Najpopularniejsze domowe paprocie doniczkowe

2018-04-03 11:26

Paprocie należą do najchętniej uprawianych we wnętrzach roślin doniczkowych. Poznaj najpopularniejsze domowe paprocie doniczkowe: nefrolepis, orliczkę, adiantum, asplenium, łosie rogi. Gatunki i odmiany paproci domowych.

Mało roślin może pochwalić się takim bogactwem gatunkowym, jak reprezentowane przez ponad 10 tysięcy gatunków paprocie. Ze względu na specyficzne wymagania, niewiele paproci nadaje się do uprawy doniczkowej w mieszkaniach. Mimo to jest kilka gatunków paproci, które w warunkach domowych radzą sobie zupełnie dobrze.

Najpopularniejsze domowe paprocie doniczkowe

  • Nefrolepis wyniosły lub też wysoki (łac. Nephrolepis exaltata), to paproć najczęściej uprawiana we wnętrzach. Jej długie, zwisające liście zdobiły już mieszkania naszych babć oraz prababć, i nadal nic nie straciły na swojej atrakcyjności. Nefrolepis doczekał się nawet kilku odmian o bardzo niewielkich rozmiarach (np. ‘Norwoodii’) oraz interesujących liściach (np. ‘Teddy Junior’ czy ‘Superbissima’). Nefrolepis preferuje wilgotne powietrze oraz półcieniste stanowisko i nie znosi przesuszania podłoża. Mimo to poradzi sobie w mieszkaniach ogrzewanych.
  • Orliczka kreteńska (Pteris cretica) to bardzo atrakcyjna, ale kapryśna paproć. Ma długie, palczasto ułożone na szczytach łodyżek liście i osiąga niewielkie rozmiary, dlatego znakomicie nadaje się do ozdoby małych pomieszczeń (np. odmiany ‘Albolineata’ czy ‘Major’). W uprawie doniczkowej orliczka kreteńska poradzi sobie jednak tylko wtedy, gdy zapewni się jej wysoką wilgotność powietrza i podłoża oraz półcieniste stanowisko.
  • Podobne oczekiwania ma bardzo lubiane, choć równie delikatne adiantum klinowate (Adiantum raddianum), którego listki o nietypowym, niemal okrągłym kształcie, są ułożone wzdłuż cienkich, wzniesionych i przewieszających się w połowie łodyżek. Adiantum to ciekawy element dekoracyjny niewielkich pomieszczeń.
  • Kolejna paproć nadająca się do uprawy w pojemnikach to nefrolepis sercolistny ‘Duffii’ (Nephrolepis cordifolia). Jest to odmiana mało jeszcze popularna, choć zasługująca na większe zainteresowanie ze względu na dość dużą odporność na niesprzyjające warunki panujące w mieszkaniach. Liście tej paproci mają podobny kształt jak liscie adiantum, ale są mniejsze, grubsze i gęściej ułożone na wyprostowanych, sztywnych łodyżkach. Roślina dorasta do 30–40 cm wysokości i ma ładny, lekko rozłożysty, gęsty pokrój.
  • W mieszkaniach najtrudniej jest utrzymać oryginalną, ale wymagającą zanokcicę gniazdową (Asplenium nidus), która oczekuje wilgotnego powietrza i półcienienistego stanowiska.
  • Szczególnymi wymaganiami charakteryzują się łosie rogi (łac. Platycerium), niezwykle atrakcyjna paproć, która najlepiej prezentuje się w wiszących pojemnikach.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE