Ogród w stylu vintage – moda na stare lub postarzane elementy w ogrodzie
W sztuce ogrodowej panuje moda na retro klimaty. Może więc warto zdecydować się na ogród w stylu vintage, pełen postarzanych materiałów i detali?
Autor: www.thinkstockphotos.com
Ogród w stylu vintage nawiązuje stylem do przeszłości. Nie trzeba się więc w nim martwić o niemodne wzornictwo, rdzę, łuszczącą się farbę i zarysowania – ślady upływającego czasu są mile widziane.
Stworzenie w ogrodzie klimatu vintage wymaga starannego dopasowania wszystkich elementów: roślin, małej architektury i detali. Taki styl sprawdzi się zarówno w małym, jak i w dużym ogrodzie. Jeśli miejsca jest mało, wystarczy kilka stylowych akcentów - drewniany cebrzyk, stara konewka, stolik z porysowanym blatem. Na większej działce zmieści się kuta arkada, opleciona pnączami pergola, stylizowana altanka.
Ogród w stylu wintage: kompozycja
Ogród w stylu vintage powinien harmonizować z krajobrazem. Lepiej więc z niego zrezygnować w dużych miastach, w sąsiedztwie nowoczesnych budynków, a stosować raczej w małych miasteczkach oraz w wiejskich ogrodach. Decydując się na taki styl trzeba zadbać, aby wszystkie elementy ogrodu – od elewacji budynku, przez ścieżki i rośliny, aż po detale – były ze sobą spójne. Lepiej zrezygnować z nadmiernej geometrii, ostrych kształtów i kątów na rzecz kolistych placyków i ścieżek poprowadzonych miękkimi liniami. Niektórzy polecają łączenie stylu vintage z nowoczesnym – retro akcenty dodają minimalistycznej aranżacji ciepła i są doskonale widoczne na jej surowym tle.
Ogród w stylu wintage: materiały
Na rynku dostępna jest bogata oferta materiałów na pozór nadgryzionych zębem czasu. Choć mają one rysy i spękania, specjalny proces produkcji sprawia, że są wytrzymałe i trwałe. Szczególnie bogata jest oferta materiałów do budowy nawierzchni: postarzanych betonowych kostek, płyt i cegieł, z których można też wznosić murki i inne elementy małej architektury ogrodowej. Świetnym budulcem są również polne kamienie, materiały z recyclingu oraz korten – nie wymagająca konserwacji stal w kolorze bardzo modnej rdzy. Materiały powinny być utrzymane w ciepłej kolorystyce barw ziemi.
Ogród w stylu wintage: detale
Dopełnieniem aranżacji ogrodu w stylu vintage są też odpowiednie dodatki. Nastrojową atmosferę pomogą stworzyć ścienne "antyczne" mozaiki, wiekowe pompy i wszelkie starocie wygrzebane na pchlim targu, np. blaszane konewki, drewniane cebrzyki, misy czy amfory. Możemy też zastosować stare lub wyglądające jak z poprzednich epok arkady czy starodawne altanki i pawilony oplecione pędami pnączy. Styl vintage podkreślą też meble oraz inne przedmioty - stare lub stylizowane (o kształtach z epoki) postarzone specjalnym malowaniem, z tzw. przecierką.
Ogród w stylu vintage: rośliny
Równie ważny jest dobór roślin nadających charakter całemu ogrodowi. Najlepiej się sprawdzą rodzime gatunki, spotykane w najbliższej okolicy oraz kwiaty z babcinego ogródka, na przykład bratki, naparstnice, ostróżki, dzwonki, floksy. Warto też zaprosić do ogrodu wonne lilaki i jaśminowce, róże, wiciokrzewy, bluszcze i inne pnącza wspinające się po pergolach i altanach. Dobrze będą się też komponować kępy wysokich traw. Lepiej natomiast unikać nietypowych, egzotycznych gatunków roślin.