Filodendrony doniczkowe – najpopularniejsze gatunki, warunki uprawy, pielęgnacja

2018-09-21 11:15 Katarzyna Józefowicz

Filodendrony doniczkowe zachwycają dekoracyjnymi liśćmi. Jako rośliny pokojowe uprawianych jest kilka gatunków filodendronów, z których najpopularniejszy jest filodendron pnący. Filodendrony - uprawa i pielęgnacja gatunków filodendronów.

Wśród roślin doniczkowych uprawianych w naszych mieszkaniach, filodendrony zajmują szczególne miejsce, gdyż ich piękne, duże, czasem bardzo oryginalne i kolorowe liście mogą być wspaniałą ozdobą każdego wnętrza. Rodzaj, do którego należą, skupia ponad 700 gatunków roślin (zarówno roślin zielnych jak i pnączy), ale jedynie kilka z nich uprawianych jest jako rośliny pokojowe.

>>Przeczytaj też: Dlaczego warto mieć w domu rośliny doniczkowe

Filodendron pnący - warunki uprawy

Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najmniej wymagających jest filodendron pnący, którego długie (1-2 m), wiotkie pędy i nieduże, błyszczące, sercowate, zielone liście od dawna zdobiły nasze mieszkania, oplatając dekoracyjne kratki, owinięte mchem paliki czy rozciągnięte pod sufitem linki. Pnącza służyły też jako rośliny okrywowe, osłaniające ogołocone z liści pędy figowców lub dracen. Bardzo ładnie prezentowały się także w wiszących doniczkach, a ze względu na swój rozmiar, mogły być uprawiane zarówno w dużych, jak i małych wnętrzach.

Mimo upływu lat filodendrony pnące nie straciły na swojej popularności i nadal są cenione za urodę, uniwersalność i niewielkie wymagania uprawowe.

  • Rośliny doskonale radzą sobie w różnych warunkach i dość dobrze znoszą chwilowe zaniedbanie, ale najlepiej wyglądają wtedy, gdy mają zapewnione optymalne warunki.
  • Dobrze czują się w miejscach widnych i jasnych (odsłoniętych przed bezpośrednim słońcem), ale mogą rosnąć też w półcieniu.
  • Preferują żyzne, próchnicze, przepuszczalne i stale lekko wilgotne podłoże, jednak zniosą też słabszą ziemię i krótkotrwałą suszę.
  • Przez cały rok muszą mieć natomiast zapewnioną temperaturę pokojową, gdyż nie tolerują zimna (temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 15 st. C).
  • Nie lubią też suchego powietrza, dlatego od czasu do czasu ich liście warto spryskiwać letnią wodą.
  • W sezonie wegetacyjnym na wygląd pnącza korzystny wpływ ma również systematyczne zasilanie roślin nawozami płynnymi.

>>Przeczytaj też: Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych

Filodendron postrzępiony

Atrakcyjnym, choć nieco bardziej wymagającym filodendronem jest natomiast filodendron postrzępiony. Pnącze rośnie szybciej niż poprzedni gatunek i osiąga nieco większe rozmiary, dlatego wymaga wyższych kratek lub palików (2-3 m wysokości). Jego największą ozdobą są bardzo ciekawe, zielone, dość duże liście, których charakterystyczną cechą jest duża zmienność kształtu. W młodym wieku liście są strzałkowate i słabo klapowane (zwykle 2 klapy), ale kiedy dojrzewają, stają się bardziej powcinane, mocniej postrzępione i wyraźniej klapowane (5-6 klap). Pnącze jest bardzo ozdobne i atrakcyjne, ale potrzebuje stanowiska półcienistego oraz żyznego, próchniczego, przepuszczalnego i stale lekko wilgotnego podłoża. Podobnie jak inne filodendrony, nie toleruje chłodu i przez cały rok musi mieć zapewnioną temperaturę pokojową. Roślina nie lubi też suchego powietrza, dlatego od czasu do czasu należy spryskiwać jej liście wodą lub ustawić w pobliżu doniczki nawilżacz powietrza.

>>Przeczytaj też: Podlewanie kwiatów doniczkowych: kiedy i jak podlewać kwiaty doniczkowe

Filodendron czerwieniejący

Nieco bardziej wymagającym, ale też niezwykle atrakcyjnym filodendronem jest filodendron czerwieniejący. W mieszkaniach nie spotyka się go zbyt często, choć jego piękne, okazałe i ciekawe liście z pewnością zasługują na większą uwagę. Podobnie jak poprzednie gatunki, roślina jest pnączem, ale ma znacznie większe rozmiary i szybciej rośnie (osiąga 2-4 m wysokości). Jej największą ozdobą są duże, skórzaste, szerokie, błyszczące z wierzchu liście, o ciekawym, strzałkowatym kształcie. Dojrzałe liście mają ciemnozieloną barwę z wierzchu i czerwonawy odcień od spodu, ale młode całe są czerwonawe, podobnie jak pochewki i ogonki liściowe oraz młode pędy. Filodendron czerwieniejący jest gatunkiem dość dużym, dlatego szczególnie dobrze prezentuje się w większych pomieszczeniach. Jego długie pędy najlepiej owijać wokół palików i podpór lub rozwieszać na ozdobnych kratkach, gdyż niezbyt dobrze wyglądają w wiszących doniczkach. W przeciwieństwie do poprzedniego gatunku, filodendron czerwieniejący gorzej znosi zaniedbania i źle reaguje na błędy uprawowe. Pnącze powinno rosnąć w jasnym półcieniu (osłonięte przed promieniami słońca), w żyznym, próchniczym i stale lekko wilgotnym podłożu. Źle znosi suszę i jest wrażliwe na zalanie, dlatego ziemia w jego doniczce nigdy nie może być ani zbyt sucha ani zbyt mokra. Roślina nie lubi też suchego powietrza ani chłodu, dlatego należy uprawiać ją w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 15 st. C i co jakiś czas spryskiwać jej liście letnią wodą.

Filodendron podwójnie pierzasty

Całkiem innym gatunkiem niż poprzednie jest natomiast filodendron podwójnie pierzasty, który nie jest pnączem, tylko rośliną zielną o krzewiastym pokroju, tworzącą niewielki pieniek i duże, zielone, mocno powcinane liście, na długich, sztywnych ogonkach. Roślina jest dość okazała i może osiągać spore rozmiary (1,5-2 m), dlatego najlepiej uprawiać ją jako soliter w dużej, dekoracyjnej donicy, na eksponowanym stanowisku. Ze względu na rozłożysty pokrój, lepiej sprawdza się też w większych pomieszczeniach niż w małych pokojach. Roślina ma podobne wymagania, jak poprzedni gatunek, ale jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, nie sprawia większych problemów uprawowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE