Frizea – egzotyczna roślina doniczkowa. Jak pielęgnować frizeę

2014-12-24 7:00 Opracowanie: redakcja serwisu

Frizea to roślina doniczkowa należąca do grupy roślin ananasowatych. Wyróżnia się jaskrawo zabarwionym kwiatostanem przypominającym kłos. Podpowiadamy jak uprawiać frizeę w domu. Frizea – uprawa w doniczce.

Frizea (łac. Vriesea) to atrakcyjna roślina doniczkowa, która pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej. Jest epifitem – w naturze rośnie na drzewach.
Frizea tworzy charakterystyczną rozetę liści, ze środka której wyrasta pęd kwiatostanowy, złożony z jaskrawo zabarwionych, ściśle przy sobie ułożonych przykwiatków. Kwiatostan wyglądem przypomina kłos. Między przykwiatkami widoczne są drobne, żółte kwiaty. Liście frizei są sztywne, ciemnozielone z brunatnymi poprzecznymi paskami, mają gładki brzeg. Roślina mateczna ginie po kwitnieniu, ale wcześniej tworzy kilka małych odrostów. Najlepiej kupować roślinę, gdy kwiatostan dopiero zaczyna ukazywać się z rozety i nie jest jeszcze wybarwiony. Jeśli kupimy roślinę już kwitnącą, nie będzie długo nas cieszyć, bowiem wkrótce zaschnie.

Frizea – warunki uprawy

Frizea dobrze rośnie na stanowisku jasnym i słonecznym, ale światło powinno być rozproszone – wtedy liście i kwiaty są intensywniej wybarwione. Optymalna temperatura uprawy wynosi latem 20–25 st.C, a zimą 18–20 st.C. Optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić powyżej 60 proc.

Frizea - pielęgnacja

Frizeę podlewamy miękką (przegotowaną), letnią wodą – latem 3 razy w tygodniu, zimą 1–2 razy w tygodniu, tak aby podłoże zawsze było lekko wilgotne, ale nie mokre. Wodę wlewamy także do środka rozety (w tzw. lejek) do poziomu 2–3 cm i co 3 tygodnie wymieniamy. Nie wlewamy wody w okresie, gdy z rozety wyrasta kwiatostan (ponieważ w wodzie gnije) oraz jeśli temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż 18 st.C.
Frizeę nawozi się w okresie wzrostu liści i kwiatostanu, co 2 tygodnie, połową zalecanej dawki. Dobrze postawić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami lub wilgotnym torfem. Roślinę warto też często zraszać wodą.

Frizea - rozmnażanie

Frizeę najłatwiej rozmnożyć pozyskując nowe rośliny z odrostów powstałych przy roślinie matecznej – oddzielamy je wiosną lub latem, ale dopiero wtedy, gdy osiągną połowę wielkości rośliny dorosłej. Młode odrosty muszą mieć własne korzenie. Sadzimy je do doniczek z lekką, przepuszczalną ziemią torfową z domieszką piasku. Na dno doniczki konieczne jest wsypanie warstwy drenażu. Na dwa dni stawiamy młode rośliny w cieniu, potem przestawiamy w jaśniejsze miejsce. Przez trzy tygodnie należy utrzymywać temperaturę 24 st.C i wysoką wilgotność powietrza. Następnej wiosny przesadzamy ponownie (gdy roślina osiągnie wielkość rośliny dorosłej, ale jeszcze nie kwitnie).

frizea
Autor: Konrad Kalbarczyk Frizea tworzy charakterystyczną rozetę liści, ze środka której wyrasta pęd kwiatostanowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
bari87
|

Jak to możliwe, że wszędzie pisze iż roślina zamiera po kwitnięciu. Moja ma już 5 lat i kwitnie co roku za każdym razem ze środka.