Kalatea (Calathea) : roślina doniczkowa o pięknych liściach. ZDJĘCIA i WIDEO

2021-01-06 14:47
kalatea
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)

Kalatea (Calathea) to roślina o dekoracyjnych liściach, stanowiąca wyjątkową ozdobę wnętrza. Jako rośliny doniczkowe uprawianych jest kilka gatunków kalatei. Podpowiadamy, jakie warunki zapewnić kalatei, aby dobrze rosła i zachwycała swymi ozdobnymi liśćmi. ZDJĘCIA kalatei we wnętrzach.

Kalatea (Calathea) należy do rodziny marantowatych (Marantaceae). Do tego rodzaju należy wiele gatunków, które głównie pochodzą z Brazylii. Kalatea to roślina doniczkowa o wyjątkowo dekoracyjnych liściach. Dlatego chętnie ozdabiamy nią nasze wnętrza. Jednak należy pamiętać, że kalatea jest dość wymagająca i najlepiej czuje się w warunkach zbliżonych do szklarniowych. W sprzedaży są jednak dostępne gatunki kalatei, które nieźle radzą sobie z panującymi w naszych mieszkaniach i domach.

Spis treści

  1. Kalatea: gatunki do uprawy w doniczkach
  2. Kalatea - warunki uprawy
  3. Kalatea podlewanie, nawożenie, rozmnażanie

Kalatea: gatunki do uprawy w doniczkach

  • Kalatea Makoya (Calathea makoyana) - najpopularniejszy gatunek kalatei, ma owalne, jajowate liście średnicy 20–25 cm, osadzone na długich ogonkach. Liście są jasnozielone i mają ciemne plamy tworzące oryginalny wzór. Od spodu liście też mają wzór, ale w odcieniach fioletu. Roślina osiąga do 60 cm wysokości.
  • Kalatea lancetolistna (Calathea lancifolia) – ma liście podłużne, lancetowate, z ciemnym tłem, spodnia część liści jest purpurowoczerwona.
  • Kalatea obrzeżona (Calathea picturata) – ma wzniesiony pokrój oraz podłużne, owalne liście z białymi pasmami pośrodku i z ciemnozielonym brzegiem.
  • Kalatea pręgowana (Calathea zebrina) – zielone liście z czerwonymi paskami na zewnętrznej stronie, czerwone od spodu.
  • Kalatea falistolistna (Calathea rufibarba) – ma wąskie, lancetowate liście, pofalowane na brzegach, ciemnozielone, z połyskiem, o czerwonawym odcieniu od spodu, osiąga około 30 cm wysokości.
  • Kalatea ozdobna (Calathea majestica) – liście ciemnozielone z jasnymi liniami, osiąga do 100 cm.
  • Kalatea żółtokwiatowa (Calathea crocata) - obok dekoracyjnych ciemnobrunatnych liści dodatkowo ma ozdobne kwiaty, które pojawiają się zimą.

Kalatea - warunki uprawy

Kalatea wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego, ale nie wolno stawiać jej w pełnym słońcu (światło powinno być rozproszone). Optymalna temperatura uprawy wynosi 18–22 st.C.

Roślinie należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza, zwłaszcza gdy wyrastają nowe liście. Gdy jest zbyt sucho, brzegi liści zasychają. Po okresie wegetacji rośliny przechodzą w stan spoczynku – w tym okresie temperaturę należy obniżyć do około 15 st. C. Podłożem dla kalatei jest substrat próchniczy z dodatkiem ziemi, o pH 5–6.

Przeczytaj też: Wilgotność powietrza a kwiaty doniczkowe. Jak zwiększyć wilgotność powietrza wokół roślin? >>>

Kalatea podlewanie, nawożenie, rozmnażanie

Kalateę podlewamy regularnie, najlepiej letnią, miękką i odstałą wodą, pamiętając aby podłoże było stale wilgotne. Ale uważajmy, aby woda nie stała w podstawce, bo to może roślinie zaszkodzić. Dodatkowo kalatea lubi częste zraszanie.

Nawozić kalateę należy co 2 tygodnie w okresie od marca do września.

Kalateę rozmnażamy przez podział rośliny. Każda część musi mieć korzenie i pędy. Rośliny przesadzamy co roku, latem.

Kalatea
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Kalatee to niezwykle efektowne rośliny, które zachwycają swoimi dekoracyjnymi liśćmi
Kwiaty doniczkowe - Kalatea
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE