tradycyjny parkiet to wielki atut mieszkania. Jeśli jej elementy nie są zniszczone tak bardzo, że należy je wymienić, albo godzimy się z niektórymi ich mankamentami, wystarczy odnowienie starej podłogi. Sposób odnawiania posadzek drewnianych, czyli desek litych, trójwarstwowych czy parkietu, zależy głównie od tego, czym zostały one zaimpregnowane. Powłoki z lakieru wymagają bowiem zupełnie innego postępowania niż olejowane. Podpowiadamy jak skutecznie odnowić parkiet.

Jak odnowić parkiet lakierowany

Lakier jest najpowszechniejszym impregnatem stosowanym do drewnianych posadzek. Nakłada się go zazwyczaj w kilku warstwach. Lakiery mają bardzo różną odporność na ścieranie, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Jeśli na parkiecie są płytkie uszkodzenia lub drobne przebarwienia i nie zostały zdarte warstwy lakieru, rysy można w prosty sposób usunąć. Można to zrobić, używając mazaków lub wosków koloryzujących (odpowiadających barwie drewna). Jeżeli na podłodze drewnianej są uszkodzenia mechaniczne, najlepiej ją odtłuścić specjalnym detergentem, usunąć wszelkie środki pielęgnacyjne i miejsce uszkodzenia zmatowić wełną stalową. Następnie odnawiany parkiet należy dokładnie odkurzyć i polakierować. Wcześniej warto jednak sprawdzić na mniej widocznym fragmencie posadzki, czy lakier do drewna będzie dobrze przyczepny (może to być miejsce, gdzie będzie leżał dywan lub stał jakiś mebel).

Odnawianie parkietu - cyklinowanie parkietu

Jeśli parkiet nie był do tej pory właściwie pielęgnowany przy użyciu preparatów zalecanych przez producenta (niezawierających parafiny ani silikonu), może się zdarzyć, że lakier zacznie się łuszczyć lub będą powstawać pęcherze powietrza. Wtedy wskazane jest cyklinowanie podłogi. W przypadku pojedynczego, ale głębokiego uszkodzenia niewielki fragment podłogi trzeba po prostu wymienić. Jeśli uszkodzenia parkietu są poważniejsze, rozleglejsze i widać wyraźne przebarwienia, posadzkę należy dokładnie wycyklinować, czyli zeszlifować zniszczoną warstwę. Czynność tę najlepiej powierzyć fachowcowi, gdyż w wyniku nieumiejętnego cyklinowania na podłodze mogą powstać wgłębienia.

Sprawdź też:

Do cyklinowania parkietu można użyć maszyn – cykliniarek taśmowych, jednak ze względu na ich ciężar czynność tę można wykonać jedynie na posadzce przyklejonej do podłoża, na pływającej jest to niemożliwe. W miejscach trudno dostępnych (na przykład pod grzejnikiem) lepiej sprawdzą się szlifierki krawędziowe. Cyklinowanie parkietu należy przeprowadzić od 3 do 5 razy, za każdym razem zmieniając papier ścierny na drobniejszy. Zaleca się, aby twarde gatunki drewna (takie jak dąb czy jesion) cyklinować kolejno papierami ściernymi gradacji: 36, 40, 60, 80 i 100, natomiast miękkie (świerk, modrzew, sosna, jawor) – 36, 40, 60, 80 i 120.

Sprawdź też:

Wideo: Cyklinowanie parkietu. O czym należy pamiętać?

Odnawianie podłogi drewnianej. Cyklinowanie

Po cyklinowaniu: szpachlowanie parkietu lub podłogi z desek

Po cyklinowaniu parkiet szpachluje się metalową szpachlą, czyli wypełnia szczeliny preparatem zawierającym żywice (najlepiej celulozowe lub wodne). Następnie drewno szlifuje się drobnym papierem ściernym, a na dokładnie odkurzoną powierzchnię przy użyciu wałka, pędzla lub szpachli nanosi się podkład. Zapewni on lepsze zabezpieczenie posadzki i zmniejszy koszt jej lakierowania. Najbezpieczniej jest wybrać podkład tego samego producenta co lakier.

Sprawdź też:

Odnawianie parkietu: ponowne lakierowanie

Po wyschnięciu podkładu można przystąpić do lakierowania. Uwaga! Drewna wcześniej olejowanego nie można poddawać lakierowaniu. Lakier nanosi się pędzlem, wałkiem, szpachlą lub pistoletem natryskowym pod ciśnieniem. Czynność tę powtarza się 2 lub 3 razy. Poszczególne warstwy lakieru można nanosić najwcześniej po kilkunastu godzinach, ale nie później niż po 24, gdyż warstwy mogłyby się ze sobą nie związać. Im grubsza warstwa lakieru, tym posadzka będzie bardziej odporna na uszkodzenia. Na odnawiany parkiet warto wybrać dobry lakier odporny na ścieranie i uszkodzenia.

Drobne naprawy parkietu

W początkowej fazie użytkowania podłogę drewnianą trzeba przecierać wodą z dodatkiem oleju roślinnego, a następnie polerować polerką jednotarczową. Do naprawy punktowych uszkodzeń (zadrapań i przypaleń) w parkiecie służą specjalne oleje naprawcze, przy czym ich kolor powinien być precyzyjnie dobrany do tego, którym jest pokryta posadzka. W wybranym miejscu należy jedynie zmyć środki pielęgnacyjne, powierzchnię drewna zeszlifować papierem ściernym gradacji 100-120, nanieść olej naprawczy i wypolerować polerką jednotarczową. Przez jakiś czas miejsce to może być widoczne, ale z czasem różnica w kolorze zniknie. W ramach systematycznej pielęgnacji 1-2 razy w roku na olejowaną posadzkę należy nałożyć pastę olejową, wosk nabłyszczający lub olej pielęgnacyjny i wypolerować ją polerką.

Sprawdź też:

Ponowne olejowanie podłogi drewnianej

Jeśli drewno nosi poważne ślady użytkowania, trzeba zacząć od kilkakrotnego wycyklinowania posadzki. Należy przy tym pamiętać, że użyty do tego papier nie może być zbyt drobnoziarnisty. Zamknąłby pory drewna i olej mógłby w nie nie wniknąć. Dalej procedura jest podobna jak w przypadku podłóg lakierowanych – drewno trzeba zaszpachlować, wypolerować, odkurzyć, a następnie zaolejować. Olejowanie można przeprowadzić na zimno lub na gorąco:

  • olejowanie na zimno

Metoda ta jest prostsza (olejowanie wykonuje się ręcznie za pomocą szpachli, pędzla, wałka lub gąbki), ale też mniej skuteczna. Przeprowadza się ją w dwóch etapach – pierwszą warstwę poleruje się polerką jednotarczową, która odcina włoski pozostałe po olejowaniu. Druga warstwa może zostać nałożona po 4-12 godzinach (zależnie od zaleceń producenta oleju). Trzeba usuwać nadmiar oleju, gdyż mógł on zasychać i tworzyć na powierzchni widoczne ślady. 2 i 3 warstwę również się poleruje. Olejowana posadzka jest gotowa do użytkowania po 10-14 dniach;

  • olejowanie na gorąco

Przeprowadza się je za pomocą specjalnego urządzenia o nazwie thermopad. Czynność polega na wcieraniu podgrzanego oleju w drewnianą posadzkę, która również jest rozgrzana. Pod wpływem ciepła pory drewna się otwierają, dzięki czemu olej głębiej wnika w jego strukturę. W pomieszczeniach narażonych na częstsze użytkowanie olejowanie należy przeprowadzić po raz drugi, mniej więcej po upływie dwóch i pół godziny od nałożenia pierwszej warstwy. Po 24 godzinach w posadzkę warto jest wetrzeć dwukrotnie warstwę wosku, który zamyka pory drewna i sprawia, że jest ono odporne na brud i wilgoć. Podłogę można użytkować mniej więcej po upływie tygodnia.

Ważne

Czym usuniesz plamy z parkietu?

  • Plamy z asfaltu - do usunięcia zastosuj masło
  • Plamy z soku, mleka, piwa, wina, owoców - woda z płynem do mycia naczyń
  • Plamy z krwi - zimna woda
  • Plamy z tłuszczu, smoły, smugi po obcasach - usuniesz z parkietu za pomocą benzyny ekstrakcyjnej
  • Plamy po ołówku lub atramencie - spirytus
  • Plamy z wosku lub przyklejona guma do żucia - do ich usuwania zastosuj lód

Zapytaliśmy eksperta jak prawidłowo, samodzielnie można odnowić parkiet.

Odnawianie parkietu: wybielanie podłogi nierównomiernie pokrytej zżółkniętym lakierem

Z takich podłóg w całości usuwa się starą powłokę lakieru wraz z kilkoma milimetrami powierzchni drewna i nakłada olej w kolorze białym lub pastę wybielającą. Innym sposobem wybielania parkietu jest ługowanie wodnym roztworem zasady sodowej, co daje drewnu bardziej intensywny biały kolor. Ten efekt jest znacznie trwalszy, bo ług bardzo głęboko wnika w strukturę drewna. Ługowanie pozostawia dobrze widoczne rysunek i usłojenie drewna. Ług nakłada się jedną warstwą szpachelką parkieciarską lub pędzlem z włosia naturalnego (w przypadku małych powierzchni) albo wałkiem o długości runa do 8 mm, tak aby dokładnie nasączyć całą powierzchnię podłogi. Nadmiar ługu widoczny na powierzchni desek po jego wyschnięciu trzeba zeszlifować, apotem dokładnie odkurzyć podłogę. Na wyługowaną podłogę nakłada się olej – jeśli zawiera białe pigmenty, wtedy efekt wybielenia będzie intensywniejszy. Wyszlifowaną podłogę drewnianą można także pomalować emalią do podłóg.

Czy parkiet pokryty lakierem bezbarwnym można odświeżyć lakierem barwiącym?

Nie. Lakier kolorowy na powierzchni starego lakieru nie utworzy powłoki o jednolitej barwie. Po pędzlu zostaną zauważalne ciemniejsze sznary, po wałku – cętki. W takim przypadku zaleca się całkowite usunięcie zniszczonej powłoki lakieru i nałożenie nowego barwionego lakieru, żeby uzyskać efektowne wybarwienie drewna z wyraźnym rysunkiem słojów. Kolorowy lakier najczęściej nanosi się w dwóch warstwach i dodatkowo pokrywa warstwą półmatowego lub błyszczącego lakieru bezbarwnego. Dzięki temu wzmacnia się barwną warstwę lakieru, a równocześnie nadaje powłoce odpowiedni stopień połysku.

Czy rozpoznasz rodzaje drewna? Czy wiesz jak wygląda podłoga z jesionu, a jak z dębu?

Pytanie 1 z 5
Co to za drewno?
Zdjęcie
Nasi Partnerzy polecają