Jak wybrać drzwi wejściowe: poradnik inwestora. Co ma wpływ na cenę?

2018-12-31 11:57 Anna Kazimierowicz
POL-SKONE
Autor: POL-SKONE Drzwi zewnętrzne ELEGANT INOX, POL-SKONE

Cena to podstawowe kryterium wyboru drzwi wejściowych. Ale czy najważniejsze? Może się przecież okazać, że dany model drzwi zewnętrznych jest niewspółmiernie drogi do swojej wątpliwej jakości albo przeciwnie – będzie tani, a przy tym całkiem niezły.

Z jakiego materiału drzwi wejściowe?

Można znaleźć na rynku drzwi zewnętrzne ze stali, z drewna, PCW lub aluminium. Najpopularniejsze są drzwi wejściowe stalowe, które są mocne, trwałe i zwykle dość tanie. Mają ramę z drewna lub stali pokrytą arkuszami blachy. Mogą być wykończone okleinami drewnopodobnymi lub polakierowane farbami. Droższe mają wykończenie z drewna lub sklejki. Drzwi zewnętrzne ze stali trudno jest ocieplić, więc najczęściej mają wysoki współczynnik przenikania ciepła – 1,3-1,5 W/(m2.K). Choć są już na rynku pasywne drzwi stalowe o współczynniku U = 0,8 W/(m2.K). Drzwi plastikowe mają ramę i ościeżnicę z profili z PCW. Panel drzwiowy również jest pokryty arkuszami z PCW. Powierzchnia jest okleinowana lub lakierowana.

  • Drzwi wejściowe PCW

Drzwi z PCW mają dobre parametry cieplne – współczynnik U wynosi 1-1,3 W/(m2.K). Takie drzwi są najtańsze i bardzo popularne. Ich plusem jest także to, że łatwo je dopasować do okien, rolet zewnętrznych, a nawet bramy garażowej.

  • Drzwi wejściowe drewniane

Drzwi z drewna to produkt drogi. Mają ramę i ościeżnicę z klejonki drewnianej, a skrzydło pokryte sklejką, płytą HDF lub wiórową. Na powierzchni jest szlachetny fornir z dębu, sosny, mahoniu, meranti. Mają dobre parametry cieplne. Najlepsze drzwi wejściowe z drewna osiągają współczynnik U = 0,7-0,8 W/(m2.K).

  • Drzwi wejściowe aluminiowe

Najdroższe są drzwi wejściowe aluminiowe. Mają ramę i ościeżnicę z profili aluminiowych. Skrzydło pokrywają arkusze z PCW lub włókna szklanego. Kojarzą się z obiektami użyteczności publicznej. Najczęściej są dość zimne – mają współczynnik U = 1,3-1,4 W/(m2.K). Ale oferta drzwi produkowanych z myślą o domach jednorodzinnych rośnie. Mogą one mieć doskonałe parametry izolacyjności termicznej. Najlepsze mają współczynnik U na poziomie pasywnym – 0,47 W/(m2.K). Drzwi wejściowe z aluminium mogą mieć duże rozmiary. Można je łączyć w zestawy z naświetlami o takiej samej wielkości i tworzyć przeszkloną strefę wejściową.

Jak są zbudowane: zestaw drzwiowy

Zestaw drzwiowy składa się ze skrzydła, ościeżnicy, na której się je zawiesza na zawiasach, oraz progu. Skrzydło drzwi może mieć budowę płytową lub płycinową. To pierwsze jest zbudowane z ramy pokrytej płytami. Zwykle są dość grube. Wewnątrz tak powstałego panelu umieszcza się materiał termoizolacyjny. Może być go dużo, więc drzwi będą ciepłe. Wewnątrz skrzydła są wzmocnienia z blachy stalowej lub aluminiowej. Dzięki nim skrzydło jest sztywniejsze, mocniejsze, bardziej odporne na próby włamania i ogień. Najwięcej drzwi na rynku ma budowę płytową. Skrzydło płycinowe też ma ramę, lecz podzieloną na mniejsze pola wypełnione płycinami. Takie drzwi są dekoracyjne, ale zwykle cieńsze. Zawierają mało termoizolacji, są zimniejsze.

Czasem drzwi płytowe mają wytłoczenia imitujące płyciny. Ościeżnica to rama składająca się z dwóch pionowych profili połączonych u góry poziomym. Po jednej stronie są zamocowane zawiasy, na których osadza się skrzydło. Ościeżnica powinna być dostosowana do wagi skrzydła. W ciężkich drzwiach drewnianych lub stalowych może być naprawdę gruba i solidna. Masywna ościeżnica może być wypełniona materiałem termoizolacyjnym. Próg jest zwykle robiony ze stali lub aluminium. Ma kształt profilu wielokomorowego, który można również wypełnić termoizolacją.

Próg z litego drewna stosuje się w tradycyjnych rozwiązaniach. Na obwodzie skrzydła i ościeżnicy powinny znajdować się uszczelki. Najlepiej podwójne, a nawet potrójne. Są one tak skonstruowane, że w chwili zamknięcia drzwi zachodzą na siebie. Uszczelki montuje się także na dole skrzydła i w progu. Są to zwykle podwójne uszczelki. Uszczelki są robione z EPDM, czyli spienionej gumy. Ciekawym rozwiązaniem są uszczelki opadające, które w chwili zamknięcia drzwi wejściowe obniżają się i wypełniają szczelinę pod skrzydłem.

materiał partnera
Skorzystaj z bezpiecznej formy kontaktu. Zamów bezpłatną wycenę

Jesteś na etapie wyboru stolarki do swojego domu? Szukasz okien w promocyjnej cenie, ale zależy Ci na wysokich parametrach i chcesz mieć gwarancję, że kupujesz od pewnego producenta? A może planujesz remont lub termomodernizację? Zapraszamy Cię do zapoznania się z najnowszą ofertą marki KRISPOL. Skorzystaj z bezpiecznej formy kontaktu oraz zamówienia online. Zamów bezpłatną wycenę lub wideorozmowę, podczas której przekażesz doradcy swoje oczekiwania.

Jakie wybrać drzwi zewnętrzne: wymagania techniczne

Drzwi zewnętrzne powinny być ciepłe, trwałe, szczelne i ciche. Nowoczesne drzwi mają budowę wielowarstwową po to, żeby wewnątrz skrzydła, często także ościeżnicy i ramy, a nawet progu, znalazł się materiał termoizolacyjny. W grubym skrzydle można zmieścić dużo pianki poliuretanowej, wełny mineralnej lub styropianu. Dlatego dobre drzwi wejściowe są grube, masywne. Współczynnik przenikania ciepła U powinien wynosić nie więcej niż 1,5 W/(m2.K). W najbliższych latach wymagania co do izolacyjności termicznej drzwi wejściowych będą coraz wyższe. Od 2021 r. będą one mogły mieć współczynnik U równy 1,3 W/(m2.K). Klasa wodoszczelności drzwi zewnętrznych wynosi przynajmniej 3-4. Powinny mieć co najmniej dwie uszczelki na całym obwodzie. Grube drzwi wypełnione materiałem termoizolacyjnym będą także ciche i skutecznie wygłuszą hałasy dobiegające z zewnątrz. Ich wskaźnik izolacyjności akustycznej RA wynosi zwykle przynajmniej 30 dB. Dobre drzwi powinny mieć co najmniej 5 klasę trwałości mechanicznej, czyli wytrzymać 100 tys. cykli otwierania/zamykania.

Jakie wybrać drzwi wejściowe: rozmiar

Nie mogą być one małe, bo wnosimy przez nie meble w trakcie urządzania domu. Codzienne wchodzimy także z siatkami z zakupami, wprowadzamy dzieci lub psa. Dlatego drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle otworu. Otwór w murze musi być o 10 cm szerszy i wyższy, czyli mieć wymiary 100 x 210 cm. Popularne są asymetryczne drzwi dwuskrzydłowe. Najczęściej mają one szerokość 90 i 40 cm. Skrzydło boczne jest zwykle otwierane i pozwala to stworzyć naprawdę szerokie wejście do domu, przez które bez trudu można wnieść duże przedmioty. Modne są drzwi z naświetlami, czyli bocznym lub górnym przeszklonym elementem. Naświetla boczne mogą znajdować się po obu stronach drzwi. Mają szerokość 20-90 cm. Naświetla górne są niższe. Zwykle stosuje się elementy o szerokości 40 cm, bo jest to proporcjonalne do standardowych wymiarów drzwi.

Co to znaczy drzwi antywłamaniowe

Drzwi wejściowe powinny chronić dom przed niechcianymi gośćmi. Najlepiej to zadanie spełniają drzwi pełne o 3 lub 4 klasie antywłamaniowości (kiedyś oznaczanej literą C). To znaczy, że przez co najmniej 20 minut stawią one opór włamywaczowi wyposażonemu w profesjonalne narzędzia. Tyle czasu wystarcza na interwencję ochrony. Takie drzwi powinny mieć certyfikat wystawiony przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Drzwi antywłamaniowe mają stalowe ramy i konstrukcję wzmocnioną stalowym ożebrowaniem. Przy próbie wycięcia otworu pręty obracają się, tak że nie można ich przeciąć. Skrzydło powinno być pokryte lub wzmocnione dwoma arkuszami blachy, co uniemożliwia wycięcie w nim otworu. Na obwodzie skrzydła powinny znajdować się bolce antywyważeniowe, które w chwili zamknięcia drzwi zagłębiają się w otworach w ościeżnicy. Takich drzwi nie można wyważyć. Należy wyposażyć je w dwa zamki. Centralny (klasy C) rygluje drzwi co najmniej w trzech punktach po obwodzie oddalonych od siebie o co najmniej 60 cm. Jest schowany wewnątrz skrzydła. Drugi zamek – wierzchni – montuje się po stronie pomieszczenia.

A co z drzwiami w środku domu? Dowiedz się więcej:

Akcja specjalna: Kolory domu

Kolory przesądzają o tym, jak odbierany jest dom. Dzięki nim może wydawać się piękny albo nie, niespotykany lub pospolity, sprawiać wrażenie ciepłego lub nieprzytulnego. Zobacz naszą akcję specjalną. Przygotowaliśmy przewodnik jak dobierać kolory domu. Jak dopasować dach do elewacji. Jaki kolor stolarki będzie najlepszy. Pamiętając, że oprócz inspiracji konieczne jest podejście.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Calineczka
|

Nie do końca rozumiem skąd wniosek, że drzwi aluminiowe są zimne... Nasze na pewno takie nie są jeśli chodzi o kwestie techniczne. Nie są wcale też najdroższe, ponieważ dostaliśmy wycenę od osoby, która produkuje drzwi drewniane i wyszło nam bardzo podobnie, a wiadomo, jak zachowuje się drewno z biegiem lat. Aluminium jest bardziej trwałe. My zamówiliśmy w Aluhaus i uważam, że to średnia półka cenowa. Drzwi są ciepłe, szczelne i ładne. Może przez ten nowoczesny wygląd mogą wydawać się być chłodne ale generalnie można sobie też wybrać opcję polakierowania na drewnopodobny styl, jeśli ktoś woli taką bardziej przytulną stylistykę.

Kordowski
|

Wiadomo, że Gerdy najbezpieczniejsze, a ostaniami czasy ich design ruszył do przodu i wyglądają jeszcze lepiej niż wcześniej. Co do ceny to nie jest wcale tak drogo, a jest też tak jak mówisz - za solidność się płaci.

Izabella Partyka
|

Firma lepsza od Gerdy? Serio? Jakoś wierzyć mi się nie chce że to nie nieudolna reklama :))) Jak tansze drzwi mają byc lepsze od antywłamaniowego giganta? Prawda jest taka, że jak chce się mieć jakość to trzeba postawić na solidną firmę, a nie szukać tańszych rozwiązań, które faktycznie mogą okazać się solidne, ale pozornie. I mówię z własnego doświadczenia.

Joanna Walczak
|

To jeszcze zależy gdzie te drzwi mają być. Czy w domu czy w mieszkaniu. Ja mam w mieszkaniu zamontowane taki bardzo klasyczny standardowy model i są to bardzo fajne drzwi. Korzystaliśmy również z serwisu. Wszystko szybko i dobrze. Dobre drzwi nie wystarczą. Trzeba także zadbać o serwis.

Weronika Sieradzka
|

Materiał!! Ja przy każdym zakupie bardzo skupiam się na jakości. Drzwi zewnętrzne do mieszkania zakupiłam na Bartyckiej w Warszawie. Sprawdziły się genialnie. Jestem zadowolona i z zakupu i z montażu

GustawMalinowski
|

Właśnie problemem jest to, że ludzie się kierują tylko ceną, to zrozumiałe, ale to błąd. Mało osób się pyta np. o to, kto te drzwi montuje. A dobry montaż przecież tak ważny jest, od niego wiele, wiele zależy. Więc warto też o tym pomyśleć płacąc w kasie.

karolla
|

warto postawic na dobra ekipe ktora zapewni dobry montaz

Karol
|

Cena to nie wszystko. Kupiłem nietanie drzwi z firmy MIKEA TYCHY i nigdy więcej tego g*****. Podwójne szybki zaparowały, usczelki się pokurczyły a listwy plastkiowe pokrzywiły od wiosennego słońca. Także radzę przed zakupem poszukać opinii przed zakupem i nie oszczędzać przy słabych nerwach :).

Dorkus
|

Ja brałem od Porty (model Roma) z tego względu, że były i solidne i ciepłe, a już miałem dosyć badziewia, przez które wieje, i które można wyważyć jednym kopniakiem.

bogdan
|

Drzwi trzeba wybrac najcieplejsze a nie antywlamaniowe.Wiem co mowie bo jestem zlodziejem,wlamuje sie przez okna,dach,piwnice i garaz.Po co mialbym forsowac drzwi wejsciowe pancerne,bo kazdy takie robi?