Frizea lśniąca – egzotyczny kwiat w doniczce. Jak pielęgnować frizeę, by długo i pięknie kwitła?

2024-01-22 11:33

Frizea (Vriesea) to roślina doniczkowa należąca do grupy roślin bromeliowatych. Wyróżnia się jaskrawo zabarwionym kwiatostanem przypominającym kłos. Podpowiadamy jak pielęgnować i rozmnażać frizeę w domu. Czy frizea zakwitnie ponownie?

Frizea (Vriesea) to atrakcyjna roślina doniczkowa, która pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej. Jest epifitem – w naturze rośnie na drzewach. Należy do roślin ananasowatych.

Spis treści

  1. Jak wygląda frizea?
  2. Frizea - najważniejsze warunki uprawy
  3. Jak pielęgnować frizeę?
  4. Łatwy sposób na rozmnażanie frizei
  5. Czy frizea zakwitnie ponownie?

Jak wygląda frizea?

Frizea tworzy charakterystyczną rozetę liści, ze środka której wyrasta pęd kwiatostanowy, złożony z jaskrawo zabarwionych, ściśle przy sobie ułożonych przykwiatków. Kwiatostan wyglądem przypomina kłos. Między przykwiatkami widoczne są drobne, żółte kwiaty. Liście frizei są sztywne, ciemnozielone z brunatnymi poprzecznymi paskami, mają gładki brzeg. Roślina mateczna ginie po kwitnieniu, ale wcześniej tworzy kilka małych odrostów. Najlepiej kupować roślinę, gdy kwiatostan dopiero zaczyna ukazywać się z rozety i nie jest jeszcze wybarwiony. Jeśli kupimy roślinę już kwitnącą, nie będzie długo nas cieszyć, bowiem wkrótce zaschnie.

Frizea - najważniejsze warunki uprawy

Frizea dobrze rośnie na stanowisku jasnym i słonecznym, ale światło powinno być rozproszone – wtedy liście i kwiaty są intensywniej wybarwione. Optymalna temperatura uprawy wynosi latem 20–25 st.C, a zimą 18–20 st.C. Optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić powyżej 60 proc.

Jak pielęgnować frizeę?

Frizeę podlewamy miękką (przegotowaną), letnią wodą – latem 3 razy w tygodniu, zimą 1–2 razy w tygodniu, tak aby podłoże zawsze było lekko wilgotne, ale nie mokre. Wodę wlewamy także do środka rozety (w tzw. lejek) do poziomu 2–3 cm i co 3 tygodnie wymieniamy. Nie wlewamy wody w okresie, gdy z rozety wyrasta kwiatostan (ponieważ w wodzie gnije) oraz jeśli temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż 18 st.C.

Frizeę nawozi się w okresie wzrostu liści i kwiatostanu, co 2 tygodnie, połową zalecanej dawki. Dobrze postawić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami lub wilgotnym torfem. Roślinę warto też często zraszać wodą.

Nawożenie kwiatów doniczkowych w domu. Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe? >>>

Łatwy sposób na rozmnażanie frizei

Frizeę najłatwiej rozmnożyć pozyskując nowe rośliny z odrostów powstałych przy roślinie matecznej – oddzielamy je wiosną lub latem, ale dopiero wtedy, gdy osiągną połowę wielkości rośliny dorosłej. Młode odrosty muszą mieć własne korzenie. Sadzimy je do doniczek z lekką, przepuszczalną ziemią torfową z domieszką piasku. Na dno doniczki konieczne jest wsypanie warstwy drenażu. Na dwa dni stawiamy młode rośliny w cieniu, potem przestawiamy w jaśniejsze miejsce. Przez trzy tygodnie należy utrzymywać temperaturę 24 st.C i wysoką wilgotność powietrza. Następnej wiosny przesadzamy ponownie (gdy roślina osiągnie wielkość rośliny dorosłej, ale jeszcze nie kwitnie).

Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe najładniejsze kwitnące rośliny pokojowe >>>

warto wiedzieć
Frizea lśniąca

Autor: Konrad Kalbarczyk

Frizea lśniąca

Czy frizea zakwitnie ponownie?

Rośliny bromeliowate, w tym także frizea, kwitną tylko raz, a potem zamierają. Ale roślina tworzy nowe rozetki liściowe, które wyrastają z pąków przybyszowych, umieszczonych między liśćmi starej rozety. Roślina nie wypuści już kwiatów ze środka starej rozety liściowej, ale gdy tylko młode rozety osiągną dojrzałość (czyli kiedy będą miały kilka-kilkanaście liści), powinny zacząć wypuszczać pędy kwiatostanowe (z każdej młodej rozety wyrośnie tylko jeden pęd kwiatostanowy).

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany