Jak odnowić boazerię: malowanie starej boazerii

2018-05-23 12:04

Podpowiadamy jak odnowić starą boazerię. Jej odnawianie nie jest trudne, ale wymaga dokładności i zastosowania odpowiednich preparatów. Sprawdź, czy malować boazerię, by stała się ładną i trwałą dekoracją ściany.

Boazeria pomalowana na biało
Autor: Eugeniusz Filipiuk Boazeria pomalowana na biało świetnie się sprawdzi w aranżacji wnętrz w stylu marynistycznym i skandynawskim.

Boazeria opanowała wnętrza naszych domów i mieszkań w latach 70. i 80 ubiegłego wieku. Co zrobić ze starą? Całkowite jej usunięcie wiąże się ze sporym remontem. A czasami po prostu szkoda wyrzucać dobre deski. Są sposoby, by nadać im nowy wygląd. Podpowiadamy jak odnowić starą boazerię, aby stała się ciekawym elementem wystroju wnętrza. Takiej boazerii naprawdę nie warto wyrzucać! Samodzielnie odnawianie boazerii: krok po kroku.

Kiedyś królował bezbarwny lakier do drewna i farby olejne w kolorach drewnopodobnych. Teraz mamy bardzo duży wybór nowoczesnych, różnorodnych produktów do wykańczania drewna, które mozna użyć do malowania boazerii. Jest cały segment specjalistycznych preparatów typu Do It Yourself dla osób, które lubią same prowadzić prace wykończeniowe i renowacyjne, a przy tym nie boją się eksperymentować. Boazerii można też nadać nowy kształt – skrócić ją, inaczej zamocować, czy przerobić na panele dekoracyjne.

Jak odnowić boazerię pokrytą zżółkniętym lakierem?

Jeżeli ponownie chcemy boazerię odnowić i pomalować lakierem bezbarwnym, to starą warstwę lakieru wraz z powierzchnią drewna należy zeszlifować, aby odsłonić surowe drewno. Do szlifowania boazerii można użyć szlifierki ręcznej (na większą część płaskich powierzchni) lub papieru ściernego (do szczelin). Nowy lakier nakładamy na boazerię pędzlem w dwóch warstwach. Jeśli stary lakier dobrze się trzyma, a chcemy przemalować boazerię emalią kryjącą, wystarczy powierzchnię zmyć wodą ze środkiem myjącym, a potem zmatowić starą warstwę lakieru na boazerii drobnoziarnistym papierem ściernym (granulacja minimum 180). Gdy na deskach są nieprzyczepne fragmenty starej powłoki, należy je usunąć, ubytki w drewnie uzupełnić szpachlą i całość przeszlifować papierem ściernym. Tak przygotowaną boazerię można dwukrotnie pomalować wodorozcieńczalną emalią do drewna.

Jaki papier ścierny do odnawiania boazerii?

Papier ścierny ma różną ziarnistość, która określa wydajność usuwania materiału. Im mniejsza liczba granulacji (gradacja) papieru (oznaczana na odwrocie arkusza lub paska literą P i odpowiednią liczbą), tym bardziej jest on szorstki i tym więcej usuwa materiału, i na odwrót. Do usunięcia powłoki i wierzchniej warstwy drewna używa się kilku rodzajów papieru ściernego: pierwsze szlifowanie – P 20-40, drugie – P 80-100, finalne – P 120-140. Do zmatowienia powłoki – P 180-240.

Uwaga!

  • Drewno szlifuje się wzdłuż włókien (tylko mozaiki – ukośnie do włókien).
  • Do zdzierania starego lakieru z boazerii czy farby nie należy używać metalowych szczotek, bo łatwo uszkodzić nimi powierzchnię drewna.
Odnawianie boazerii
Autor: Piotr Mastalerz Po dokładnym oszlifowaniu powierzchni boazerii możemy nanosić na nią wosk lub olej. Rozprowadzamy go pionowymi ruchami za pomocą miękkiej szmatki.

Jak odnowić i pomalować boazerię pokrytą kolorową bejcą?

Boazeria z reguły wykonana jest z miękkich gatunków drewna, więc bejca mogła wniknąć w drewno nawet na kilka milimetrów. Odnowienie takiej boazerii można przeprowadzić na co najmniej dwa sposoby. Przed nałożeniem lakieru bezbarwnego boazerię trzeba wyszlifować aż do odsłonięcia surowych warstw drewna, dokładnie odpylić i dwukrotnie polakierować. Warto pamiętać, że po nałożeniu pierwszej warstwy lakieru powierzchnię boazerii należy przeszlifować. Przed nałożeniem lakierobejcy w zbliżonym kolorze lub emalii kryjącej boazerię szlifujemy jedynie powierzchownie, nie ma potrzeby całkowitego odsłonięcia surowej warstwy drewna. Dokładnie odpylamy powierzchnię i dwukrotnie nakładamy jeden z wybranych produktów.

Malowanie boazerii na biało - w 10 krokach
Warto wiedzieć

Kiedy usuwamy stare powłoki na powierzchni boazerii?

Starą boazerię trzeba umyć, odkurzyć i zmatowić, czyli przeszlifować drobnym papierem ściernym. Zależnie od stanu podłoża stare powłoki możemy zostawić lub trzeba je zdjąć. Jeśli stara farba lub lakier łuszczy się, odpada płatami z boazerii - muszą być usunięte. Na starych boazeriach możemy znaleźć kilka warstw farby nakładanych bez usuwania poprzednich. Zwykle widać bardzo nierówną powierzchnię, zwłaszcza tam, gdzie są granice różnych powłok. Stare powłoki usuwamy z boazerii, gdy chcemy wykorzystać inny rodzaj produktu niż dotychczas zastosowany, na przykład na deskę olejowaną zamierzamy nałożyć lakier lub emalię, i na odwrót. Również jeżeli powłoka jest uszkodzona, zniszczona, odpryskuje, kruszy się, jest przebarwiona, straciła połysk na ponad 25% powierzchni. Nowa powłoka będzie najładniejsza i długo zachowa dobry wygląd tylko wtedy, gdy nałożymy ją na surowe, wyszlifowane drewno.

Sprawdź też: olejowanie drewna - instrukcja >>>

Stare powłoki malarskie z boazerii można też usunąć preparatami chemicznymi. Ich zadaniem jest zmiękczenie, spulchnienie powłoki, tak żeby można było ją zeskrobać szpachelką. Ta metoda przyda się do usunięcia lakieru z różnych zakamarków, na przykład zagłębień między wyprofilowaniami listew boazerii. W takich miejscach można użyć też opalarki, która rozgrzanym powietrzem spulchni farbę. W tym wypadku ważne jest wyregulowanie temperatury wydmuchiwanego powietrza, żeby nie uszkodzić boazerii. Po chemicznym zdjęciu starej powłoki podłoże boazerii trzeba przemyć ciepłą wodą z łagodnym detergentem i odczekać, aż wyschnie.

Malowanie boazerii
Autor: Piotr Mastalerz Listwy boazerii zostały pokryte akrylową bejcą do drewna w kolorze niebieskim.

Malowanie boazerii: lakiery i lakierobejce

Lakiery tworzą bardzo trwałe powłoki o wykończeniu matowym, półmatowym lub połyskliwym. Na powierzchnie pionowe albo poziome nieobciążone ruchem, na przykład boazerie, parapety, można lakier nakładać dwukrotnie. Pierwsza warstwa to gruntująca/podkładowa. Po wyschnięciu wymaga przeszlifowania papierem ściernym. Pielęgnacja i konserwacja boazerii pomalowanej lakierem jest łatwa i nie wymaga dużo pracy. Odmianą lakieru są lakierobejce, które nadają się do malowania boazerii. Zawierają dodatek pigmentów i można je kupić w dużej gamie kolorów. Tworzą powłoki półtransparentne. Stosuje się je podobnie jak lakiery.

Sprawdź też:

Odnawianie boazerii: oleje do drewna

Oleje wnikają w strukturę drewna, chroniąc je przed wodą i zabrudzeniami. Nie tworzą typowej powłoki lakierniczej. Zachowują naturalny wygląd drewna, podkreślają usłojenie, a brak powłoki sprawia, że drewno w dotyku jest ciepłe. Nadają matowe wykończenie. Olejowanie boazerii wykonuje się dwukrotnie aż do jednolitego nasączenia drewna. Odnowione powierzchnie nadają się do pełnej eksploatacji nie wcześniej niż po pięciu dniach. Meble czy boazerie olejowane wystarczy raz w roku odświeżyć świeżą warstwą oleju. Olej na boazerii rozprowadza się pędzlem, wałkiem lub szmatką.

Warto wiedzieć

Kiedy malować boazerię?

Najlepszy efekt malowania, lakierowania lub olejowania boazerii osiąga się, gdy pracuje się w temperaturze 10-25oC. Upalne i suche dni to czas niekorzystny dla tego typu prac remontowych. Nie należy też malować boazerii, gdy jest bardzo wilgotno. Zawsze trzeba pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń aż do zaniku zapachu.

Sprawdź też: impregnaty i farby do drewna >>>

Boazeria: malowanie
Autor: materiały prasowe BoConcept Boazeria nie musi się kojarzyć ze starymi wnętrzami z czasów PRL. Można sprawić, że boazeria będzie wyglądała nowocześnie.

Malowanie boazerii farbami

Emalie (farby olejne i wodorozcieńczalne) tworzą powłoki kryjące, więc malując nimi boazerie nie zobaczymy pod nimi wzoru drewna ani jego barwy. Nakłada się je w dwóch warstwach (na surowe drewno z dodatkową warstwą gruntującą). Pomalowana powierzchnia boazerii może być matowa, półmatowa lub połyskliwa. Powłoka z emalii jest odporna na zabrudzenia i czynniki mechaniczne, a także łatwa do mycia i konserwacji. Lakier (lub emalię) na powierzchnię boazerii można nanosić pędzlem, zawsze zgodnie z kierunkiem słojów.

Nowe kolory malowanej boazerii

Najprościej jest dostosować starą boazerię do nowej mody na wykończenie wnętrza. Wraz z popularnością stylu skandynawskiego oraz nowoczesnych, surowych wnętrz w szarej tonacji w paletach kolorów środków do wykańczania drewna pojawiły się i te barwy. Każdy producent ma farby, lakiery lub lakierobejce w kolorze białym, jasno- i ciemnoszarym. Druga grupa produktów to emalie kryjące do drewna. Te z kolei są popularne w tonacjach bieli i odcieniach pastelowych. Dla odważnych producenci farb i lakierów przygotowali też żywsze kolory, nietypowe dla drewna, na przykład niebieski, żółty, a także odcienie metaliczne, także złoty popularny w stylu glamour.

Malowanie boazerii lakierem
Autor: Piotr Mastalerz Po oszlifowaniu powierzchni boazerii i usunięciu starej warstwy lakieru, nakładamy warstwę lakieru. Rozprowadzamy go pędzlem w dwóch kierunkach.

Odnawianie boazerii: efekty specjalne

Wykonując powłoki z kilku różnych produktów, możemy uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne podczas odnawiania boazerii. Gdy na pierwszą warstwę lakierobejcy w ciemnym kolorze nałożymy dwie warstwy lakieru bezbarwnego, powstanie efekt półprzezroczysty, z widocznym usłojeniem drewna. Możemy pomalować boazerię emalią kryjącą i lakierem. Na pierwszą warstwę emalii w wybranym kolorze trzeba nałożyć dwie warstwy lakieru bezbarwnego. Uzyskamy efekt kryjący, ale z podkreśleniem rysunku słojów drewna. Klasyczna boazeria po usunięciu starej powłoki można też pomalować różnokolorowymi lakierobejcami. Otrzymamy pasy na ścianie, tak pomalowana boazeria wygląda świeżo i ciekawie.

Sonda
Drobne prace remontowe w domu wykonuję:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.