Podłoga drewniana: olejowana czy lakierowana?

2010-10-12 13:52 Anna Okołowska|Marek Komorowski
Podłoga drewniana: olejowana czy lakierowana?
Autor: Łukasz Zandecki Podłoga olejowana czy lakierowana? Każdy z tych sposbów wykończenia podłogi ma swoje zalety i wady

Podłoga lakierowana jest odporna na zabrudzenia i łatwa w konserwacji. Widać jednak na niej zarysowania. Podłoga olejowana szybciej się brudzi od lakierowanej, ale jest za to bardziej naturalna w dotyku i mniej widać na niej zarysowania.

Argumentacja za którymkolwiek z tych sposobów zabezpieczenia drewna może jedynie przypominać znane rozważania o wyższości świąt... Każdy z tych sposobów wykończenia podłogi ma swoje zalety i wady.

Polecamy:

Podłoga lakierowana

Niewątpliwe plusy zabezpieczania podłogi drewnianej lakierem to jej bardzo duża odporność na zabrudzenie i łatwa konserwacja, renowacja dopiero po kilku latach. Podłoga, a właściwie posadzka przykryta szczelnie powłoką ochronną lakieru może być matowa, półmatowa, satynowa, mieć połysk lub półpołysk. Może zachować naturalny kolor i usłojenie drewna lub zmienić jego kolorystykę.

Jednak zabezpieczone lakierem podłogi mają również wady – widać na nich zarysowania (zwłaszcza na lakierach błyszczących), nie można naprawić jedynie fragmentu polakierowanej podłogi, tak aby było to niewidoczne.

WIDEO: Gdzie parkiet lakierowany, a gdzie podłoga olejowana?

Gdzie parkiet lakierowany, a gdzie podłoga olejowana?

Podłoga olejowana

Olej rozprowadza się stopniowo, cały czas zgarniając jego nadmiar i nie dopuszczając do zaschnięcia i wytworzenia się skorupy. Podłogę można olejować na zimno lub na gorąco. Do wybranego sposobu dobiera się właściwy rodzaj oleju.

Zalety olejowanej podłogi to uzyskanie antystatycznej powierzchni, która jest mniej śliska niż lakierowana. Poza tym powstałe na podłodze zarysowania są znacznie mniej widoczne niż na lakierowanej, a drobne po jakimś czasie mogą się zabliźnić. Poważniejsze uszkodzenia można usunąć, przeprowadzając częściową renowację. Wystarczy uszkodzony fragment drewna wygładzić papierem ściernym i zaolejować. Zabezpieczone olejem drewno pozostaje naturalne w dotyku, ponieważ olej wnika w nie, nie tworząc dodatkowej warstwy na powierzchni.

Jednak olejowanie ma swoje wady – tak zabezpieczona podłoga znacznie łatwiej się brudzi niż lakierowana (zwłaszcza na początku eksploatacji); można ją konserwować jedynie specjalnie przeznaczonymi do tego celu preparatami zalecanymi przez producentów olejów. I jeszcze jedna niedogodność – renowacja takiej podłogi często okazuje się niezbędna już po dwóch latach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anna
|

wszystko zależy od tego, z jakiego drewna jest wykonana podłoga. Olej nadaje się do podłóg z twardego drewna krajowego np. jesion, dąb albo do drewna egzotycznego - eukaliptus, tek, iroko. Z kolei lakiery do miękkich gatunków drewna - sosna, świerk, topola stosuje się lakiery. ja mam sosnowe podłogi i użyłam do malowania lakieru Vidaronu, z czego jestem zadowolona, bo drewno cały czas wygląda jak nowe.

Marta Pietrzak
|

Jeśli zbamy o olejowaną podłogę tj. plamy wycieramy od razu, myjemy wodą z dedykowanymi środkami
pięlęgnacyjnymi, robimy konserwację dwa razy do roku (nawet samemu! nic w
tym trudnego!) to renowację możemy zrobić dopiero po wielu
latach. Wystarczy, że np. raz na dwa/trzy lata zlecimy wykonanie mechanicznej konserwacji i podłoga wygląda jak nowa bez szlifowania. Za świadków mam rzeszę klientów, którzy mają od lat podłogi olejowane i zostali odpowiednio poinstruowani o ich pielęgnacji!
Pozdrawiam

kari
|

Podłoga olejowana czy lakierowana to kwestia gustu. Olejować warto dość często - średnio co pół roku. Lakierowana nie wymaga takiej pielęgnacji ale barwy tych podłóg są inne.

Karis
|

Niestety muszę się zgodzić, podłoga olejowana po niecałych trzech latach do renowacji. Całe szczęście zgrało mi się to z ogólnym remontem, na który namawiała mnie kuzynka - świeżo upieczona pani projektantka, która wykorzystuje każdą okazję, aby pracować w swoim cad decorze. Tym sposobem od razu wprowadzę więcej zmian (na lepsze)