Rośliny we wnętrzach. Dlaczego ich potrzebujemy?

2019-07-16 15:15 Julia Wiśniewska
Rośliny we wnętrzach
Autor: gettyimages

Zielone piękności nie tylko zdobią wnętrza w naszych domach, ale mają też przydatne właściwości: oczyszczają powietrze z wszelkiego rodzaju toksyn czy z niektórych alergenów i drobnoustrojów. Warto więc dekorować roślinami nasze pomieszczenia!

Rośliny i kwiaty w domu dodają mu uroku i są doskonałym dodatkiem do wnętrz. Dobrze dobrane i pomysłowo zaprezentowane sprawiają, że czujemy się bliżej związani z naturą, a przy tym zdrowsi. Nie zawsze udaje się utrzymać rośliny w dobrym stanie, ale przy regularnej pielęgnacji odpłacą się pięknym wyglądem. Niektóre mają naprawdę niewielkie wymagania. Warto zainwestować trochę czasu, by stworzyć we wnętrzach domową zieloną oazę. Z kilku powodów.

Rośliny we wnętrzach
Autor: gettyimages Rośliny we wnętrzach świetnie wypełniają puste przestrzenie

Wypełniacze przestrzeni

Dla tych, którzy nie lubią pustych przestrzeni w domu, rośliny są ich doskonałym wypełniaczem. Mogą stanąć w rogu, zwisać z regału albo sufitu w specjalnie do tego przeznaczonych doniczkach.

Rośliny we wnętrzach
Autor: gettyimages Powieszenie roślin na ścianie świetnie zgra się np. z grafiką czy obrazem

Rośliny we wnętrzu dekorują ściany

Gdy w pomieszczeniu mamy ścianę o dużej powierzchni, a chcemy ją zagospodarować, to pamiętajmy o dobraniu proporcjonalnych mebli. Dobrym rozwiązaniem jest tu postawienie lub powieszenie roślin, które staną się uzupełnieniem mebla. Poza tym taki zielony akcent może też ładnie zgrać się np. z grafiką czy obrazem.

Rośliny we wnętrzach
Autor: gettyimages Rosliny sprawiają, ze wnętrza stają się bardziej przytulne

Rośliny ocieplają wnętrza

Rośliny poprzez swoją delikatność pomagają w ociepleniu wnętrz: sprawiają, że stają się bardziej przytulne; zakrywają kanciaste zakończenia mebli dodając im lekkości. Można postawić je np. na końcach szafek na sprzęt RTV, ławek, półek, komód, itp.

Przeczytaj też:

Rośliny warto umieścić także w łazienkach. Trzeba tylko pamiętać, by dobrać gatunki, które dobrze będą znosić panujące w nich warunki.

Oczyszczają powietrze

Niestety, nawet w naszych mieszkaniach i domach narażeni jesteśmy na szkodliwe działanie toksycznych związków. W niektórych meblach obecny jest formaldehyd, w klejach i lakierach znajduje się benzen, a w impregnatach - ksylen. Oprócz tego narażeni jesteśmy na smog, który szczególnie w sezonie jesienno-zimowym jest groźny dla naszego zdrowia. Nie mówiąc o tzw. smogu elektromagnetycznym – powstającym podczas działania urządzeń elektronicznych. Rośliny mogą pomóc w oczyszczaniu powietrza i dodatkowo niwelują działanie niektórych drobnoustrojów i alergenów.

Przeczytaj też:

Rośliny we wnętrzach działają terapeutycznie

Od wieków wiadomo, ze rośliny działają na człowieka kojąco. Zieleń sprawia, że stajemy się spokojniejsi i mniej zestresowani. Powstał kierunek terapii i rehabilitacji zwany horiterapią, który wspomaga pacjentów w procesach terapeutycznych. Rośliny wpływają także na człowieka pobudzająco – w dobrym tego słowa znaczeniu. Kontakt z roślinami działa bardzo pozytywnie na dzieci: usprawnia ich pamięć, zwiększa poczucie własnej wartości, rozwija kreatywność i wyobraźnię, jest motywatorem do zdobywania nowych umiejętności oraz wpływa na dobry kontakt z rówieśnikami.

Rośliny we wnętrzach
Autor: gettyimages Przebywanie wśród zieleni działa na człowieka terapeutycznie

Rośliny we wnętrzach pełnią funkcję dekoracyjną, ale także kilka innych, które wspierają nasze zdrowie i samopoczucie. Warto więc poświecić im trochę czasu, by mogły rosnąć i działać na nasze wnętrza (dosłownie)!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE