Jak wybrać drzwi wejściowe: poradnik inwestora. Co ma wpływ na cenę?

2023-12-31 11:57

Cena to podstawowe kryterium wyboru drzwi wejściowych. Ale czy najważniejsze? Może się przecież okazać, że dany model drzwi zewnętrznych jest niewspółmiernie drogi do swojej wątpliwej jakości albo przeciwnie – będzie tani, a przy tym całkiem niezły.

Okna i drzwi WIŚNIOWSKI
Autor: WIŚNIOWSKI Drzwi CREO – model 502 doposażony o doświetla i naświetle z lustrem weneckim

Z jakiego materiału drzwi wejściowe?

Można znaleźć na rynku drzwi zewnętrzne ze stali, z drewna, PCW lub aluminium. Najpopularniejsze są drzwi wejściowe stalowe, które są mocne, trwałe i zwykle dość tanie. Mają ramę z drewna lub stali pokrytą arkuszami blachy. Mogą być wykończone okleinami drewnopodobnymi lub polakierowane farbami. Droższe mają wykończenie z drewna lub sklejki. Drzwi zewnętrzne ze stali trudno jest ocieplić, ale zgodnie z najnowszymi Warunkami Technicznymi z 2021 współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych powinien wynosić co najmniej 1,3 W/m2K. Na rynku są też już dostępne pasywne drzwi stalowe o współczynniku U = 0,8 W/(m2.K). Drzwi plastikowe mają ramę i ościeżnicę z profili z PCW. Panel drzwiowy również jest pokryty arkuszami z PCW. Powierzchnia jest okleinowana lub lakierowana.

  • Drzwi wejściowe PCW

Drzwi z PCW mają dobre parametry cieplne – współczynnik U wynosi 1-1,3 W/(m2.K). Takie drzwi są najtańsze i bardzo popularne. Ich plusem jest także to, że łatwo je dopasować do okien, rolet zewnętrznych, a nawet bramy garażowej.

  • Drzwi wejściowe drewniane

Drzwi z drewna to produkt drogi. Mają ramę i ościeżnicę z klejonki drewnianej, a skrzydło pokryte sklejką, płytą HDF lub wiórową. Na powierzchni jest szlachetny fornir z dębu, sosny, mahoniu, meranti. Mają dobre parametry cieplne. Najlepsze drzwi wejściowe z drewna osiągają współczynnik U = 0,7/(m2.K).

  • Drzwi wejściowe aluminiowe

Najdroższe są drzwi wejściowe aluminiowe. Mają ramę i ościeżnicę z profili aluminiowych. Skrzydło pokrywają arkusze z PCW lub włókna szklanego. Kojarzą się z obiektami użyteczności publicznej. Najczęściej są dość zimne – mają współczynnik U = 1,3-1,4 W/(m2.K). Ale oferta drzwi produkowanych z myślą o domach jednorodzinnych rośnie. Mogą one mieć doskonałe parametry izolacyjności termicznej. Najlepsze mają współczynnik U na poziomie pasywnym – 0,47 W/(m2.K). Drzwi wejściowe z aluminium mogą mieć duże rozmiary. Można je łączyć w zestawy z naświetlami o takiej samej wielkości i tworzyć przeszkloną strefę wejściową.

Drzwi zewnętrzne DAKO
Autor: DAKO

Jak są zbudowane: zestaw drzwiowy

Zestaw drzwiowy składa się ze skrzydła, ościeżnicy, na której się je zawiesza na zawiasach, oraz progu. Skrzydło drzwi może mieć budowę płytową lub płycinową. To pierwsze jest zbudowane z ramy pokrytej płytami. Zwykle są dość grube. Wewnątrz tak powstałego panelu umieszcza się materiał termoizolacyjny. Może być go dużo, więc drzwi będą ciepłe. Wewnątrz skrzydła są wzmocnienia z blachy stalowej lub aluminiowej. Dzięki nim skrzydło jest sztywniejsze, mocniejsze, bardziej odporne na próby włamania i ogień. Najwięcej drzwi na rynku ma budowę płytową. Skrzydło płycinowe też ma ramę, lecz podzieloną na mniejsze pola wypełnione płycinami. Takie drzwi są dekoracyjne, ale zwykle cieńsze. Zawierają mało termoizolacji, są zimniejsze.

Czasem drzwi płytowe mają wytłoczenia imitujące płyciny. Ościeżnica to rama składająca się z dwóch pionowych profili połączonych u góry poziomym. Po jednej stronie są zamocowane zawiasy, na których osadza się skrzydło. Ościeżnica powinna być dostosowana do wagi skrzydła. W ciężkich drzwiach drewnianych lub stalowych może być naprawdę gruba i solidna. Masywna ościeżnica może być wypełniona materiałem termoizolacyjnym. Próg jest zwykle robiony ze stali lub aluminium. Ma kształt profilu wielokomorowego, który można również wypełnić termoizolacją.

Próg z litego drewna stosuje się w tradycyjnych rozwiązaniach. Na obwodzie skrzydła i ościeżnicy powinny znajdować się uszczelki. Najlepiej podwójne, a nawet potrójne. Są one tak skonstruowane, że w chwili zamknięcia drzwi zachodzą na siebie. Uszczelki montuje się także na dole skrzydła i w progu. Są to zwykle podwójne uszczelki. Uszczelki są robione z EPDM, czyli spienionej gumy. Ciekawym rozwiązaniem są uszczelki opadające, które w chwili zamknięcia drzwi wejściowe obniżają się i wypełniają szczelinę pod skrzydłem.

Jakie wybrać drzwi zewnętrzne: wymagania techniczne

Drzwi zewnętrzne powinny być ciepłe, trwałe, szczelne i ciche. Nowoczesne drzwi mają budowę wielowarstwową po to, żeby wewnątrz skrzydła, często także ościeżnicy i ramy, a nawet progu, znalazł się materiał termoizolacyjny. W grubym skrzydle można zmieścić dużo pianki poliuretanowej, wełny mineralnej lub styropianu. Dlatego dobre drzwi wejściowe są grube, masywne. Współczynnik przenikania ciepła U powinien wynosić nie więcej niż 1,5 W/(m2.K). W najbliższych latach wymagania co do izolacyjności termicznej drzwi wejściowych będą coraz wyższe. Od 2021 r. będą one mogły mieć współczynnik U równy 1,3 W/(m2.K). Klasa wodoszczelności drzwi zewnętrznych wynosi przynajmniej 3-4. Powinny mieć co najmniej dwie uszczelki na całym obwodzie. Grube drzwi wypełnione materiałem termoizolacyjnym będą także ciche i skutecznie wygłuszą hałasy dobiegające z zewnątrz. Ich wskaźnik izolacyjności akustycznej RA wynosi zwykle przynajmniej 30 dB. Dobre drzwi powinny mieć co najmniej 5 klasę trwałości mechanicznej, czyli wytrzymać 100 tys. cykli otwierania/zamykania.

Jakie wybrać drzwi wejściowe: rozmiar

Nie mogą być one małe, bo wnosimy przez nie meble w trakcie urządzania domu. Codzienne wchodzimy także z siatkami z zakupami, wprowadzamy dzieci lub psa. Dlatego drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle otworu. Otwór w murze musi być o 10 cm szerszy i wyższy, czyli mieć wymiary 100 x 210 cm. Popularne są asymetryczne drzwi dwuskrzydłowe. Najczęściej mają one szerokość 90 i 40 cm. Skrzydło boczne jest zwykle otwierane i pozwala to stworzyć naprawdę szerokie wejście do domu, przez które bez trudu można wnieść duże przedmioty. Modne są drzwi z naświetlami, czyli bocznym lub górnym przeszklonym elementem. Naświetla boczne mogą znajdować się po obu stronach drzwi. Mają szerokość 20-90 cm. Naświetla górne są niższe. Zwykle stosuje się elementy o szerokości 40 cm, bo jest to proporcjonalne do standardowych wymiarów drzwi.

Drzwi wejściowe WIKĘD
Autor: WIKĘD

Co to znaczy drzwi antywłamaniowe

Drzwi wejściowe powinny chronić dom przed niechcianymi gośćmi. Najlepiej to zadanie spełniają drzwi pełne o 3 lub 4 klasie antywłamaniowości (kiedyś oznaczanej literą C). To znaczy, że przez co najmniej 20 minut stawią one opór włamywaczowi wyposażonemu w profesjonalne narzędzia. Tyle czasu wystarcza na interwencję ochrony. Takie drzwi powinny mieć certyfikat wystawiony przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Drzwi antywłamaniowe mają stalowe ramy i konstrukcję wzmocnioną stalowym ożebrowaniem. Przy próbie wycięcia otworu pręty obracają się, tak że nie można ich przeciąć. Skrzydło powinno być pokryte lub wzmocnione dwoma arkuszami blachy, co uniemożliwia wycięcie w nim otworu. Na obwodzie skrzydła powinny znajdować się bolce antywyważeniowe, które w chwili zamknięcia drzwi zagłębiają się w otworach w ościeżnicy. Takich drzwi nie można wyważyć. Należy wyposażyć je w dwa zamki. Centralny (klasy C) rygluje drzwi co najmniej w trzech punktach po obwodzie oddalonych od siebie o co najmniej 60 cm. Jest schowany wewnątrz skrzydła. Drugi zamek – wierzchni – montuje się po stronie pomieszczenia.

A co z drzwiami w środku domu? Dowiedz się więcej:

Sonda
Wybierając drzwi wejściowe zwracasz uwagę na to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie