Kaktusy domowe: najpopularniejsze gatunki kaktusów doniczkowych
Jeśli kochasz kwiaty, ale masz mało czasu na ich pielęgnację, kaktusy mogą się wydawać dla ciebie idealnym wyborem. Poznaj najpopularniejsze kaktusy domowe, które można uprawiać w doniczkach. Kaktusy doniczkowe do wnętrz.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Echinocactus grusonii
Kaktusy to wprawdzie rośliny stosunkowo odporne na trudne warunki, ale podobnie jak inne rośliny, mają swoje wymagania. Dlatego zanim zdecydujecie się na ich zakup, powinniście pamiętać, że nie wszystkie kaktusy są równie łatwe w uprawie. Chociaż niektóre kaktusy to rośliny bardzo wymagające, ze względu na swoją urodę mają spore grono miłośników, dlatego warto poszukać takich gatunków, których pielęgnacja nie będzie sprawiała większych kłopotów. Przy odpowiedniej opiece mogą też pięknie kwitnąć, ale tylko wtedy, gdy będą miały zapewniony zimowy okres spoczynku bądź zostaną latem wyniesione na zewnątrz.
>>Przeczytaj też: Jak przesadzać kaktusy i się przy tym nie pokłuć
Kaktusy – wymagania uprawowe
Kaktusy są roślinami światłożądnymi, dlatego bezwzględnie wymagają stanowisk słonecznych. Większość z nich preferuje też suche podłoże, dlatego łatwo można je zalać. Kaktusy w okresie spoczynku oczekują także na ogół zapewnienia chłodu, dlatego zimę powinny spędzać w widnych i chłodnych (12–15 st.C) pomieszczeniach.
>>Przeczytaj też: Kaktusy doniczkowe – jak pielęgnować kaktusy w domu
Najpopularniejsze domowe kaktusy doniczkowe
- Do kaktusów chętnie uprawianych w mieszkaniach należy między innymi, osiągający nawet do 1 m średnicy, echinokaktus Grusona (łac. Echinocactus grusonii), nazywany żartobliwie fotelem teściowej. Gatunek charakteryzuje się okrągłym kształtem oraz długimi, kremowymi cierniami, zebranymi w liczne kępki.
- Nie mniejszym powodzeniem cieszy się też kwitnąca na żółto lub różowo koryfanta (łac. Coryphantha), która posiada kulisty pokrój i w zależności od gatunku krótsze lub dłuższe ciernie, zebrane w liczne kępki.
- Innym chętnie uprawianym gatunkiem kaktusa jest także opuncja drobnokolczasta (łac. Opuntia microdasys), której oryginalna, złożona z płaskich, członowatych elementów łodyga, pokryta jest licznymi, jasnymi kępkami drobnych cierni. Opuncje są roślinami mało wymagającymi, ale należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie, gdyż ich ciernie mogą bardzo dotkliwie pokłuć.
- W uprawie doniczkowej często spotykanymi gatunkami kaktusów są także Ferocactus wislizeni o walcowatej, żebrowatej budowie i długich cierniach oraz Ferocactus latispinus o cierniach w pięknym, czerwonawym kolorze
Polecany artykuł:
- często w domach uprawia się również echinopsis Eyriesa, znany też jako przegorzaniec Eyriesa (łac. Echinopsis eyriesii), o walcowatym, żebrowatym kształcie, drobnych cierniach i pięknych kwiatach.
- Dość chętnie uprawianymi kaktusami są też gatunki należące do rodzaju Gymnocalycium, np. Gymnocalycium bruchii, Gymnocalycium alboareolatum, Gymnocalycium horridispinum, charakteryzujące się niewielkim rozmiarem, kulistym kształtem i długimi, niekłującymi cierniami.
- W mieszkaniach często spotykane są też gatunki kaktusów z rodzaju rebucja (łac. Rebutia) oraz mamilaria (łac. Mammillaria), które charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, kulistym kształtem, oryginalnymi cierniami i ciekawymi kwiatami.
Zobacz film: Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych