Dobór ościeżnicy drzwiowej. Ościeżnica stała czy regulowana?

2020-04-27 18:05

Ościeżnica to nieodłączny element drzwi wewnętrznych lub drzwi wejściowych. Kupuje się ją przeważnie wraz ze skrzydłem. Czasem można jednak wybierać między rożnymi modelami ościeżnic. Często klienci wahają się, czy kupić ościeżnicę stałą czy regulowaną. Spróbujemy to rozstrzygnąć.

Stalowe ościeżnice PORTA
Autor: PORTA DRZWI Stalowe ościeżnice są spawane w połączeniach, następnie malowane proszkowo Farbą Poliestrową Premium. Dzięki temu linia narożnika jest niewidoczna, a jednocześnie bardzo wytrzymała

Rodzaje ościeżnic

Ościeżnica zbudowana jest z dwóch elementów pionowych zwanych stojakami i poziomych: górnego nadprożowego oraz dolnego, zwanego ślepym progiem. Osadzone są w niej dwa lub trzy zawiasy. W sprzedaży są ościeżnice:

  • drewniane – wykonane z drewna klejonego, zazwyczaj identycznego ja to użyte do budowy ramy skrzydła;
  • metalowe – zrobione z blachy stalowej ocynkowanej, grubości 1,2 –1,5 mm. Są fabrycznie pomalowane lub wykończone okleiną;
  • z PCW – stosowane do drzwi z tego samego materiału. Mają budowę komorową i podobnie, jak rama skrzydła, wzmocnione są kształtownikiem stalowym;
  • aluminiowe – sprzedawane wraz z drzwiami o konstrukcji aluminiowej. Maja budowę profilu komorowego i są wykończone farbą.

Polecany artykuł:

Drzwi z przylgą czy bez?

Ościeżnica regulowana czy stała

To, jaka ona będzie zależy między innymi od przewidywanego miejsca montażu drzwi.

  • Ościeżnice regulowane - ich szerokość można zmieniać w określonym zakresie. Jest to bardzo dogodne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, jeżeli masz do czynienia ze ściana o nietypowej grubości (przykładem niech będą budynki stare). Regulowane opaski maskujące takich ościeżnic „obejmują” ścianę po obu stronach i tym samym dają elegancki efekt wizualny. Takie ościeżnice są łatwiejsze do zamontowania i są bardziej uniwersalne w porównaniu z ościeżnicami stałymi.
  • Ościeżnice stałe - mają określoną szerokość dopasowaną do standardowej grubości murów. Nie są wyposażone w opaski maskujące. Dlatego właśnie podczas montażu stosuje się zazwyczaj dodatkowe listwy ozdobne, aby zakryć miejsca łączenia. Ościeżnice takie są trudniejsze w montażu i muszą być dobierane pod konkretną szerokość ściany.
Ościeżnica regulowana
Autor: POL-SKONE Ościeżnica regulowana
Warto wiedzieć

Na co zwrócić uwagę, podczas wybierania ościeżnic

Są takie miejsca, w których lepiej sprawdzą się futryny o stałej szerokości. Dotyczy to przede wszystkim niewielkich pomieszczeń, gdzie masywne obramowanie drzwi może okazać się za ciężkie. Wówczas korzystniej będzie się prezentowała stała ościeżnica, którą ewentualnie można wzbogacić delikatnymi listewkami lub ćwierćwałkami. Istnieją też sytuacje, w których nie ma możliwości technicznych, aby zamontować ościeżnicę regulowaną ze względu na umiejscowienie drzwi przy styku ścian prostopadłych, gdzie nie zmieszczą się opaski maskujące. Zatem przed dokonaniem zakupu ościeżnicy powinieneś uwzględnić takie kwestie jak grubość muru, wielkość przestrzeni oraz położenie otworu drzwiowego. Ponadto ościeżnica powinna być dopasowana do koloru i wzoru skrzydła oraz stylu wystroju wnętrza. Warto o tym pamiętać w szczególności przy remontach, kiedy wymieniasz stare skrzydło drzwi na nowe i rozważasz zachowanie dotychczasowej futryny.

Ościeżnica stała
Autor: POL-SKONE Ościeżnica stała

Kupujesz drzwi wewnętrzne? Rozwiąż QUIZ i sprawdź, czy znasz pojęcia z nimi związane

Drzwi wewnętrzne: co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Wypełnienie z tektury w najtańszych drzwiach nazywa się:

Ościeżnice do ciepłych drzwi wejściowych

Szczelność i izolacyjność termiczną zapewniają nie tylko skrzydła, ale również ościeżnice. Najlepsze będą te z wielokomorowych profili PCW lub profili aluminiowych. Jedne i drugie powinny być wyposażone we wkładkę z materiału o dobrej termoizolacyjności. Dzięki takim ościeżnicom wokół skrzydeł drzwiowych nie będą powstawać obwodowe mostki termiczne. Trzeba też zwrócić uwagę na uszczelki biegnące po całym obwodzie ościeżnicy. Powinny być wykonane z gumy syntetycznej, silikonu lub elastomeru termoplastycznego. One właśnie w dużym stopniu gwarantują szczelność drzwi i jeśli działają poprawnie, skutecznie chronią dom.

Ościeżnice do drzwi antywłamaniowych

Na nic zdadzą się nawet najlepsze drzwi antywłamaniowe, jeśli będą zamocowane w słabych, źle osadzonych ościeżnicach. Profile ościeżnic do drzwi antywłamaniowych powinny być wykonane z metalu i najlepiej, gdy będą głęboko zakotwione w murze. Uniemożliwi to złodziejowi wyrwanie ich razem z drzwiami. Wymieniając drzwi stare na nowe - antywłamaniowe, można zastosować ościeżnice nakładkowe, które mocuje się do ościeżnic już istniejących. Nie są one tak mocne, jak te kotwione, lecz są dla nich pewną alternatywą. Niestety zwężają nieco przejście.

Więcej o drzwiach wewnętrznych:

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie