Rośliny we wnętrzach. Dlaczego ich potrzebujemy?
Zielone piękności nie tylko zdobią wnętrza w naszych domach, ale mają też przydatne właściwości: oczyszczają powietrze z wszelkiego rodzaju toksyn czy z niektórych alergenów i drobnoustrojów. Warto więc dekorować roślinami nasze pomieszczenia!
Rośliny i kwiaty w domu dodają mu uroku i są doskonałym dodatkiem do wnętrz. Dobrze dobrane i pomysłowo zaprezentowane sprawiają, że czujemy się bliżej związani z naturą, a przy tym zdrowsi. Nie zawsze udaje się utrzymać rośliny w dobrym stanie, ale przy regularnej pielęgnacji odpłacą się pięknym wyglądem. Niektóre mają naprawdę niewielkie wymagania. Warto zainwestować trochę czasu, by stworzyć we wnętrzach domową zieloną oazę. Z kilku powodów.
Wypełniacze przestrzeni
Dla tych, którzy nie lubią pustych przestrzeni w domu, rośliny są ich doskonałym wypełniaczem. Mogą stanąć w rogu, zwisać z regału albo sufitu w specjalnie do tego przeznaczonych doniczkach.
Rośliny we wnętrzu dekorują ściany
Gdy w pomieszczeniu mamy ścianę o dużej powierzchni, a chcemy ją zagospodarować, to pamiętajmy o dobraniu proporcjonalnych mebli. Dobrym rozwiązaniem jest tu postawienie lub powieszenie roślin, które staną się uzupełnieniem mebla. Poza tym taki zielony akcent może też ładnie zgrać się np. z grafiką czy obrazem.
Rośliny ocieplają wnętrza
Rośliny poprzez swoją delikatność pomagają w ociepleniu wnętrz: sprawiają, że stają się bardziej przytulne; zakrywają kanciaste zakończenia mebli dodając im lekkości. Można postawić je np. na końcach szafek na sprzęt RTV, ławek, półek, komód, itp.
Przeczytaj też:
Rośliny warto umieścić także w łazienkach. Trzeba tylko pamiętać, by dobrać gatunki, które dobrze będą znosić panujące w nich warunki.
Polecany artykuł:
Oczyszczają powietrze
Niestety, nawet w naszych mieszkaniach i domach narażeni jesteśmy na szkodliwe działanie toksycznych związków. W niektórych meblach obecny jest formaldehyd, w klejach i lakierach znajduje się benzen, a w impregnatach - ksylen. Oprócz tego narażeni jesteśmy na smog, który szczególnie w sezonie jesienno-zimowym jest groźny dla naszego zdrowia. Nie mówiąc o tzw. smogu elektromagnetycznym – powstającym podczas działania urządzeń elektronicznych. Rośliny mogą pomóc w oczyszczaniu powietrza i dodatkowo niwelują działanie niektórych drobnoustrojów i alergenów.
Przeczytaj też:
Rośliny we wnętrzach działają terapeutycznie
Od wieków wiadomo, ze rośliny działają na człowieka kojąco. Zieleń sprawia, że stajemy się spokojniejsi i mniej zestresowani. Powstał kierunek terapii i rehabilitacji zwany horiterapią, który wspomaga pacjentów w procesach terapeutycznych. Rośliny wpływają także na człowieka pobudzająco – w dobrym tego słowa znaczeniu. Kontakt z roślinami działa bardzo pozytywnie na dzieci: usprawnia ich pamięć, zwiększa poczucie własnej wartości, rozwija kreatywność i wyobraźnię, jest motywatorem do zdobywania nowych umiejętności oraz wpływa na dobry kontakt z rówieśnikami.
Rośliny we wnętrzach pełnią funkcję dekoracyjną, ale także kilka innych, które wspierają nasze zdrowie i samopoczucie. Warto więc poświecić im trochę czasu, by mogły rosnąć i działać na nasze wnętrza (dosłownie)!