Malowanie drzwi. Yan Cieśla pokazuje jak odnowić drzwi w technice Vintage Wood
Yan Cieśla mistrz ekostolarki. Oto świetny pomysł na malowanie drzwi w technice Vintage Wood. Yan Cieśla pokazuje, jak odnowić drzwi samodzielnie krok po kroku: instrukcja z galerią zdjęć.
Yan Cieśla, stolarz i artysta, kieruje się dewizą. „Z tego, co masz pod ręką, rób wszystko najlepiej, jak potrafisz, a o resztę się nie martw”. Zajmuje się ekostolarką, czyli robieniem pięknych rzeczy z przedmiotów wyrzuconych na śmietnik. Inne określenie tego stylu to Vintage Wood, czyli sięganie po stare zniszczone przedmioty i materiały, by nadać im nową formę stylizowaną na starą. Yan Cieśla jest zapraszany na spotkania poświęcone artystycznemu recyklingowi, a na Facebooku jego dokonania śledzi ponad 41 tys. osób. Nam pokazuje jak zrobić drzwi przesuwne w stylu Vintage Wood.
Odnawianie i malowanie drzwi według Yana Cieśli
Odnawiamy stare porzucone drzwi sosnowe z wiejskiego domu. Stan właściwy do wieku – ślady po szkodnikach drewna, uszkodzenia powierzchni, rozpadający się zamek. Najgorzej wyglądał dolny narożnik drzwi – drewno było tak zmurszałe, że można je odłamać ręką. Nie jest to jednak powód do odrzucenia drzwi. A widoczna na nich historia to wręcz atut! - Ludzie zwykle chcą doprowadzić stare przedmioty, które odnawiają, do perfekcji. Cały sekret tego, co ja proponuję, to dostrzec urodę zniszczonego drewna. Surowa powierzchnia, uszkodzenia, zadziory, otwory po szkodnikach – to właśnie jest piękno. W technice Vintage Wood nie ma szlifowania i polerowania do połysku. Powierzchnia drewna ma pozostać szorstka, czyli… prawdziwa - wyjaśnia Yan Cieśla.
- Zaletą techniki Vintage Wood jest jej prostota - mówi z przekonaniem Yan Cieśla. - Prace może wykonać każdy, kto lubi drewno i jego naturalne piękno zmieniające się w czasie. Z czego robić meble i piękne przedmioty w stylu Vintage Wood? Praktycznie ze wszystkiego. Stare drzwi i meble ludzie wystawiają na śmietnik. Stare skrzynie wojskowe - świetny materiał do tego typu prac - można kupić po 10-50 zł. Znakomicie nadaje się też stara więźba dachowa. Yan Cieśla z jej elementów buduje lampy wiszące. Drewno odpadowe ze stolarni można wykorzystać do tworzenia stylowych ram do luster i wieszaków. W stylu Vintage Wood obowiązuje zasada: im gorzej, tym lepiej; im bardziej naznaczone czasem, tym ciekawsze; im bardziej niepotrzebne, tym piękniejsze na koniec. Zapamiętajcie przesłanie Yana Cieśli: „Z odwagą uchylajcie drzwi do kreatywności, pomysłowości oraz życiowych pasji” i... do dzieła!
Odnawianie i wykonanie drzwi przesuwnych: ile to kosztuje
- stare skrzydło drzwiowe – możemy takie znaleźć albo kupić za 1-80 zł
- mechanizm przesuwny – materiały 150 zł; gotowy – 500-700 zł
- śruby mocujące mechanizm (8 szt.) - 16 zł
- preparat owadobójczy – 32 zł/l
- lakier poliuretanowy schodowy (dwie puszki po 1 l) – 70 zł/l
- farba akrylowa z mieszalnika – 12- 14 zł/l
- bejca – 14 zł/l
- włóknina (trzy arkusze) – 7,50 zł
- klej stolarski – 3 zł
- kantówka heblowana – ok. 16 zł/szt.
Malowanie i odnawianie drzwi krok 1 - odrobaczenie
Na starych drzwiach drewnianych widać ślady działania szkodników drewna. Do ich zwalczania trzeba użyć chemii. Mam swój sprawdzony sposób. Nakładam obficie preparat pędzlem, dodatkowo wstrzykuję go w otwory zrobione przez szkodniki. Następnie zawijam skrzydło w folię. Zostawiam drzwi na trzy-cztery tygodnie. Po tym czasie mam pewność, że skuteczność zwalczenia szkodników drewna jest stuprocentowa.
Malowanie i odnawianie drzwi krok 2 - czyszczenie
Odrobaczone drewno jest gotowe do dalszej obróbki. Trzeba zdjąć starą farbę olejną z drzwi. Zwykle jest jej kilka warstw. Część malunku schodzi płatami, ale niektóre miejsca wymagają żmudnej pracy. Do tego etapu pracy przy odnawianiu drzwi przydatne będą szczotka druciana nakładana na szlifierkę, dłuto ciesielskie i opalarka.
Autor: Yan Cieśla
Odnowione i pomalowane na nibiesko drzwi przesuwne zamontowane na ścianie – są funkcjonalne i niezwykle efektowne. Pokazujemy jak je wykonać.
Odnawianie i malowanie drzwi krok 4: wzmocnienie konstrukcji
Jeśli deska jest zmurszała, kruszy się w rękach, jak narożnik moich drzwi, to taki fragment trzeba koniecznie wymienić. Odciąłemczęść skrzydła aż do zdrowego drewna i dokleiłem trójkąt wycięty z sosnowego balika. Kolejne spojrzenie na drzwi – nadal nie są stabilne. Niektóre deski porozklejały się i rozsunęły. Używany kiedyś klej kostny nie jest odporny na wodę, słońce też zrobiło swoje. Można by rozebrać drzwi do desek i ponownie złożyć, klejąc łączenia nowoczesnym klejem. Taka metoda wiązałaby się z kolejnymi uszkodzeniami drewna przy demontażu. Praktykuję inną metodę podczas odnawiania drzwi - wklejam drewniane fleki w kształcie kokardki. Taki element, wpasowany we wcześniej wycięty otwór, posmarowany mocnym klejem łączy dwie rozeschnięte deski. W ten sposób stabilizujemy skrzydło, a przy okazji zyskujemy ciekawy detal dekoracyjny w drzwiach. W tych drzwiach konieczne było wklejenie trzech fleków. Nawet po wzmocnieniu stan techniczny skrzydła pozostawiał wiele do życzenia.
Sprawdź też: gdzie i jak stosować drewno z odzysku we wnętrzach >>>
Chcemy zrobić drzwi przesuwne, używać ich na co dzień. Skrzydło waży około 15 kg, do tego dojdzie waga mechanizmu przesuwnego – nie ma pewności, czy na koniec pracy drzwi nie pękną albo nie złamią się przy pierwszym energicznym otwarciu. Przydałoby się kolejne wzmocnienie. Rozwiązaniem jest rama przygotowana z krokwi pozyskanych kiedyś z rozbiórki stodoły. W belkach wyciąłem stopień, na którym oparłem drzwi niczym obraz w ramie. Nowe obramowanie skrzydła to teraz jego główny element konstrukcyjny. Do ramy, a nie do drzwi będzie przytwierdzony mechanizm przesuwny. Jest i dodatkowy atut takiego rozwiązania – współcześnie otwory drzwiowe są wyższe niż kiedyś. Rama powiększyła drzwi do pożądanych wymiarów.
Odnawianie i malowanie drzwi krok 5: szlifowanie
Możecie na tym etapie mieć wątpliwości, jak takie połatane, zniszczone drzwi mogą być ozdobą eleganckiego salonu czy sypialni. Zobaczycie... Przystępujemy do szlifowania drewna. Cel – wydobycie i podkreślenie faktury sosnowych słojów. Moja metoda jest pracochłonna: druciak stalowy na szlifierce i szczotka druciana – szlifowanie aż do wydobycia rysunku drewna. Możecie uprościć sobie pracę i zanieść drzwi do piaskowania. Pamiętajcie tylko, że maksymalne ciśnienie na urządzeniu ma wynosić do 4 atmosfer (metal i cegłę piaskuje się pod ciśnieniem do 10 atmosfer), by nie pokruszyć drewna.
Sprawdź też: usuwanie starej farby ze ścian i drewna >>>
Malowanie drzwi i lakierowanie: krok 6
Kolejny etap odnawiania starych drzwi jest już dekoracyjny, chociaż po części nadal konstrukcyjny. Do malowania drzwi używam twardych lakierów nitro, które zakonserwują powierzchnię i wnikną w głąb drewna. Wybieram najtwardsze lakiery szybko schnące do podłóg i schodów, o podwyższonej odporności na ścieranie. Pierwszy etap to dwukrotne malowanie drzwi bejcą w kolorze ciemny orzech. Bejca ujednolica kolorystycznie skrzydło. Drugie malowanie drzwi, które można wykonać już po 15 minutach od pierwszego, wyraźnie ściemnia drewno. Czekam, aż drzwi wyschną, i zaczynam lakierowanie. Nakładam lakier na drzwi dwukrotnie z przerwą minimum 12 godzin. Dobrze jest po wyschnięciu pierwszej warstwy lakieru przeszlifować drewno włókniną stolarską albo papierem ściernym o gradacji 80. Lakier nakładam obficie pędzlem, by wypełnić wszystkie pory i otwory. Pamiętajmy, by pomieszczenie, w którym pracujemy, było dobrze wentylowane – najlepiej szeroko otworzyć okna. Po takim pomalowaniu i wyschnięciu stan drzwi jest następujący: struktura bardzo twarda, kolor bejcy jednolity, malowanie przykryte warstwą lakieru. Pora na malowanie drzwi farbą do ścian. Najlepsza jest najtańsza akrylowa, w żadnym wypadku lateksowa zmywalna czy ścieralna, bo później będą kłopoty z jej obróbką. Kolor farby do malowania drzwi wedle życzenia – można kupić gotową albo zamówić z mieszalnika. Malujemy pędzlem całe skrzydło. Czekamy, aż farba wyschnie.
WIDEO: Renowacja mebli, czyli jak odnowić stare meble przez odmalowanie
Malowanie drzwi krok 7: przecierki i ostatnia warstwa lakieru
Warstwę farby przecieramy włókniną - krócej, dłużej, mocniej, słabiej - aż uzyskamy efekt, jaki nam się spodoba. Farba ściera się, odsłaniając rysunek słojów. Za każdym razem na malowanych drzwiach jest to wzór niepowtarzalny. Technika pracy i efekt zależy tylko od nas. Ostatni etap malowania drzwi to trzecie nałożenie lakieru, który tym razem ma za zadanie utrwalić powłokę malarską drzwi. Zalecam, by ostatnie lakierowanie drzwi wykonać za pomocą pistoletu podłączonego do kompresora. Rozcierając lakier pędzlem, łatwo byłoby rozmyć farbę ścienną.
Ostatnim etapem było mocowanie kółek. Zestaw do drzwi przesuwnych można kupić w sklepie albo zamówić u ślusarza. Tu mały szczegół. Kółka i śruby są polakierowane i pomalowane tą samą techniką co drzwi. Dzięki temu całość sprawia wrażenie nierozłącznego kompletu. Do ramy, w której zostały umieszczone drzwi, można przykręcić mocowania mechanizmu przesuwnego trzymającego skrzydło. W drzwiach pozostał stary zamek. Wystarczy oczyścić powierzchnię mechanizmu drucianą szczotką i pomalować go bejcą na czarno, by nadać mu industrialny charakter. I w ten oto sposób malowane drzwi w stylu Vintage Wood są gotowe.
Pomysł, wykonanie i zdjęcia: Yan Cieśla