Rośliny we wnętrzach. Dlaczego ich potrzebujemy?

2019-07-16 15:15
Rośliny we wnętrzach
Autor: gettyimages

Zielone piękności nie tylko zdobią wnętrza w naszych domach, ale mają też przydatne właściwości: oczyszczają powietrze z wszelkiego rodzaju toksyn czy z niektórych alergenów i drobnoustrojów. Warto więc dekorować roślinami nasze pomieszczenia!

Rośliny i kwiaty w domu dodają mu uroku i są doskonałym dodatkiem do wnętrz. Dobrze dobrane i pomysłowo zaprezentowane sprawiają, że czujemy się bliżej związani z naturą, a przy tym zdrowsi. Nie zawsze udaje się utrzymać rośliny w dobrym stanie, ale przy regularnej pielęgnacji odpłacą się pięknym wyglądem. Niektóre mają naprawdę niewielkie wymagania. Warto zainwestować trochę czasu, by stworzyć we wnętrzach domową zieloną oazę. Z kilku powodów.

Rośliny we wnętrzach
Autor: gettyimages Rośliny we wnętrzach świetnie wypełniają puste przestrzenie

Wypełniacze przestrzeni

Dla tych, którzy nie lubią pustych przestrzeni w domu, rośliny są ich doskonałym wypełniaczem. Mogą stanąć w rogu, zwisać z regału albo sufitu w specjalnie do tego przeznaczonych doniczkach.

Rośliny we wnętrzach
Autor: gettyimages Powieszenie roślin na ścianie świetnie zgra się np. z grafiką czy obrazem

Rośliny we wnętrzu dekorują ściany

Gdy w pomieszczeniu mamy ścianę o dużej powierzchni, a chcemy ją zagospodarować, to pamiętajmy o dobraniu proporcjonalnych mebli. Dobrym rozwiązaniem jest tu postawienie lub powieszenie roślin, które staną się uzupełnieniem mebla. Poza tym taki zielony akcent może też ładnie zgrać się np. z grafiką czy obrazem.

Rośliny we wnętrzach
Autor: gettyimages Rosliny sprawiają, ze wnętrza stają się bardziej przytulne

Rośliny ocieplają wnętrza

Rośliny poprzez swoją delikatność pomagają w ociepleniu wnętrz: sprawiają, że stają się bardziej przytulne; zakrywają kanciaste zakończenia mebli dodając im lekkości. Można postawić je np. na końcach szafek na sprzęt RTV, ławek, półek, komód, itp.

Przeczytaj też:

Rośliny warto umieścić także w łazienkach. Trzeba tylko pamiętać, by dobrać gatunki, które dobrze będą znosić panujące w nich warunki.

Oczyszczają powietrze

Niestety, nawet w naszych mieszkaniach i domach narażeni jesteśmy na szkodliwe działanie toksycznych związków. W niektórych meblach obecny jest formaldehyd, w klejach i lakierach znajduje się benzen, a w impregnatach - ksylen. Oprócz tego narażeni jesteśmy na smog, który szczególnie w sezonie jesienno-zimowym jest groźny dla naszego zdrowia. Nie mówiąc o tzw. smogu elektromagnetycznym – powstającym podczas działania urządzeń elektronicznych. Rośliny mogą pomóc w oczyszczaniu powietrza i dodatkowo niwelują działanie niektórych drobnoustrojów i alergenów.

Przeczytaj też:

Rośliny we wnętrzach działają terapeutycznie

Od wieków wiadomo, ze rośliny działają na człowieka kojąco. Zieleń sprawia, że stajemy się spokojniejsi i mniej zestresowani. Powstał kierunek terapii i rehabilitacji zwany horiterapią, który wspomaga pacjentów w procesach terapeutycznych. Rośliny wpływają także na człowieka pobudzająco – w dobrym tego słowa znaczeniu. Kontakt z roślinami działa bardzo pozytywnie na dzieci: usprawnia ich pamięć, zwiększa poczucie własnej wartości, rozwija kreatywność i wyobraźnię, jest motywatorem do zdobywania nowych umiejętności oraz wpływa na dobry kontakt z rówieśnikami.

Rośliny we wnętrzach
Autor: gettyimages Przebywanie wśród zieleni działa na człowieka terapeutycznie

Rośliny we wnętrzach pełnią funkcję dekoracyjną, ale także kilka innych, które wspierają nasze zdrowie i samopoczucie. Warto więc poświecić im trochę czasu, by mogły rosnąć i działać na nasze wnętrza (dosłownie)!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie