Zamiokulkas – kwiat doniczkowy, który może stać w cieniu. Jak uprawiać i pielęgnować zamiokulkas?

2023-03-15 16:46
Zamiokulkas zamiolistny
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Zamiokulkas zamiolistny to jedna z najmodniejszych roślin doniczkowych, którymi zdobimy wnętrza

Zamiokulkas zamiolistny to jedna z najpopularniejszych roślin pokojowych ozdobnych z liści. Zamiokulkas może stać w miejscach zacienionych, nie trzeba go też często podlewać. Sprawdź, jak pielęgnować zamiokulkasa.

Zamiokulkas w ostatnich latach stał się niezwykle popularną rośliną pokojową. Nic dziwnego - oprócz tego, że jest rośliną wyjątkowo dekoracyjną, to również jest mało wymagającą, łatwą w uprawie i odporną na niekorzystne warunki uprawy, w tym na niedobór wody. Z tych powodów jest to znakomita propozycja dla osób, które zapominają o podlewaniu kwiatów doniczkowych.

Spis treści

  1. Jak wygląda zamiokulkas?
  2. Czy zamiokulkas kwitnie? Jak wygląda kwiat zamiokulkasa?
  3. Jakie stanowisko dla zamiokulkasa?
  4. Gdzie postawić zamiokulkasa w domu?
  5. Podlewanie zamiokulkasa - pamiętaj, by nie popełniać błędu!
  6. Jak nawozić zamiokulkas?
  7. Zamiokulkas przesadzanie - kiedy i jak to robić?

Jak wygląda zamiokulkas?

Zamiokulkas zamiolistny to bylina tworząca podziemne kłącze, z którego wyrastają długie, ciemnozielone, wzniesione ku górze, skórzaste, lśniące liście złożone osadzone na mięsistych, rozdętych u nasady ogonkach. To właśnie liście są główną ozdobą zamiokulkasa.

Czy zamiokulkas kwitnie? Jak wygląda kwiat zamiokulkasa?

Zamiokulkas może kwitnąć, ale w domowej uprawie zdarza się to rzadko. Kwiatostany zamiokulkasa są kolbowate, mają do 20 cm długości i kremowo-biało-zielony kolor. Wyrastają na krótkich pędach. złożone są zarówno z kwiatów żeńskich, jak i męskich. Po kwitnieniu kwiatostan przekształca się w eliptyczny owocostan zbudowany z kulistych, spłaszczonych jagód mających średnicę ok. 1 cm.

Zamiokulkas ma nieduże wymagania uprawowe i charakteryzuje się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki uprawy.

Jakie stanowisko dla zamiokulkasa?

Zamiokulkas lubi miejsca półcieniste, ostre słońce mu nie służy. Zamiokulkas może nawet stać w cieniu, choć przy dużym niedoborze światła, liście rośliny zaczynają się wyciągać, a ich zieleń staje się jaśniejsza. Trzeba pamiętać, że liście rośliny wyginają się w kierunku światła, dlatego co jakiś należy obracać doniczkę z rośliną.

Stanowisko dla zamiokulkasa nie może być intensywnie nasłonecznione, bowiem skutkuje to pojawieniem się brązowych plam na liściach.

Zamiokulkas to roślina ciepłolubna, a temperatura spadająca poniżej 5 st. C może doprowadzić do jej obumarcia. Dlatego pilnujmy, by chronić roślinę przed zimnymi przeciągami w okresie zimowym. Jeśli kupujemy zamiokulkasa zimą, to koniecznie dobrze go zabezpieczmy przed zimnem na czas transportu do domu.

Gdzie postawić zamiokulkasa w domu?

Zamiokulkas rośnie wolno - rocznie wypuszcza zaledwie kilka liści, ale za to osiąga docelowo duże rozmiary. Dlatego pamiętajmy, że decydując się na zakup zamiokulkasa do domu, trzeba przeznaczyć dla niego dużo miejsca w pomieszczeniu.

Ze względu na to, że zamiokulkas toleruje zacienienie, często jest ustawiany w pomieszczeniach, do których nie dociera zbyt dużo dziennego światła. Doskonałym miejscem dla zamiokulkasa jest parapet zachodniego lub północnego okna alb miejsce w głębi pokoju, gdzie dociera rozproszone światło. 

Podlewanie zamiokulkasa - pamiętaj, by nie popełniać błędu!

Zamiokulkas zamiolistny gromadzi wodę w grubych, mięsistych liściach oraz podziemnych kłączach. Nie lubi zatem nadmiernego podlewania, a świetnie radzi sobie z krótkotrwałymi okresami przesuszenia. Co więcej: wytrzyma długie tygodnie bez nawadniania! Dlatego roślina nie wymaga częstego podlewania. W okresie intensywnego wzrostu należy podlewać ją tak, aby podłoże było lekko wilgotne (nie mokre!), a zimą podlewanie trzeba znacznie ograniczyć. Do polewania używamy wody odstałej o temperaturze pokojowej.

Pamiętajmy też, że zamiokulkasa nie wolno zalać, bo jego kłącze może zgnić, a liście opadać!

Dlaczego kwiat zamiokulkas żółknie?

Jak nawozić zamiokulkas?

Zamiokulkas lubi rosnąć w "przyciasnej" doniczce, co powoduje, że ilość podłoża w pojemniku nie jest duża, a dodatkowo podłoże po jakimś czasie ulega wyjałowieniu. Dlatego w okresie wzrostu kwiat wymaga regularnego nawożenia - najlepiej co 2-3 tygodnie zastosować nawóz do roślin ozdobnych z liści. Nawożenia zaprzestajemy w okresie jesienno-zimowym (roślina przechodzi wtedy w tzw. stan spoczynku). Nie należy także nawozić zamiokulkasa zaraz po przesadzeniu.

Zamiokulkas przesadzanie - kiedy i jak to robić?

Młode okazy zamiokulkasa warto przesadzać co roku, natomiast starsze przenosimy do nowych, większych doniczek, dopiero wtedy, gdy przestają się mieścić w obecnym pojemniku (zazwyczaj robimy to co 2-3 lata). Najlepiej zabieg przesadzania wykonać na wiosnę, po zakończeniu okresu spoczynku. Przesadzając kwiat koniecznie pamiętajmy nasypać na dno doniczki warstwę drenażu, a sama doniczka musi mieć dość duże otwory odpływowe - zamiokulkas jest bardzo wrażliwy na nadmiar wody w podłożu (w takich warunkach korzenie mogą gnić i rozwijać się choroby grzybowe.

Opracowanie: redakcja serwisu

Przeczytaj też:

Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych [WIDEO]

Zielone rośliny doniczkowe - sprawdź, czy rozpoznasz je wszystkie!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
widliczka martensa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE