Jak przesadzać nefrolepis. Poradnik przesadzania paprotki krok po kroku

2020-11-16 8:19

Z paproci domowych najbardziej znana jest nefrolepis. To paprotka mało wymagająca i łatwa w uprawie. Niestety, przesadzanie paproci nie jest już takie proste. Nefrolepis źle reaguje na uszkodzenia korzeni i przez długi czas po przesadzeniu może chorować. Jak prawidłowo przesadzać paprocie domowe: instrukcja krok po kroku.

Paprocie domowe to popularne rośliny doniczkowe, nieco obecnie zapomniane, a szkoda. Jeśli lubisz paprocie, przygotowaliśmy poradnik na temat ich pielęgnacji w domu. Sprawdź, jak przesadzać paprocie domowe, by rośliny dobrze to zniosły. Nefrolepis po przesadzeniu może wolniej rosnąć i chorować.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze domowe paprocie doniczkowe

Samodzielne przesadzanie paproci domowej: to warto wiedzieć

Dlatego zabieg przesadzania paproci najczęściej przeprowadza się rzadko – raz na kilka lat. Optymalnym terminem przesadzania tej rośliny doniczkowej jest wiosna. Nowa doniczka lub skrzynia powinna być nieznacznie większa od poprzedniej (np. 3 cm średnicy). Paproć domowa lepiej rośnie w pojemnikach ceramicznych, jednak z plastykowych donic łatwiej ją można wyjąć. Wybór materiału jest więc kwestią indywidualną.

>>Przeczytaj też: Pielęgnacja paproci doniczkowych: jak dbać o domowe paprocie doniczkowe

Nefrolepis: przesadzanie paproci krok po kroku

  1. Paproć domową przed zabiegiem warto dokładnie podlać. To rozluźni podłoże i pozwoli wyjąć roślinę bez uszczerbku korzeni.
  2. Donicę z tworzywa sztucznego należy ścisnąć w kilku miejscach, aby oddzielić od niej bryłę korzeniową. Jeśli pojemnik jest gliniany lub ceramiczny – zaleca się użyć noża uważając, aby nie uszkodzić korzeni.
  3. Paproć podczas przesadzania ostrożnie trzeba chwycić u podstawy części nadziemnej. Donicę należy przechylić dnem do góry. Wtedy wyjęcie paproci nie powinno sprawić problemu.
  4. Na dnie nowej donicy należy usypać warstwę drenażową.
  5. Cienką warstwę podłoża należy umieścić na drenażu i dopiero wtedy włożyć paproć do donicy.
  6. Donice należy uzupełnić nową ziemią. Nie można jej jednak mocno ugniatać.
  7. Przesadzoną paprotkę warto przez kilka dni przetrzymać w wilgotnym miejscu, np. jasnej łazience.

Paprotka domowa: najlepsza donica dla paproci

Paproć domową (Nefrolepis) warto uprawiać w „podwójnej” donicy. Mniejszą donicę (z otworami) umieszcza się w trochę większej (bez otworów). Pomiędzy dwoma donicami należy umieścić podłoże. Wtedy roślinę w wewnętrznej donicy podlewa się tak, aby korzenie miały stale lekko wilgotne warunki. Tymczasem podłoże z zewnętrznej donicy może być stale nasiąknięte wodą. W taki sposób rozwiążemy m.in. problem z suchym powietrzem w najbliższym otoczeniu paproci.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze paprocie ogrodowe. Rośliny do miejsc zacienionych w ogrodzie

Sprawdź swoją wiedzę o kwiatach doniczkowych o ozdobnych liściach!

Pytanie 1 z 9
Co to za roślina?
Zamiokulkas
Prawidłowe przesadzanie roślin doniczkowych