Platycerium – łosie rogi: ciekawa paproć do domowej uprawy w doniczce

2014-10-15 13:18 Opracowanie: redakcja serwisu

Platycerium (płaskla), czyli popularne łosie rogi, to jedna z najciekawszych paproci. Można ją z powodzeniem uprawiać w domu. Najefektowniej prezentuje się w wiszących pojemnikach. Jak uprawiać łosie rogi w domu.

Łacińska nazwa płaskli Platycerium – pochodzi od greckich słów: platys – szeroki i keras – róg. Rodzaj Platycerium sp. zawiera kilkanaście gatunków, z czego w uprawie doniczkowej najpopularniejszy jest Platycerium alcicorne – epifit, który znakomicie nadaje się do domowej uprawy w wiszącym pojemniku. Dobrze rośnie także na kawałku pnia bądź kory, ale można go też posadzić w zwykłej doniczce. Łosie rogi znakomicie nadają się do ogrodów zimowych.
Łosie rogi rosną powoli, wytwarza dwa rodzaje liści: dolne są płone, płatowate, ułożone dachówkowato, tworzące rodzaj podstawy dla długich, wciętych liści asymilacyjnych, na których znajdują się skupienia zarodni z zarodnikami. Te drugie liście kształtem przypominają łosie rogi (stąd potoczna nazwa rośliny), wyrastają ze środka rośliny i rozkładają się na wszystkie strony. Platycerium dorasta do 25–30 cm wysokości, a zwisające liście osiągają 50–60 cm długości.

Jak uprawiać łosie rogi

Platycerium to roślina łatwa w uprawie – jest tolerancyjna, lubi jasne, dobrze oświetlone stanowiska, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie. Toleruje miejsca półcieniste.
Warto zraszać całą roślinę wodą 1–2 razy w tygodniu. Nie wolno jej nabłyszczać! Nie należy też ścierać kurzu z liści, ponieważ niszczy się w ten sposób drobniutkie włoski, które je pokrywają i pomagają roślinie znosić suche powietrze.
Platycerium lubi ciepło – optymalna temperatura uprawy wynosi około 25 st.C, zimą może być niższa, ale nie powinna spadać poniżej 10 st.C. Stare liście zamierają i usychają – nie usuwa się ich, odpadną same.

Podlewać łosie rogi najlepiej raz w tygodniu, zimą rzadziej. Między podlewaniami podłoże w doniczce powinno przeschnąć, ale nie wyschnąć całkowicie. Najlepiej nawadniać przez zanurzenie pojemnika z rośliną w misce z wodą na 15–30 minut.
Platycerium nawozi się latem, co 2 tygodnie, stosując niewielkie dawki nawozów (najlepiej płynnych).

Platycerium można rozmnażać oddzielając małe rośliny, które pojawiają się u podstawy starszych egzemplarzy – taki odrost musi mieć własne korzenie, aby mógł funkcjonować samodzielnie. Roślinę można też rozmnażać przez podział rozrośniętych okazów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE