Drzwi pokojowe - zasady montażu drzwi wewnętrznych

2018-09-11 2:00 Radosław Murat|Robert Lewczuk
POL-SKONE
Autor: POL-SKONE Drzwi wewnętrzne TIARA, POL-SKONE

Montaż drzwi pokojowych jest łatwy, jeśli nie wiąże się z kuciem w ścianach. Trzeba tylko trzymać się zasad, wtedy drzwi nie będą się paczyć, wichrować lub trzeć o podłogę. Radzimy, jak dobrze zamontować ościeżnicę i skrzydło drzwiowe. Zobacz nasze wskazówki dla domowych fachowców.

Montowane w domach i mieszkaniach drzwi pokojowe i łazienkowe są najczęściej wykonane z drewna litego, drewna klejonego lub płyt drewnopochodnych. W zależności od charakteru wnętrza można wybrać drzwi pełne lub drzwi przeszklone.

Drzwi wewnętrzne można wstawić samodzielnie, zwłaszcza że producenci tak przygotowują swój wyrób, by był jak najłatwiejszy do zmontowania. Wiele elementów – np. ościeżnice, wkłady i szyldy od zamków, zawiasy – może być zmontowanych lub zamontowanych fabrycznie. Wtedy montaż drzwi sprowadza się do poprawnego osadzenia ościeżnicy w otworze pozostawionym w ścianie, przymocowania listew maskujących i zawieszenia skrzydła.

Drzwi wewnętrzne
Autor: Piotr Mastalerz Projekt domu i wnetrz: Judyta Banasiak-Slomiany, Adam Slomiany

Wskazówki dla domowych fachowców

  • Po dostarczeniu drzwi do domu trzeba ostrożnie otwierać każde opakowanie i dokładnie sprawdzić jakość produktu i jego zgodność z zamówieniem.
  • Przed montażem drzwi należy dokładnie zapoznać się z warunkami gwarancji. Zawarte w niej informacje pozwolą nam uniknąć sytuacji (np. samodzielnego podcinania drzwi, montażu ościeżnicy kołkami, a nie na piankę), w których można stracić gwarancję na produkt.
  • Drzwi najlepiej montować po zakończeniu wszelkich prac budowlanych, by uniknąć ich zniszczenia, oraz w temperaturze powietrza powyżej 18°C i wilgotności 45-60%.
  • Przed montażem ościeżnicy na piankę warto osłonić podłogę folią, ponieważ w razie zachlapania piankę będzie bardzo trudno usunąć.

Polecany artykuł:

Posłuchaj, jak samodzielnie zamontować drzwi wewnętrzne. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Dokładny pomiar drzwi

Wstawianie drzwi pokojowych i łazienkowych najlepiej rozpocząć wtedy, gdy na podłodze jest już posadzka (jeśli posadzka jest drewniana, to montaż drzwi musi być wykonnany przed lakierowaniem).

Wymierzamy otwór drzwiowy: dokładnie sprawdzamy otwór w ścianie, w którym mają być osadzone drzwi. Sprawdzamy wysokość otworu przy obu krawędziach, a także jego szerokość na górze i na dole. Gdy wynik nie jest identyczny, przyjmujemy wymiar mniejszy. Sprawdzamy też grubość ścian i porównujemy, czy przekątne mają tę samą długość. Od dokładności pomiaru w dużej mierze zależy powodzenie całej operacji.

W sprzedaży są metalowe ościeżnice przeznaczone do montowania bezpośrednio na stropie, zanim zostanie ułożony podkład podłogowy. Pomiary otworu drzwiowego trzeba wtedy przeprowadzić dwukrotnie: przed ułożeniem posadzki (do montażu ościeżnicy) i po ułożeniu posadzki (przed montażem skrzydła drzwiowego).

Montaż ościeżnicy

Dostarczone przez producenta ościeżnice mogą być fabrycznie zmontowane lub składać się z trzech części, które łączy się w całość (w tym wypadku trzeba pamiętać, aby używać tylko łączników z paczki). Elementy ościeżnic przywiezionych od stolarza wymagają sklejenia. Koniecznie trzeba wtedy dopilnować, by między częściami pionowymi a częścią poziomą zostały zachowane kąty proste.

Zmontowaną ościeżnicę wstawiamy w otwór w ścianie i stabilizujemy za pomocą drewnianych lub plastikowych klinów, wkładając je między ościeżnicę a ścianę. Koniecznie trzeba sprawdzić pion oraz poziom i zrobić ewentualną korektę ustawienia. Ościeżnicę warto zakotwić do ściany. Będzie się wtedy lepiej trzymać. Nie jest to jednak konieczne – wymóg taki dotyczy głównie drzwi wejściowych.

Pianką montażową wypełnia się szczelinę między ścianą a ościeżnicą, nawet wtedy, gdy jest ona zamocowana kotwami. Trzeba przedtem wstawić w ościeżnicę rozpórki np. z kawałków drewna. Będą one usztywniać ościeżnicę na czas piankowania. Gdyby ich nie było, ościeżnica uległaby zwichrowaniu w wyniku pęcznienia pianki. Rozpórki muszą być bardzo starannie dopasowane, żeby nie wygięły ościeżnicy w drugą stronę. Jeśli się jednak okaże, że ościeżnica nie była poprawnie rozparta i uległa wypaczeniu, jeszcze nie wszystko stracone. Można wydłubać zaschniętą piankę, ponownie wypoziomować oraz rozeprzeć ościeżnicę i powtórzyć piankowanie.

Jeżeli do montażu ościeżnicy ma być użyta pianka jednoskładnikowa (tradycyjna), miejsce, w którym będzie nakładana, trzeba zwilżyć wodą, np. za pomocą spryskiwacza do roślin. Pianki dwuskładnikowe, tzw. 2K, nie potrzebują takich przygotowań. Bez względu na rodzaj pianki przed montażem ościeżnic do szkieletu stalowego jego profile wyznaczające otwór drzwiowy trzeba przemyć acetonem lub benzyną ekstrakcyjną. Zwiększy to przyczepność pianki.

Montaż ościeżnic drzwi przeciwpożarowych i drzwi przeciwdymowych. We wnętrzach niekiedy montowane są też drzwi przeciwpożarowe i przeciwdymowe (między garażem a domem, między kotłownią a innym pomieszczeniem). Ich ościeżnice muszą być zamontowane inaczej. Zamiast pianki stosowana jest wełna mineralna i wykończenie z tynku układanego na siatce stalowej.

Maskowanie szczelin między ościeżnicą a ścianą

Szczelina między ościeżnicą a ścianą musi zostać osłonięta. Służą do tego listwy maskujące. Przed montażem przystawiamy je do ściany w miejscu, gdzie będą mocowane, i sprawdzamy, czy nie trzeba ich skrócić. Listwy przyklejamy do ściany klejem montażowym lub specjalnym klejem do wyrobów drewnianych i drewnopochodnych. Do dociśnięcia listew do ściany przydadzą się imadła stolarskie. Dzięki temu będą dobrze przylegać. Imadła zdejmuje się dopiero wtedy, gdy klej całkowicie zwiąże. Po zakończeniu montażu styki listew maskujących ze ścianą wykańczamy silikonem o barwie dopasowanej do koloru drzwi pokojowych lub łazienkowych.

Montaż i przycinanie skrzydła drzwiowego

Skrzydeł drzwiowych przywiezionych ze sklepu nie trzeba wykańczać. Skrzydła drzwiowe z zakładu stolarskiego mogą wymagać polakierowania lub pomalowania. Trzeba się tym zająć przed rozpoczęciem montażu ościeżnic, aby skrzydło zdążyło wyschnąć, zanim przyjdzie na nie kolej.

Jeśli skrzydło okaże się zbyt długie, można je przyciąć, tak aby nie postrzępić krawędzi. Nie powinno się skracać skrzydeł, które mają od dołu wyciętą szczelinę wentylacyjną. Takie drzwi montuje się w łazienkach, kuchniach, pralniach. Przycięcie spowodowałoby zmniejszenie powierzchni szczeliny i w rezultacie pogorszenie jej możliwości wentylacyjnych.

Przy wieszaniu skrzydła dostarczonego ze sklepu trudno o popełnienie błędu. Trzeba pamiętać tylko o tym, by dokładnie wyregulować zawiasy (odkręcając i dokręcając je do skrzydła, przekręcając je delikatnie w lewo lub w prawo, podnosząc i opuszczając trzpień). Trudniej jest z drzwiami zamówionymi u stolarza; może się zdarzyć, że zawiasy trzeba zamontować samodzielnie. Ważne jest, by dobrać odpowiedni rozmiar zawiasów do wielkości i ciężaru skrzydła.

Montaż wkładki, klamki i szyldu jest prosty. Trzeba jedynie uważać na to, by w trakcie pracy nie zarysować powierzchni skrzydła drzwiowego

Drzwi wewnętrzne
Autor: Piotr Mastalerz Projekt domu i wnetrz: Judyta Banasiak-Slomiany, Adam Slomiany
Warto wiedzieć

Drzwi pokojowe prawe i lewe. Drzwi prawe to takie, których zawiasy – patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy – znajdują się z prawej strony. Otwiera się je prawą ręką do siebie. Drzwi lewe to takie, których zawiasy – patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy – znajdują się z lewej strony. Otwiera się je lewą ręką do siebie.

  • Szerokość drzwi wewnętrznych. Drzwi wewnętrzne muszą mieć w świetle ościeżnicy minimum 80 cm szerokości.
  • Otwory wentylacyjne w drzwiach. Drzwi do łazienki i WC muszą mieć kratki lub otwory wentylacyjne o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 220 cm2. Mogą mieć też wyciętą szczelinę u dołu.
  • Sposób otwierania drzwi. Drzwi do łazienek i WC powinny się otwierać na zewnątrz. Podobnie drzwi do wszystkich małych pomieszczeń bez okien, np. garderób i schowków. Przemawiają za tym względy bezpieczeństwa. Komuś, kto zasłabł w środku lub nie może sam wyjść, łatwiej przyjść wtedy z pomocą. Drzwi, które się otwierają na zewnątrz, nie uderzą zamkniętej za nimi osoby i pozwpą wejść również w sytuacji, kiedy w środku ktoś leży na podłodze.
  • Bezpieczne odległości. Jeśli drzwi będą się otwierać w stronę wąskiego korytarza, odległość pomiędzy krawędzią otwartego skrzydła a ścianą powinna wynosić co najmniej 60 cm.
  • Klamka czy gałka? Gdy zamiast klamki będzie montowana gałka, musi być bardziej odsunięta od krawędzi drzwi – zamykanie i otwieranie drzwi będzie wtedy wygodniejsze, nie będziemy uderzać palcami lub wierzchem dłoni w ościeżnicę. Można też zamontować taki uchwyt lub gałkę, której kształt zapewni bezpieczeństwo rękom.
  • Podest: bezpieczne wejście do piwnicy i garażu. Jeżeli drzwi otwierają się w stronę schodów, np. do piwnicy czy do garażu, trzeba zrobić przed nimi odpowiednio duży podest, tak aby stojąca na nim osoba nie została zepchnięta na schody przez skrzydło otwieranych drzwi. Bezpieczna długość podestu przed drzwiami to 150 cm.

Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać, jak zamontować - wideo

Drzwi wewnętrzne – jakie wybrać, jak zamontować?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Więcej o drzwiach wewnętrznych:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Zosia Jastrzębska
|

Wiadomo nie od dziś , że dobry montaż jest tak samo ważny, a może nawet i bardziej niż zakup dobrego produktu. U nas w domu tak samo,nie znamy się na montażu to i po co ryzykować :D

Ola Nowakowska
|

Zgadzam się z Wami w 100%. My z mężem chcieliśmy raz przyoszczędzić na montażu drzwi zewnętrznych. Myślimy a co w tym trudnego. No i niestety drzwi co chwila wypadały z zawiasów. Teraz jak wymienialiśmy okna , to już od razu wzięliśmy ekipę i śpimy spokojniej :)

Karolina Nowacka
|

Kazdy moze miec swoja opinie. Ja mowie stanowcze nie samodzielnym montazom. Dobry i profesjonalny montaz to podstawa. Co mi z tego ze mam super drzwi jak stoja odlogiem albo co gorsza moj facet je popsuje podczas "proby montazu"? ;p

onka
|

dobrze, że znajomi polecili mi swojego magika od remontów do montażu drzwi dzięki temu nie miałam żadnych przykrych ekscesów - dobry montaż to kluczowa sprawa

Kazik
|

tym bardziej, że drzwi czy okna to nie są tanie rzeczy. Jak już wydaje się kilka tysi na nie, to nie warto oszczędzać na dobrym montażu.

kamilus
|

Podstawa dobrego montazu drzwi jest wybor dobrej ekipy :)

Asioszka
|

To co napisał forumowicz "Olga" poniżej to święta prawda. Chytry traci 2 razy. Ja wolę zainwestować w dobry montaż i cieszyć się z dobrze funkcjonujących przez wiele lat rzeczy.

Makiks
|

A co zostało przez niego zareklamowane?

kolo
|

To po co czytasz ten artykuł?????????? Aby dokonać wpisu reklamowego????????

Olga
|

dobry montaż to podstawa. Kilkukrotnie nacięłam się na pseudofachowców, którzy po obniżonej cenie obiecywali nie wiadomo co, a potem drugie tyle musiałam dopłacać do ponownego montażu i poprawek. Mądry Polak po szkodzie.