Epipremnum – efektowne pnącze o dekoracyjnych liściach. Uprawa epipremnum w domu, gatunki, pielęgnacja

2018-02-16 14:36 Katarzyna Józefowicz

Wśród popularnych kwiatów doniczkowych epipremnum wyróżnia się łatwością uprawy i rozmnażania. To dekoracyjne pnącze można prowadzić na palikach albo rozpinać na podporach. Z powodzeniem można także uprawiać go w wiszących pojemnikach. Poznaj gatunki epipremnum i dowiedz się, jak je pielęgnować.

Jeśli kochamy rośliny doniczkowe, ale mamy niewiele czasu na ich pielęgnację, powinniśmy pomyśleć o uprawie epipremnum - atrakcyjnego i mało wymagającego pnącza o ozdobnych liściach. W uprawie doniczkowej najczęściej spotkać można dwa gatunki:

  • Epipremnum aureum (epipremnum złociste)
  • Epipremnum pinnatum.

Z pierwszym gatunkiem jest jednak pewien problem dotyczący nazewnictwa. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat, roślinę klasyfikowano do różnych rodzajów i kilka razy zmieniano jej nazwy. Początkowo znana była jako scindapsus złocisty, później zmieniono jej nazwę na rafidofora złocista, a następnie na Epipremnum pinnatum 'Aureum', ostatecznie uznając roślinę za epipremnum złociste. Te zawirowania w nazewnictwie utrudniają znalezienie informacji na temat rośliny, tym bardziej, że do dnia dzisiejszego znana jest powszechnie jako scindapsus złocisty. Warto jednak pamiętać, że najbardziej aktualne informacje o gatunku znajdziemy pod jego dwoma ostatnimi nazwami, czyli Epipremnum pinnatum 'Aureum' lub epipremnum złociste.
Bez względu jednak na to, jak roślina zostanie nazwana, nic nie zmienia faktu, że jest bardzo atrakcyjnym i mało wymagającym pnączem, podobnie jak spokrewnione z nią Epipremnum pinnatum.

Epipremnum - warunki uprawy w domu, pielęgnacja

Oba gatunki osiągają spore rozmiary, ich pędy mogą dorastać nawet do 5-6 m długości. Dlatego wymagają podpór w postaci drabinek, metalowych obręczy lub owiniętych rafią palików. Doskonale nadają się też do rozpinania nad oknami, drzwiami lub łukami wejściowymi, tworząc wokół nich zieloną ramę. Można je też uprawiać w wiszących pojemnikach, pozwalając pędom swobodnie zwisać.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny doniczkowe, które można prowadzić na palikach, kratkach i podporach

Epipremnum nie ma szczególnie wysokich wymagań i zwykle nie stwarza problemów w uprawie. Najlepiej rośnie w żyznym, przepuszczalnym, próchniczym, lekko wilgotnym podłożu, o obojętnym lub lekko kwaśnym pH, w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności powietrza. Można je uprawiać na stanowisku jasnym (ale nie bezpośrednio nasłonecznionym) lub półcienistym, jednak odmiany kolorowe oczekują więcej światła, niż zielone, gdyż tylko wtedy ładnie się wybarwiają.

Ze względu na silny wzrost, epipremnum oczekuje w sezonie dokarmiania nawozami dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach oraz systematycznego, ale umiarkowanego podlewania (nie znosi „mokrych nóg” i zalegającej wokół korzeni wody, od której łatwo gnije). Roślina doskonale znosi cięcie, dlatego bez obawy można skracać mu zbyt długie pędy, a uzyskane sadzonki wykorzystać do rozmnażania (łatwo ukorzeniają się w wodzie).

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe: różne sposoby rozmnażania

Epipremnum nie wymaga okresu spoczynku, dlatego przez cały rok może pozostać w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Zimą nie powinno się jednak nawozić roślin ani nadmiernie ich podlewać, gdyż w tym czasie rosną wolniej niż wiosną i latem.
Epipremnum jest w stanie przetrwać wiele błędów uprawowych i znieść dużo niedogodności, ale wtedy nie będzie tak ozdobne i dekoracyjne, jak egzemplarze uprawiane w optymalnych warunkach (wytworzy małe, blade i rzadkie liście oraz słabe, wiotkie pędy).

Gatunki i odmiany epipremnum

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup i uprawę epipremnum, powinniśmy najpierw dobrze poznać roślinę, aby móc odróżnić ją od podobnego, ale zupełnie innego i zdecydowanie bardziej wymagającego scindapsusa pstrego (łac. Scindapsus pictus), który najlepiej czuje się w oknach kwiatowych i oranżeriach.

Do ciekawych odmian epipremum należą m.in.:

  • 'Aureum' (inaczej epipremnum złociste) – bardzo popularna odmiana o dużych, zielonych, sercowatych liściach, ozdobionych kremowożółtymi smugami,
  • 'Marble Queen' – bardzo atrakcyjna odmiana o pstrych, biało-żółtych liściach z licznymi, zielonymi smugami,
  • 'N'Joy' – odmiana o mniejszych, lekko pomarszczonych, zielonych liściach ozdobionych nieregularnymi, białymi plamami,
  • 'Neon' – odmiana o nieco węższych niż gatunek, jasnozielonych liściach.

Uprawiając epipremnum powinniśmy też pamiętać, że roślina nie jest tak niewinna, na jaką wygląda. W jej tkankach znajdują się m.in. kryształki szczawianu wapnia, które po kontakcie ze skórą mogą powodować uczulenia, a także podrażnienia błon śluzowych. Z tego względu zabiegi pielęgnacyjne przy roślinie należy wykonywać w rękawiczkach, unikając dotykania ust lub oczu.

>>Przeczytaj też: Trujące kwiaty doniczkowe w domu. Jakie rośliny doniczkowe są niebezpieczne

Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE