Szlifierka taśmowa - jak wybrać najlepszą do swoich potrzeb?

2018-04-18 14:59

Szlifierka taśmowa nadaje się głównie do zgrubnego szlifowania dużych powierzchni. Aby szlifować delikatniej, trzeba je uzbroić w specjalną ramkę. Na co zwrocić uwagę wybierając szlifierkę taśmową?

Jak wybrać szlifierkę taśmową - przegląd
Autor: Piotr Mastalerz

Szlifierki taśmowe a szlifierki mimośrodowe i oscylacyjne

Szlifierki taśmowe - są szybsze od mimośrodowych, nadają się głównie do zgrubnego szlifowania dużych powierzchni. Aby szlifować delikatniej, trzeba je uzbroić w specjalną ramkę. Korzystając ze statywu, można zamienić szlifierkę taśmową w urządzenie stacjonarne.

Szlifierki mimośrodowe - nadają się zarówno do zgrubnego, jak i precyzyjnego szlifowania powierzchni płaskich i lekko zakrzywionych. Mogą być również używane do zdzierania starych powłok malarskich. Po zmianie tarczy szlifierki mimośrodowe zamieniają się w polerkę.

Szlifierki oscylacyjne - nadają się do powierzchni płaskich oraz do zgrubnego szlifowania powierzchni delikatnie zaokrąglonych. Prostokątna stopa umożliwia też dotarcie do narożników.

Do czego służy szlifierka taśmowa?

Szlifierki taśmowe pracują na zasadzie obrotów pasa z materiałem ściernym. Ścierniwo osadzone na taśmie prowadzone jest po obrabianym materiale z bardzo dużą prędkością. Przeznaczona jest do ściągania materiałów z równych lub lekko wypuklych powierzchni.

Najważniejsze parametry szlifierek taśmowych

  • wymiary taśmy – jej długość wynosi od 130 do 610 mm, a szerokość od 60 do 100 mm. Im większa jest taśma, tym szybsze szlifowanie, ale mniejsza jego precyzja;
  • prędkość przesuwu taśmy – od 200 do 420 m. Im większa, tym lepsza efektywność szlifowania.

Szlifierka taśmowa: przegląd modeli w galerii zdjęć

Opcje wyposażenia szlifierek taśmowych

Większość szlifierek taśmowych jest wyposażona w system odsysania pyłu. Droższe szlifierki mają system elektronicznego wyboru prędkości przesuwu taśmy. Tak samo jak w szlifierkach mimośrodowych i oscylacyjnych pozwala on na dostosowanie prędkości szlifowania do rodzaju pracy. Szybsze obroty wskazane są przy szlifowaniu zgrubnym, mniejsze przy bardziej precyzyjnym. Większość szlifierek taśmowych wyposażona jest w mechanizm szybkiego nakładania i naprężania taśm.

Zobacz także:

Osprzęt szlifierki taśmowej

Najważniejszym wyposażeniem szlifierki taśmowej są taśmy papieru ściernego. Producenci często dodają jedną lub dwie do sprzedawanego urządzenia. Można do nich również dokupić ramkę szlifierską. Pozwala ona unieść nieco szlifierkę i w ten sposób ułatwia delikatniejsze szlifowanie materiału. Zapobiega także przechylaniu narzędzia i gwarantuje równomierne szlifowanie całej powierzchni.

Przenośną szlifierkę taśmową łatwo można zamienić w stacjonarną. Wystarczy dokupić statyw. Taką stacjonarną szlifierką można obrabiać różne, nawet nieduże przedmioty. Trzeba jednak zachować ostrożność, gdyż szlifierka odwrócona do góry nogami jest narzędziem niebezpiecznym. Do statywu można dołączyć prowadnicę kątową, którą da się zeszlifowywać kanty.

Budowa szlifierki taśmowej

Jak wybrać szlifierkę taśmową - przegląd
Autor: Piotr Mastalerz Budowa szlifierki taśmowej
Nasi Partnerzy polecają