Nowy rok szkolny - czas na aranżację pokoju ucznia! Wygodne meble i modne inspiracje
Pokój dla dziecka musi mieć wygodne miejsce do nauki, w którym uczeń będzie mógł się skupić i będzie czuł się komfortowo. Dzieci uczą się przez doświadczenie – dlatego miejsce, w którym na co dzień przebywają powinno im to umożliwić. Wbrew pozorom lubią mieć swoje rzeczy posegregowane. Do tego służą im meble i akcesoria. Co ładnego i funkcjonalnego można znaleźć do pokoju ucznia? Szukamy i podpowiadamy!
Meblując pokój dla dziecka sprzęty powinny być dobrane do wieku dziecka. Inaczej urządzimy pokój przedszkolaka, a inaczej ucznia. Są jednak wspólne zasady dobrej organizacji przestrzeni, które pozwolą na wyznaczenie stref do nauki, zabawy i odpoczynku. Niezwykle ważne są szafy, skrzynie, półki, komody - wszystko to, co pozwoli na utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym.
Funkcjonalne meble dla dzieci
To, czy meble i dodatki będą najbardziej designerskie nie jest pierwszorzędną sprawą. Ważne, by były, owszem, estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Według wielu pedagogów to, w jaki sposób urządzimy pokój dla dziecka zależy, czy będzie miało poczucie odpowiedzialności za swoje rzeczy i będzie starało się utrzymać w nim porządek. W książce Marii Dunin-Wąsowicz (jeszcze z lat 70. XX w.) pokój dziecka określony został jako „warsztat” i to chyba najlepsze nazwanie tego miejsca. Zdaniem pedagog w dobrym warsztacie wszystko łatwo znaleźć, a dziecko szybko nauczy się, że również sprzątanie po nauce i zabawie jest praktyczne. Czas, gdzie dziecko jest już w szkole to dobry moment na przemeblowanie czy mały remont. Potrzeby najmłodszych wtedy się zmieniają, a i funkcjonalność każdego mebla jest nie mniej ważna.
Meble do przechowywania w pokoju dziecka
Strefa przechowywania to niezwykle ważny aspekt projektu pokoju dziecka. Tylko odpowiednio zorganizowana pozwoli zapanować nad ubraniami, sprzętem sportowym, przedmiotami związanymi z hobby, czy przyborami szkolnymi. Utrzymanie porządku w pokoju dziecka to na pewno spore wyzwanie, szczególnie jak wnętrze jest małe. Dobierając konkretne meble do pokoju dziecka, warto zdecydować się na część zamykanych, a część otwartych, np. półek, gdzie dziecko będzie miało łatwy dostęp do zabawek czy książek. Urządzając pokój dziecka radzimy wykorzystać też potencjał pomocnych akcesoriów, od różnej wielkości pojemników, skrzyń po sprytne wyposażenie wewnętrzna szaf. Przykładowo pojemnik w kształcie klocka Lego będzie dobrym miejscem do przechowywania klocków.
Biurko i krzesło to najważniejsze meble dla ucznia
Już od najmłodszych lat w pokoju dziecka, a potem ucznia powinno znaleźć się miejsce na papier, kredki, farby i inne przybory potrzebne do twórczej nauki. Zachęca to dziecko do działania. W przypadku ucznia pierwszą potrzebą staje się dobór biurka i krzesła. To podstawowe meble w pokoju ucznia. Ich wymiary muszą odpowiadać wzrostowi dziecka, a że ten stale się zmienia - najlepiej postawić na modele biurek o regulowanej wysokości. Blat biurka powinien być wodoodporny i zmywalny. Nietrudno przecież trącić kubek albo rozlać klej czy farby. Wokół natomiast nie może zabraknąć pojemnych półek czy szafek – nie tylko na zeszyty i książki. W sklepach mamy całe spektrum możliwości. Najważniejsze, by biurko miało sporą powierzchnię i najlepiej szuflady czy mała szafkę, by pomieściły wszelkie szkolne akcesoria i zeszyty. Do łask wróciły biurka np. z lat 50., 60. i 70. XX w. Słynne „patyczaki” z lat 50. z klasyczną szufladą i szafką, czy nawet biurka w nowej wersji, ale stylizowane na retro - jak szkolne ławki z otwieraną górą. Dobrym rozwiązaniem jest też duży blat z nóżkami, a pod spodem kontener z szufladkami. Najlepiej, by biurko stało przy oknie lub w jego okolicy – wtedy jest dostęp światła dziennego, a lampka na biurko potrzebna będzie tylko wieczorami lub w bardzo pochmurne dni. Na biurku lub w jego okolicy wszelkie pomoce dydaktyczne muszą być uporządkowane - do tego przydadzą się pojemniki i organizery.
Ergonomia mebli w pokoju ucznia
Ważne, by pamiętać o odpowiednich rozmiarach, które są dostosowane do wieku ucznia i by biurko było na tyle duże, żeby pomieściło na blacie w niedalekiej przyszłości np. laptop. Np. w przypadku pierwszoklasisty wysokość takiego biurka to 55-60 cm. Pamiętajmy, by dziecko ucząc się przy biurku miało prawidłową postawę. Ręce swobodnie oparte o blat, a stopy powinny wygodnie spoczywać na podłodze. Tak samo w przypadku krzesła, które powinno być wygodne i najlepiej wyposażone w podpórki na łokcie, mieć regulowaną wysokość siedziska, itp. Nie muszą to być klasyczne biurowe fotele. Znajdziemy je w różnej stylistyce, pasującej do aranżacji pokoju dla ucznia, a spełniające te wszystkie aspekty.
Pokój dla ucznia - coś dla moli książkowych
Każdy uczeń ma sporo podręczników, atlasów, czy ciekawych książek przyrodniczych, a jeśli lubi czytać posiada na pewno sporo książek. Wszystkie te pozycje trzeba gdzieś umieścić. Dlatego przy urządzaniu pokoju warto ustawić regał, biblioteczkę czy półki na książki. Mogą być zupełnie proste, ale jeśli chcemy mieć bardziej designerskie rozwiązania, to mogą być np. w kształcie domków albo o kubicznych kształtach. Ciekawym zabiegiem jest ułożenie książek kolorystycznie – to też zmusi dzieci do porządku w tym obszarze!
W jednym miejscu
Dobrym rozwiązaniem porządkowania wszelkich uczniowskich notatek, niezapominajek i ważnych informacji są albo tablice z korka albo po prostu … farba tablicowa-magnetyczna. Pomalowanie nią fragmentu czy nawet całej ściany to strzał w dziesiątkę – ten hit wnętrzarski utrzymuje się już od dłuższego czasu, a poza tym jest praktyczny. Można też skorzystać ze ściennych organizerów, które dostaniemy w różnych formach i zrobione są z różnych materiałów. W ten sposób dzieci nauczą się porządkowania zdobytych informacji i zaznajamiają się z funkcją „przypominajki”.
Kolory w pokoju dla ucznia
Kolorowy zawrót głowy? Zdecydowanie nie. Kolory to ważny element w życiu dzieci, ale, gdy mają ich w swoim otoczeniu za dużo mogą źle działać na skupianie się. Niektóre barwy także pomniejszają przestrzeń. Najlepiej ograniczyć ich ilość do maksimum trzech albo np. zdecydować się na rozwiązanie takie jak jedna kolorowa ściana i reszta np. w odcieniach bieli lub w neutralnych barwach. Estetycznym rozwiązaniem mogą być także tapety, ale też najlepiej na fragmencie lub na całości jednej ściany.
Polecany artykuł:
Pokój ucznia: ważny jest odpoczynek
Nie samą nauką żyją nasze pociechy, więc w ich pokoju dla ucznia powinno się znaleźć miejsce do odpoczynku i zabawy, taka strefa relaksu. Może to być wygodny fotel lub huśtawka z poduszką. Połączenie z kącikiem czytelniczym jest również dobrym pomysłem – wtedy warto stworzyć takie miejsce np. w okolicy regału z książkami.
Pamiętajmy, że dzieci w wieku szkolnym coraz bardziej chcą stanowić o sobie. Dlatego przy urządzaniu dla nich pokoju warto wysłuchać potrzeb i pomysłu, jakie mają na to pomieszczenie. Obserwacja dzieci i ich zainteresowań to główny klucz do tworzenia dla nich przestrzeni!