Domowe porządki. Sposoby czyszczenia żaluzji, rolet, plis i paneli okiennych

2013-03-14 13:38

Wiosenne porządki czekają każdego z nas. Jeżeli jednak decydujesz się na generalne sprzątnie domu, nie ominie cię mycie okien, pranie firan i zasłon, a także czyszczenie rolet i żaluzji. Zobacz, jak to zrobić skutecznie.

Rolety rzymskie - dekoracje okien
Autor: Michał Mrowiec

Rolety i żaluzje, a także praktyczne plisy, wertikale, maty i panele okienne na stałe zagościły w naszych oknach. Problemem może być ich odpowiednie czyszczenie, tak by ich nie uszkodzić.

Sposób czyszczenia osłon okiennych zależy bowiem nie tylko od ich rodzaju, ale także materiału z jakiego są wykonane.

Co przygotować, przed czyszczeniem rolet i żaluzji?

Niezależnie od rodzaju osłon okiennych, przed rozpoczęciem czyszczenia, warto ocenić stan ich zabrudzenia. Jeśli są wyłącznie zakurzone, wystarczy przetarcie ich suchą szmatką.

Jeżeli jednak są na nich plamy lub zacieki, bez wątpienia należy je w odpowiedni sposób wyczyścić, umyć lub uprać. Istotny jest nie tylko sposób czyszczenia, ale także odpowiednie środki myjące.

W tym celu przydatne będą:

  • płyn do mycia,
  • bawełniane i flanelowe szmatki,
  • ściereczki do kurzu,
  • gąbka,
  • środek nabłyszczający.

Do czyszczenia żaluzji najlepiej użyć specjalnej szczoteczki. Składa się ona z 2 do 7 futrzanych wałeczków umieszczonych równolegle w odległości odpowiadającej standardowym odstępom piór żaluzji, co pozwala odkurzać jednocześnie kilka pasm, znacznie ułatwiając pracochłonną czynność. Można też zaopatrzyć się w specjalną końcówkę do odkurzacza lub przyrząd do czyszczenia żaluzji.

Zobacz koniecznie, jak osłony okienne odmieniają wnętrze

Od czego zacząć czyszczenie osłon okiennych?

Wszelkie prace związane z czyszczeniem rolet i żaluzji trzeba rozpocząć od dokładnego odkurzenia wszystkich elementów. W przeciwnym razie w trakcie czyszczenia na mokro nieusunięty kurz zostanie rozmazany.

Czyszczenie żaluzji z PCV, aluminium i drewnianych

Żaluzje z PVC i tworzyw sztucznych można czyścic letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Przed przystąpieniem do mycia warto przetrzeć każde pióro z osobna ściereczką do kurzu.

Po usunięciu wierzchniej warstwy kurzu należy usunąć z lamelek wszelkie nieczystości i plamy. W tym celu trzeba przetrzeć zwilżoną szmatką dokładnie każdy listek żaluzji, a następnie wytrzeć do sucha.

W przypadku mocno zabrudzonych żaluzji, można urządzić im kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu np. płynu do naczyń. Wówczas wystarczy przetrzeć je gąbką z pianą, a po umyciu dokładnie osuszyć.

Umycie żaluzji w wannie nie jest trudne, kłopot natomiast może sprawić ich zdemontowanie i ponowny montaż.

Należy pamiętać o wyczyszczeniu elementów dodatkowych. Sznureczki do ściągania żaluzji „pierzemy”, pocierając gąbką ze spienionym płynem do naczyń, proszkiem do prania lub odrobiną wybielacza (jeśli oczywiście są w kolorze białym).

Żaluzje aluminiowe – zgodnie z zaleceniami ekspertów – trzeba odkurzyć i wypolerować flanelową szmatką. Aluminium matowieje pod wpływem wilgoci, nie wolno więc czyścić ich na mokro.

Żaluzje drewniane najlepiej czyścić na sucho, używając szmatki oraz środka nabłyszczającego do mebli drewnianych.

Jeśli żaluzje z drewna długo nie były odkurzane, są zapewne bardzo zabrudzone i przetarcie na sucho nie wystarczy. Wówczas do ich czyszczenia należy użyć letniej wody z dodatkiem płynu do mycia drewna. Na początku żaluzje przecieramy, każdą z osobna wilgotną szmatką, a następnie osuszamy. Na końcu można delikatnie spryskać je środkiem do nabłyszczania powierzchni drewnianych w spreju i przetrzeć suchą szmatką.

Jeżeli istnieje taka możliwość, warto ułatwić sobie pracę, zdejmując żaluzje z okna. Wówczas można oczyścić je nie tylko wygodniej i szybciej, ale i dokładniej.

Żaluzje bambusowe mają lamele wykonywane ze sklejonych i sprasowanych pędów bambusa. Po odkurzeniu mogą być czyszczone na mokro.

Żaluzje ventex to żaluzje poziome, których listki wykonane są z tkaniny. Należy czyścić je na sucho, ściśle według zaleceń producenta.

Żaluzje skórzane należy czyścić na sucho, ponieważ woda i wilgoć mogą spowodować zniszczenie i spękanie materiału. Do tego typu żaluzji zaleca się odkurzanie z użyciem końcówki z włosiem.

WIDEO: Żaluzje drewniane i aluminiowe. Wybór i montaż żaluzji

Żaluzje drewniane i aluminiowe. Wybór i montaż żaluzji
Markiza filtrująca VMZ cleanAir; system FAKRO smartHome Nowości FAKRO

Czyszczenie plis okiennych

Plisy wykonane są z tkaniny trwale splisowanej termicznie. Mimo bardzo delikatnego wyglądu, są wytrzymałe i dość łatwe do uprania.

Po zdjęciu z ramy okiennej należy moczyć je przez 15 minut w dużej ilości letniej wody z dodatkiem płynu do naczyń lub proszku do prania. Następnie falistymi ruchami poruszać materiałem tak, aby detergent wszędzie dotarł.

Plisy płucze się prysznicem (niezbyt silnym strumień), maksymalnie składa i w tej pozycji pozostawia do wyschnięcia na około 12 godzin. Po tym czasie, czyściutkie plisy można zamontować na oknie.

Czyszczenie rolet

Rolety okienne oraz żaluzje poziome wykonane z tkanin nie nadają się do prania na mokro.

Tkaniny, z których wykonane są tego typu osłony okienne, mają zazwyczaj specjalną apreturę, dzięki której materiał jest mniej brudzący, nie płowieje, nie chłonie wilgoci i nie deformuje się. Umożliwia również czyszczenie rolet wilgotną szmatką oraz usuwanie zabrudzeń gumką do ścierania. Należy to robić bardzo ostrożnie, żeby nie zniszczyć apretury i na rolecie nie zostały plamy i odbarwienia.

Wilgotną roletę należy przecierać mokrą, czystą szmatką i pozostawić rozwiniętą do momentu, gdy będzie całkiem sucha. Rolet nie można prasować ze względu na możliwość uszkodzenia (nadtopienia) apretury.

Konstrukcja rolet rzymskich pozwala na ich szybki demontaż i upranie materiału nawet w pralce (program do tkanin delikatnych, bez wirowania). Należy używać odpowiedniego proszku do prania, zalecanego przez producenta w zależności od rodzaju tkaniny i suszyć w postaci rozłożonej.

Rolety Duolight (dzień-noc) wykonane są ze specjalnego materiału w pasy przezroczyste i nie przepuszczające światła, co pozwala na pełne zasłonięcie okien w nocy i sterowanie natężeniem oświetlenia w dzień.

Tkaniny typu dzień-noc nie można absolutnie prać w pralkach w domu, nie można ich również prać chemicznie w pralniach ze względu na materiał (głównie poliester), który może się odbarwiać. Rolety Duolight można natomiast odkurzać delikatnie odkurzaczem za pomocą końcówki szczotkowej.

Aby je odświeżyć można delikatnie przetrzeć ich powierzchnię lekko zwilżoną (niezbyt gorącą wodą) szmatką, ale bez użycia detergentów, ponieważ mogą odbarwiać tkaniny.

Czyszczenie mat okiennych

Maty bambusowe, zarówno te systemu roll-up (nawijane od dołu na wałek, stanowiący jednocześnie obciążnik maty), jak i te zwijane systemem rzymskim, mogą być czyszczone na mokro, oczywiście po uprzednim dokładnym odkurzeniu.

Czyszczenie wertikali

Wertikale, czyli żaluzje pionowe, czyścimy analogicznie, jak żaluzje poziome, w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane.

Listki z PVC czyścimy na mokro. Pasy drewniane czyścimy tak, jak w żaluzjach poziomych, natomiast, pasy z tkaniny (jeśli producent nie zaleci inaczej) można nawet wyprać w pralce nastawionej na program do tkanin delikatnych i niską temperaturę bez wirowania. Należy je suszyć w pozycji rozłożonej.

Wertikale sznurkowe przecieramy ściereczką z mikrofibry, a w przypadku większych zabrudzeń możemy czyścić na mokro (o ile jest to zgodne z zaleceniami producenta).

Czyszczenie paneli okiennych

Żaluzje panelowe, czyli tzw. panel track to pasy o szerokości 60-100 cm poruszające się po wielotorowej szynie. W zależności od zastosowanego materiału zalecany sposób ich czyszczenia będzie inny. Ruchome elementy (panele), łatwo się zdejmuje, czyści i wiesza z powrotem. Dzięki temu można również swobodnie zmieniać kompozycje kolorystyczne zasłon.

Czyste okno, czyli koniec sprzątania

Myjąc okna, piorąc firany i zasłony, czyszcząc rolety i żaluzje, nie wolno zapomnieć o dokładnym umyciu parapetu, framug, klamek i najmniejszych detali służących do obsługi systemu osłon okiennych - sznureczki, koraliki itp. – dopiero wtedy okna będą prezentowały się korzystnie.

Pamiętaj

Przed przystąpieniem do samodzielnego czyszczenia osłon okiennych należy zapoznać się z zaleceniami producenta i ściśle się do nich stosować. Nie podejmuj działań, jeżeli istnieje ryzyko, że zamiast oczyszczenia, osłony mogłyby ulec uszkodzeniu.