Farba do mebli: wybieramy farby kredowe. Kurs malowania mebli
Jaka farba do mebli będzie odpowiednia? Wybieramy farby kredowe, które pozwalają domowym sposobem odnowić meble i nadać im nowy atrakcyjny wygląd. Malowanie mebli bez tajemnic: poradnik.
Malowanie mebli to prosty i dobry sposób na samodzielne odnowienie starej szafki, stoły, ramy łóżka, czy drewnianego regału. Jaka farba do mebli będzie najlepsza? Na rynku dostępny jest dość duży wybór farb do malowania mebli.
Czym malować meble? Lakier czy farba?
Jak wykończyć stare meble i czym je pomalować? Zanim wybierzemy farbę do mebli odpowiedzmy sobie na pytanie, czy odnawiany mebel ma wyglądać tak jak wyglądał pierwotnie? Czy może to dobry moment na zmianę? Jeśli udało nam się uzyskać gładką, czystą, jednorodną powierzchnię, możemy ją pokryć powłokami transparentnymi: bejcą i lakierem, lakierem bezbarwnym, lazurą lub lakierobejcą albo olejem. Jeżeli jednak pozostały na meblu fragmenty starego barwnego wykończenia, możemy nałożyć powłokę z kryjących farb do mebli drewnianych lub też wykorzystać tę sytuację do stworzenia powłoki wyglądającej jak postarzana z przetarciami. Warto także wziąć pod uwagę to, do jakiego pomieszczenia jest przeznaczony odnawiany meble. Powierzchnia lakierowana lub pomalowana farbą kryjącą jest bardziej odporna na zabrudzenia, zalanie wodą, uszkodzenia mechaniczne niż pokryta olejem. Ta ostatnia łatwo chłonie brud, zwłaszcza na początku eksploatacji. Wśród wielu produktów do malowania mebli polecamy farby kredowe.
Farba kredowa do mebli
Farby kredowe mogą różnić się nieco właściwościami, bo mają różne spoiwo, ale wszystkie dają podobny efekt. Dzięki wysokiej zawartości kredy tworzą na odnawianych meblach powłoki o wyraźnie matowym wykończeniu. Są one nieco szorstkie, nie tak gładkie i połyskliwe jak powłoki nadawane meblom fabrycznie. Paleta kolorów jest dość szeroka, ale w większości wypadków są to odcienie pastelowe, rozmyte, rozbielone. Farba kredowa charakteryzuje się doskonałą przyczepność nawet do bardzo gładkich podłoży, więc w razie potrzeby można je nakładać nawet na nieprzeszlifowane powierzchnie mebli.
Zastosowanie farb kredowych: samodzielne malowanie mebli
Farba kredowa to produkt przeznaczony do stosowania przez osoby, które lubią ozdabiać swoje domy samodzielnie zgodnie z zasadą zrób to sam. Dzięki nim można przemalować meble w stylu rustykalnym, vintage, shabby chic lub prowansalskim. W takich stylizacjach widać ręczną robotę. Nie przeszkadzają na wymalowaniach wyraźne pociągnięcia pędzla. Na malowanych meblach można zrobić przecierki, przenikanie różnych barw, zmatowienia. Producenci farb do mebli oferują też dodatkowe preparaty pozwlające uzyskać efekty specjalne, np. spękania. Powłoka farb kredowych może być dość krucha i podatna na obtarcia. Dlatego pomalowane meble można zabezpieczyć warstwą wosku, werniksu lub lakieru.
Farba kredowe: rodzaje i właściwości
Do produkcji farb kredowych używa się jako spoiwa kleju kostnego, kazeiny, krzemianów, żywic akrylowych lub winylowych. Powstałe w ten sposób farby nieco różnią się właściwościami i trwałością. Za najlepsze i najtrwalsze uważa się farby kredowe o spoiwie krzemianowym. Popularny akryl daje dobrą przyczepność i mocny kolor. Wszystkie farby kredowe są wodorozcieńczalne, paroprzepuszczalne, bezzapachowe, z naturalnymi pigmentami, ekologiczne. Farby kredowe są sprzedawane w małych opakowaniach do użytku domowego. Generalnie są dość drogie. Jeden litr kosztuje mniej więcej 100 zł. Za najtańsze w tej grupie uznaje się farby kredowe o spoiwie akrylowym.
Sprawdź też: rodzaje farb - jaką wybrać do malowania wnętrz >>>
Jak pomalować meblościankę pokrytą wieloma warstwami farby olejnej?
Trzeba usunąć z mebli starą nieprzyczepną powłokę farby. Jeżeli szlifierka ręczna nie ma dostępu do większych powierzchni, to najlepiej użyć preparatów do usuwania powłok. Oczyszczoną powierzchnię meblościanki należy umyć i ręcznie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściennym. Ubytki trzeba zaszpachlować. Potem można meblościankę pomalować dwukrotnie nową emalią do drewna o wybranym kolorze i stopniu połysku (mat, półmat, błyszczący) za pomocą pędzla lub wałka. Wybór narzędzi decyduje o strukturze powierzchni powłoki. Pędzel z reguły pozostawia wzór sznar po włosiu (szczecinie), natomiast wałek - wzór skórki pomarańczy. Wielkość wzoru zależy między innymi od rozlewności farby do mebli. Pozostaje jeszcze malowanie mebli techniką natryskową, która zapewnia najgładszą strukturę powłoki bez wzoru. Jednak ten sposób malowania mebli wymaga pewnej wprawy. Trzeba też pamiętać o osłonięciu sąsiednich powierzchni.
Malownie mebli: przygotowanie podłoża
Powierzchnię mebla, którą chcemy odnowić należy dokładnie umyć ciepłą wodą z dodatkiem na przykład odrobiny płynu do mycia naczyń oraz odtłuścić, czyli przemyć rozpuszczalnikiem, benzyną ekstrakcyjną lub denaturatem. Dobrze jest powierzchnie delikatnie przeszlifować drobnym papierem ściernym (gradacja mniej więcej 200), żeby zwiększyć przyczepność.
Malowanie mebli farbą kredową
Do nakładania farb kredowych stosuje się pędzel lub wałek. Nanosi się co najmniej dwie powłoki farby. Czas schnięcia jest bardzo różny zależnie od spoiwa farby. Może to być półgodziny, a nawet cała doba. Zawsze należy to sprawdzić w zaleceniach producenta. Gdy wymalowanie wyschnie, nanosi się na nie warstwę lakierniczej powłoki zabezpieczającej.
Sprawdź też: