| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Podłoga drewniana: rodzaje, ceny. Porównujemy parkiet, deski, mozaiki i bruk

Podłoga drewniana: rodzaje, ceny. Porównujemy parkiet, deski, mozaiki i bruk

Podłoga drewniana może się składać z dużych elementów w rozmiarze XXL lub małych w rozmairze S. Zanim wybierzesz, sprawdź, czym parkiet różni się od desek czy mozaiki pzremysłowe. Jaki efekt osiągniesz we wnętrzu, decydując się na konkretny rodzaj posadzki.

Autor: Andrzej Szandomirski

Wielkość elementów, z których jest wykonana podłoga, wpływa na wybór gatunku drewna i sposób układania posadzki.

Dyle i deski parkietowe: największe i najdroższe

To największe drewniane elementy, z których powstają posadzki, ale też z najwyższej półki cenowej.

Za 1 m2 dyli z drewna egzotycznego trzeba zapłacić nawet 500 zł, za nieznacznie mniejszą deskę parkietową z takiego samego gatunku drewna (sucupiry) – nawet połowę mniej.

Dyle podłogowe osiągają długość nawet 4 m, przy grubości 15-22 mm. Deska parkietowa jest wprawdzie mniejsza – od 50 cm do 1,6 m, przy grubości 15-32 mm, ale na tyle duża, by praca drewna stała się szczególnie dotkliwa i widoczna. Dlatego chcąc cieszyć się efektowną posadzką z dużych drewnianych elementów, trzeba zacząć od wybrania odpowiedniego gatunku drewna.

A najlepiej zdecydować się na drewno, które w małym stopniu zmienia wymiary pod wpływem wahań temperatury i wilgotności, na przykład dąb, doussie, merbau, iroko, tek.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Parkiet tradycyjny: mniejsze elementy i cena

Parkiet tradycyjny ma mniejsze wymagania niż dyle i deska parkietowa. Elementy parkietu mają długość od 30 do 50 cm i grubość 15-22 mm. Wszystkie ich boki są łączone na wpust-wypust.

Z reguły jest tańszy od deski parkietowej o 15-20%, ale niekiedy ta różnica wynosi aż 40%.

Parkiet tradycyjny wykonywany jest najczęściej z krajowych gatunków drewna. Dąb, jesion, buk czy brzoza to najpopularniejszy materiał na deszczułki o długości 30 cm. Egzotyczne, na przykład jatoba, doussie, badi, kempas, merbau, tek, ipe i sucupira, częściej mają nieco większe wymiary – długość blisko 50 cm. Wybierając gatunek drewna, należy dostosować go do wzoru, jaki chcemy mieć na posadzce.

Parkiet lamelowy: tańszy od tradycyjnego, ale cieńszy

Posadzka z parkietu lamelowego wygląda tak jak parkiet tradycyjny, jednak jej budowa jest zupełnie inna. Deszczułki lamparkietu o długości 20-50 cm i grubości 10-14 mm nie mają wpustu i wypustu – łączone są ze sobą na styk.

Z reguły są o 30% tańsze od parkietu tradycyjnego, ale można je kupić nawet za jedną trzecią jego ceny. Mniejsza grubość parkietu lamelowego niż tradycyjnego pozwala na mniejszą liczbę cyklinowań renowacyjnych.

Połączone na styk deszczułki lamparkietu nawet przy stosunkowo niedużych zmianach wilgotności mogą się odkształcać, dlatego ten rodzaj posadzki jest zarezerwowany dla stabilnych gatunków drewna. Najczęściej w tej formie sprzedawany jest krajowy dąb, ale można kupić też egzotyczne drewno, na przykład tek.

Mozaika tradycyjna: najcieńsza podłoga drewniana

Kupuje się ją w płytach złożonych z kilkudziesięciu drobnych elementów (listewek zwanych też paluszkami) naklejonych na papier albo siatkę. Pojedyncze listewki mogą mieć różne wymiary, zwykle 8 mm (rzadziej 22 mm) grubości i 120-160 mm długości. Cała płyta ma zazwyczaj 640 mm długości i 320 mm szerokości.

Mozaika jest najcieńszą z podłóg drewnianych – ma grubość 8-10 mm – dlatego można ją poddawać gruntownej renowacji połączonej z cyklinowaniem mniej razy niż inne posadzki.

Elementy mozaiki są układane w podobne wzory jak deszczułki parkietowe, na przykład w cegiełkę, szachownicę, jodełkę.

Z reguły mozaika jest o blisko 40% tańsza od parkietu tradycyjnego, ale 1 m2 można kupić nawet za mniej niż 20 zł. Oczywiście wykonywane na zamówienie tafle mozaiki są kilkakrotnie droższe.

Bruk: najrzadziej spotykana posadzka

To bez wątpienia najrzadziej spotykany rodzaj drewnianej posadzki. Z reguły wykonuje się ją na zamówienie. Zbudowana jest z kostek drewna, w których stroną licową jest fragment przekroju pnia z widocznymi kręgami usłojenia.

Jest nie tylko oryginalna, ale ma też duże zalety użytkowe – jest bardzo odporna na ścieranie. Kostki bruku mają najczęściej grubość 18-25 mm. Zazwyczaj ich boki mają długość 4 cm i łączone są, podobnie jak mozaika, w płyty (po 5-18 sztuk) oraz naklejane na siatkę.

Ceny bruku posadzkowego zależą od wielkości pojedynczych elementów i klasy drewna producenta. Przykładowo za 1 m2 dębowego bruku można zapłacić 38 albo 210 zł.

Najczęściej bruk robiony jest z twardego drewna krajowego – dębu, buku, nieco rzadziej jesionu – ale można też zamówić go z któregoś z egzotycznych gatunków.

Mozaika przemysłowa

Nazywana jest też parkietem przemysłowym albo sztorcowym. Dawniej z powodu jej walorów użytkowych można ją było spotkać jedynie w przemysłowych halach i miejscach użyteczności publicznej. Dziś doskonale sprawdza się także w salonach – przede wszystkim tych nowocześnie urządzonych.

Łączy niektóre cechy mozaiki i bruku, układa się ją bowiem z wąskich deszczułek, węższych nawet od deszczułek tradycyjnej mozaiki, ale grubszych od nich, a niekiedy grubszych nawet od bruku. Najczęściej deszczułki mozaiki przemysłowej mają szerokość 8-10 mm i grubość 14-22 mm.

Posadzka ma bardzo dobre parametry – jest odporna na ścieranie i odkształcenia. Poza tym, jak na mozaikę przystało, jest tańsza od parkietu o 20-30%. Sprzedawana w brytach połączonych taśmą samoprzylepną. Może być wykonana praktycznie z każdego drewna.

Schody w małym domu. 8 różnych aranżacji tego samego wnętrza

Schody w domu z poddaszem użytkowym odgrywają olbrzymią rolę. Gdzie się znajdują? Czy widać je z...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Płytki ceramiczne mają jednorodną strukturę lub są pokryte warstwą szkliwa. Kiedy lepiej wybrać płytki...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Schody w domu typu kostka - naprawiać czy...

Nawet jeśli dom po remoncie ma być nie do poznania, rozsądnie jest zachować to, co jest w dobrym stanie...

Panele podłogowe - jakie wybrać?

Lekkie, o wysokiej klasie ścieralności i bogatej kolorystce, sprawdzają się w każdym wnętrzu. Panele...