Piękne mieszkanie w kamienicy w paryskim stylu: generalny remont

Mieszkanie o pow. 170 m2 w zabytkowej kamienicy przeszło remont generalny, ponieważ nie spełniało założeń funkcjonalnych dla 4-osobowej rodziny. Powstały piękne wnętrza, urządzone w stylu paryskim. Prezentowana realizacja została zgłoszona w kategorii Wnętrza do konkursu Remont Roku 2017.

W starym mieszkaniu w kamienicy kuchnia, salon i sypialnie miały mały metraż. Było tam dużo wąskich, niewygodnych korytarzy oraz kilka jeszcze mniejszych schowków. Dlatego w bardzo dużym mieszkaniu rzeczywista powierzchnia mieszkalna była znacznie mniejsza. Żeby móc na nowo zaaranżować wygodne wnętrza, wyburzono wszystkie ściany działowe.

Autor projektu: Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz

W ramach generalnego remontu mieszkania zerwano warstwy podłogi aż do legarów, skuto tynki do ceglanego muru, wymieniono okna i instalacje. Konieczne było również wystąpienie o pozwolenie na budowę, aby można było przesunąć otwór drzwiowy w ścianie nośnej. W tak opróżnionym i oczyszczonym lokalu można było zaprojektować nowe, funkcjonalne i stylowe wnętrze przystosowane do potrzeb jego mieszkańców.

Mieszkanie w kamienicy: przed / po

Przesuń kursor na zdjęciu i zobacz metamorfozę mieszkania po remoncie.

Nowy podział wnętrz

W nowej aranżacji mieszkania w kamienicy do salonu włączono przylegający do niego pokój. Przestronna kuchnia znajdująca się bezpośrednio przy wejściu do mieszkania stała się przestrzenią otwartą. Znajduje się w niej również jadalnia. Sypialnia gospodarzy zyskała status master bedroom. Ma ona osobne wejście, prywatną garderobę oraz wielki pokój kąpielowy z wolno stojącą wanną. Taki układ mieszkania daje nieskrępowaną swobodę korzystania z pomieszczeń jego gospodarzom. W prywatnej części można zgromadzić wszystkie przedmioty jej użytkowników, tak żeby nie mieszały się z innymi. W mieszkaniu znajdują się dodatkowo dwie sypialnie oraz łazienka i garderoba dostępne z korytarza umieszczonego w centralnej części lokum.

Sprawdź też:

Stylowa kuchnia z białą zabudową
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Otwarta kuchnia połączona z jadalnią ma nowoczesną, białą zabudowę o niezwykle prostej formie. Na ścianach jest odsłonięta oryginalna cegła. Nowe okna powtarzają podziały starych. W mieszkaniu zostosowano dębowe podłogi Kaczkan ułożone we wzór jodełki francuskiej. Autor projektu: Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz

Wyremontowane mieszkanie w kamienicy jest nowoczesne i funkcjonalne, ale zachowuje historyczny charakter.

Stylowa sypialnia
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Zagłówek do łoża w sypialni zbudowano ze starych drzwi będących oryginalnie w tym mieszkaniu. Drzwi zostały przeszlifowane i polakierowane, a tapicer wypełnił płyciny tapicerką welurową. Autor projektu: Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz

Aranżacja mieszkania w paryskim stylu

Połączenie klasyki z nowoczesnością i elementami industrialnymi to to, co wyróżnia styl paryskich kamienic. Wnętrze urządzono we francuskim stylu łączącym prostotę, lekkie formy i dekoracyjne, z humorem traktowane detale. Sztukaterie na ścianach i sufitach współgrają z nowoczesną zabudową i industrialnymi lampami. Odsłonięte oryginalne odsłonięte cegły na ścianie stanowią tło dla ascetycznej, zgeometryzowanej zabudowy w kuchni lub armatury w łazience. Dębowy parkiet (podłogi Kaczkan) ułożono we wzór jodełki francuskiej, charakterystyczny dla paryskich kamienic. Do klasycznej czarno-białej szachownicy na podłodze w pasie roboczym kuchni swobodnie nawiązują płytki w łazience.

- W mieszkaniu postawiłam na jodełkę francuską w naturalnym odcieniu dębiny. Stwierdziłam, że taka podłoga będzie stanowiła ponadczasowy, a jednocześnie nieprzeciętny element wystroju wnętrz, a przy tym złagodzi mieszankę mebli i dodatków z różnych epok oraz liczne zdobienia, bez których nie mogą się obejść wnętrza urządzone w estetyce znad Sekwany - mówi Anna Maria Sokołowska, architektka wnętrz.

Tuż obok jodełki francuskiej, w apartamencie znalazły się nowoczesne elementy wyposażenia, designerskie krzesła i lampy, oryginalny regał w salonie, który zachwyca rzeźbiarską formą, a także liczne dzieła sztuki nowoczesnej. Jako mocniejszy akcent kolorystyczny dla przełamania wszechobecnej bieli wykorzystano w projekcie żółć oraz butelkową zieleń. Charakteru z minionej epoki do aranżacji wprowadziły natomiast żeliwne grzejniki oraz stare drzwi, którym nadano drugie życie.

- W mieszkaniu znajdowały się piękne rzeźbione żeliwne grzejniki oraz stare oryginalne drzwi. Grzejniki zostały oddane do renowacji i nadal służą domownikom, natomiast drzwi niestety nie dało się ponownie wykorzystać, co było dla mnie osobiście dużą stratą. Nie poddałam się jednak i postanowiłam z nich wykonać zagłówek do sypialni. Myślę, że takie dodatki to kwintesencja paryskiego designu - dodaje Anna Maria Sokołowska, architektka wnętrz.

Styl paryski sprawdzi się wszędzie tam, gdzie klasykę chcemy przełamać nowoczesnym designem. Tam, gdzie szyk ma przenikać się z ciepłem rodzinnego ogniska. Bo estetyka znad Sekwany łączy wszystko, co najważniejsze dla współczesnych użytkowników.

Pokój kąpielowy połączony z sypialnią: czarno-biały
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Prywatny pokój kapielowy w głównej sypialni jest bardzo przestronny. Centralnym elementem jest wolno stojąca wanna z prostą baterią. Autor projektu: Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz
Przedpokój w mieszkaniu w kamienicy
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Deska dębowa ułożona w jodełkę francuską to ostatni element klasycznej bazy charakterystycznej dla stylu apartamentów paryskich. Oryginalne grzejniki po renowacji nadal pełnią swoją funkcję.
Warto wiedzieć

Styl paryski w aranżacji wnętrz

Styl paryski to stonowane kolory, głównie bieli, delikatne szarości i odcienie beżowego. Tak łagodnej bazie charakteru dodaje eklektyczny wystrój, który można nazwać stylową mieszkanką epok. Obok siebie w aranżacjach stawia się XVII-wieczne stoły i krzesła ludwiki, secesyjne kredensy oraz nowoczesne kanapy, a antyki łączy się z designerskimi dodatkami i dziełami sztuki współczesnej. W mieszkaniach powstałych z fascynacji paryskimi kamienicami panuje bogate wykończenie. Na sufitach oraz ścianach dominują liczne sztukaterie, natomiast podłogę wykańcza się solidną, drewnianą podłogą ułożoną we wzór jodełki francuskiej. Taki parkiet jest bardzo trwały i wytrzymały, a jego klasyczna estetyka doskonale komponuje się z szykownym wystrojem wnętrza, dodając mu stylu i klimatu typowego dla Paryża.

- W mieszkaniu, które ostatnio miałam przyjemność projektować w stylu paryskim, postawiłam na jodełkę francuską w naturalnym odcieniu dębiny. Stwierdziłam, że taka podłoga będzie stanowiła ponadczasowy, a jednocześnie nieprzeciętny element wystroju wnętrz, a przy tym złagodzi mieszankę mebli i dodatków z różnych epok oraz liczne zdobienia, bez których nie mogą się obejść wnętrza urządzone w estetyce znad Sekwany - mówi Anna Maria Sokołowska, architektka wnętrz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE