Schowki w domu: praktyczne miejsca do przechowywania

2018-10-23 13:52

Dobrze rozplanowane schowki w domu pomogą utrzymać porządek i podwyższą komfort mieszkania. Warto na nie wykorzystać wszelki wnęki, pustki, czy miejsca pod schodami. Planujemy schowki - praktyczne miejsca do przechowywnia.

Schowek pod schodami
Autor: Marcin Czechowicz Pomysłowy schowek pod schodami: każdy wyposażony w półki segment ma wysokość dopasowaną do miejsca pod schodami. Dostęp do przechowywanych przedmiotów jest łatwy, a każdy skrawek przestrzeni wykorzystany.

Zaplecze techniczno-gospodarcze ma bardzo duży wpływ na życie w domu i komfort mieszkania. Dlatego urządzając wnętrza i rozplanowując przestrzeń, nie żałujmy miejsca na pomieszczenia służące do przechowywania. W domu, w którym zaprojektowano garderoby, spiżarnię i praktyczne schowki, a garaż jest odpowiednio duży, o wiele łatwiej zachować porządek. Gdy staramy się maksymalnie wykorzystać przestrzeń, szczególnie przy niedużej powierzchni domu czy w mały mieszkaniu, warto już na etapie wstępnego projektu przewidzieć, ile potrzebujemy miejsca na schowki i szafy. Takie rozplanowanie w kluczowych strefach wnęk wcale nie zabiera cennej przestrzeni, a pozwala na efektywniejsze wykorzystanie tej pozostałej. Nawet niewielkie wnęki czy miejsca pod łóżkiem, przy oknie, nad obudową stelaża WC warto przeznaczyć na schowki.

Projektujemy schowki w domu

Dobrze zaplanowane schowki pomogą zaprowadzić porządek w domu. Tak wkomponuj je w przestrzeń, by nie przeszkadzały. Pamiętaj, że możesz zrobić z nich atut wnętrza. Schowki można wygospodarować w różnych miejscach: pod schodami prowadzącymi na piętro, pod skosami dachu, w szczycie wysokiego dachu nad poddaszem, nad garażem, czy w szerokim korytarzu między domem a garażem. Zwłaszcza w domach o niewielkiej powierzchni warto zwrócić uwagę na to, czy projekt daje możliwość wykorzystania każdej dodatkowej kubatury na schowki, która w innym wypadku byłaby stracona. Dostęp do schowków często bywa nietypowy, na przykład z łazienki na poddaszu, za pomocą składanych schodów, czy za drzwiami niepełnej wysokości. Ponieważ niektórych z nich używa się sporadycznie, są to rozwiązania dopuszczalne.

Sprawdź też:

Schowki w domu to także dobre miejsce do przechowywania dużego gabarytowo sprzętu sportowego, walizek i torb podróżnych oraz przedmiotów rzadko używanych, na przykład ozdób choinkowych. W podręcznych schowkach można trzymać środki czystości, wiadra, drabiny, odkurzacz, czy miotłę. Schowek na środki czystości nie musi być duży, ważne by był w dobrym miejscu – na przykład między łazienką a kuchnią, przy ścianie kominowej. Kiedy schowek jest wentylowany, mop szybciej schnie i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Możemy też ukryć mopa w zabudowanej, przesłoniętej drzwiami wnęce. Aby zachować dobrą wentylację, drzwi do niej mogą być niepełnej wysokości (nie dochodzić do podłogi albo sufitu) lub ażurowe. Wszędzie tam, gdzie schowek na mopa wydzielany jest w innym pomieszczeniu, trzeba zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Dobrym sposobem na to są drzwi ażurowe (na przykład żaluzjowe z wypełnieniem z listewek, z metalowej siatki, perforowane ze sklejki lub metalowej płyty).

Szeroka wnęka, którą można zamknąć przesuwnymi drzwiami i zamienić na schowek, może mieścić pralkę, pojemnik na brudną bieliznę, czy składaną suszarkę...

Polecamy:

Schowek pod schodami to praktyczna skrytka, która może być zapleczem salonu przeznaczonym do przechowywania dodatkowych składanych krzeseł, pledów albo dziecięcych zabawek. Możliwość składowania takich przedmiotów w z góry określonym miejscu ułatwi utrzymanie porządku w pokoju dziennym. Nawet jeśli sam schowek będzie niewielki i raczej niski, to nie przekreśla jego funkcji pomocniczej.

Schowki pod schodami
Autor: Marcin Czechowicz Drzwi schowków wykończono takim samym drewnem jak schody. Projekt: architekci Arkadiusz i Remigiusz Strzeleccy
Schowki: schody w salonie
Autor: Marcin Czechowicz Na co dzień schowki nie rzucają się w oczy, a są łatwo dostępne. Projekt: architekci Arkadiusz i Remigiusz Strzeleccy

Jaka wielkość schowka?

Żeby móc ergonomicznie wykorzystać schowek, powinien on mieć szerokość 0,75-2 m i powierzchnię około 2 m2. Przyjmuje się, że suma powierzchni przeznaczonej na schowki powinna wynosić mniej więcej 2% powierzchni użytkowej domu. W schowkach warto rozważyć oświetlenie reagujące na ruch bądź otwarcie drzwi, ponieważ ze względu na ich podręczny charakter pozwoli nam to oszczędzić czas przy codziennych czynnościach.

Schowki w łazience
Autor: Mariusz Bykowski Im więcej schowków w domu, tym czyściej, przejrzyściej i wygodniej, a im mniej masz miejsca na nie – tym więcej pola do popisu dla kreatywności i sprytu! Gdy każdy centymetr się liczy, szukaj dodatkowych przestrzeni w każdym zakątku - dobrym miejscem na schowek jest wnęka na stelażem WC.
Sonda
Zamiawiasz meble na wymiar czy kupujesz gotowe w sklepie

Schowki na poddaszu

Zaletą poddaszy jest duża ilość miejsc na składowanie uzyskanych pod obniżeniami dachu. Na ogół nie warto takich przestrzeni (gdzie możemy chodzić tylko na czworakach) wykańczać. Należy się wówczas zastanowić, czy jako podręczne schowki będą w ciepłej strefie mieszkania, ogrzewane (bo wydzielone jedynie nieocieploną lekką ścianką z drzwiami jak do szafy), czy też jako przestrzeń rzadko odwiedzaną oddzielimy je od mieszkania ocieploną ścianką i izolowanymi termicznie drzwiczkami.

Sprawdź też:

Zwykle najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie polega na pozostawieniu tych skosów jako przestrzeni wentylowanych, ale nie ogrzewanych bezpośrednio, czego warunkiem jest właściwe ocieplenie w połaci i zdublowane oddzielenie ocieploną ścianką od mieszkania. Tak urządzone będą stabilizować cieplnie mieszkanie. Podobnie można postępować z trójkątnymi przestrzeniami powyżej jętek, płatwi czy kleszczy, które w małych pomieszczeniach jak sypialnie i łazienki warto wydzielić ocieplonym sufitem i traktować jako wentylowany bufor cieplny pod, również ocieploną, połacią.

Schowek na wino
Autor: Radosław Wojnar Schowek pod schodami wykorzystno jako miejsce do przechowywania wina.
Jak utrzymać porządek w kuchni?