Wybieramy kwiaty doniczkowe do mieszkania w stylu kolonialnym
Urządzając mieszkanie w stylu kolonialnym obok egzotycznych dodatków ustawmy rośliny doniczkowe. Podkreślą one klimat wnętrza, stając się jednocześnie ważnym elementem wystroju. Jakie kwiaty doniczkowe najlepiej pasują do mieszkania w stylu kolonialnym?
Mieszkanie w stylu kolonialnym z pewnością spodoba się osobom marzącym o dalekich podróżach - łączy bowiem w sobie brytyjski szyk z egzotyką dalekowschodnich zdobień, widać w nim wpływy kultur afrykańskich, indyjskich, południowoamerykańskich, a nawet polinezyjskich. Mieszkania w stylu kolonialnym pełne są egzotycznych dodatków, dominują w nich ciepłe barwy ziemi i naturalne materiały, zwłaszcza drewno, rattan czy bambus. Obowiązkowym elementem wnętrz w stylu kolonialnym są rośliny, które dodają aranżacji egzotycznego charakteru.
Kwiaty do mieszkania w stylu kolonialnym – polecane rośliny
Kwiaty doniczkowe do mieszkania w stylu kolonialnym powinny mieć duże liście, ale sprawdzą się też niektóre gatunki drobnolistne. W takie klimaty dobrze wpisują się rośliny pasujące do nowoczesnych wnętrz (zwłaszcza palmy, monstery, filodendrony, kaktusy, niektóre draceny) - pod warunkiem jednak, że posadzimy je w harmonizujących z wystrojem wnętrza donicach.
Wybierając kwiaty doniczkowe do mieszkania w stylu kolonialnym pamiętajmy też o roślinach o barwnych liściach (np. kroton, kalatea) lub kolorowych przylistkach (np. echmea, frizea). Sprawdzą się też pięknie kwitnące storczyki, jaśmin i azalie, bujne paprocie (zwłaszcza platycerium, zwane łosimi rogami), bonsai i zioła (np. oregano, bazylia, estragon). Te ostatnie, dzięki swemu aromatowi, wniosą do mieszkania w stylu kolonialnym nutę egzotyki.
Natomiast efekt wdzierającej się do wnętrza dzikiej natury wyczarują pnącza oplatające sufit i ściany.
Kwiaty do mieszkania w stylu kolonialnym – wybór donic i osłonek
Kwiaty doniczkowe w mieszkaniu w stylu kolonialnym najlepiej sadzić w donicach i osłonkach z naturalnych materiałów, np. drewna, gliny, terakoty. Można się też zdecydować na metalowe pojemniki – dodadzą aranżacji nowoczesnego sznytu. Kolorystyka donic powinna być utrzymana w barwach ziemi, ale można się też zdecydować na ognistą czerwień. Dobrym rozwiązaniem są również osłonki z naturalnych plecionek (np. bambusa, rattanu, wikliny). Kwiaty można też sadzić w pojemnikach z recyklingu, np. w znalezionej na strychu lub w piwnicy starej walizie, która podkreśli podróżniczy charakter wnętrza. Do kolonialnego wnętrza pasują też modne ostatnio mini ogródki zaaranżowane w słojach.
>>Przeczytaj też:
Kwiaty do mieszkania w stylu kolonialnym – rośliny na tkaninach
Rośliny w mieszkaniu w stylu kolonialnym królują też na… tkaninach i tapetach. Bardzo modny jest motyw ogromnych liści monstery i palm. Lekkości wnętrzom dodadzą jasne tkaniny zdobione dalekowschodnimi motywami kwiatowymi – florystyczne akcenty pięknie będą się prezentować na poduszkach lub zasłonach. Kolorowe, wzorzyste tkaniny mogą być jednak tylko dodatkiem, nie mogą zdominować aranżacji.
Wykaz gatunków polecanych do wnętrz urządzonych w stylu kolonialnym:
palmy, pandany, monstery, filodendrony, paprocie, juki, noliny, zamiokulkasy, tillandsje, kaktusy, niektóre draceny, rośliny o kolorowych przylistkach (np. echmea, frizea, guzmania) i barwnych liściach (figowiec 'Belize', kalatea, kroton, pstrolistne draceny, stromante), gatunki kwitnące (np. azalia, storczyk, jaśmin), pnącza, bonsai, zioła.