Miejsce na książki: półki, regały i szafy
Jak znaleźć w domu odpowiednie miejsce na książki? Tak, aby w ciekawy sposób je wyeksponować. Nie chowajmy książek w pudłach, nie upychajmy po szafach. Przeciwnie – chwalmy się posiadanymi zbiorami. Róbmy to tylko estetycznie i z troską o nasze zbiory.
Będąc zapalonym czytelnikiem dużo czasu poświęca się na czytanie i zbieranie książek, a ich ulokowanie często nie jest bliskie ideałowi. Warto przeznaczyć miejsce na książki tak, by mogły godziwie się starzeć bez szkody dla ich wyglądu i z dumą prezentować na półkach.
Miejsce na książki w domu: w porządku i bezpiecznie
Pozycja stojąca jest dla książek najodpowiedniejsza – te, które leżą, wykrzywiają się brzydko. Ważne, aby księgozbiór był dość ściśle ułożony – książki nie będą się wówczas odkształcać.
Jeśli rząd książek nie opiera się o ścianę półki czy regału, należy go podeprzeć czymś ciężkim, nigdy zaś książką położoną na skos (uchroni to zbiór przed paczeniem). Duże, ciężkie książki najlepiej układać na płasko (nie zniszczą się). Na książki szczególnie cenne powinno się znaleźć miejsce w regale przeszklonym.
Trzymajmy książki w miejscu suchym i przewiewnym (książki nie nabiorą nieprzyjemnego zapachu staroci).
GALERIA: 15 pomysłów na regał z książkami
Autor: Mariusz Bykowski
Jeżeli masz bogaty księgozbiór, postaraj się, by regał, na którym go przechowujesz, był dobrze oświetlony - łatwiej ci będzie wówczas odnaleźć konkretne pozycje, zwłaszcza gdy regał znajduje się w miejscu, w którym nie ma dostępu do światła naturalnego
Regał drewniany na książki
Drewno to materiał naturalny, ciepły w dotyku, przyjazny książkom. Wybierz regał, w którym część półek można regulować – zmieścisz nawet wielkoformatowe publikacje. Jeśli wysokość wnętrza na to pozwala i producent oferuje taki element, „nadsztukuj” regał nadstawką – zyskasz dodatkowe miejsce na książki, nie tracąc powierzchni podłogi. Pamiętaj, że na jasnym drewnie mniej widać kurz.
Nie wolno umieszczać biblioteczki blisko źródeł ciepła (grzejnik, kominek) – klej zacznie wysychać i książki mogą się rozpadać
Regał na książki z płyty g-k
Karton-gips to niedroga alternatywa dla regału z drewna na książki. Materiał ten jest niezwykle plastyczny, można więc zabudowywać nim miejsca najbardziej nietypowe, np. narożniki czy szczeliny. Jeśli w regale mają stać ciężkie książki, półki muszą mieć wzmocnioną konstrukcję (płyty g-k powinny być grubsze, a profile aluminiowe gęsto rozmieszczone). Jeżeli chcemy księgozbiór oświetlić, instalację elektryczną sprytnie ukryjemy w konstrukcji płyt g-k. Krawędzie półek nie będą się obtłukiwały, gdy wzmocnimy je aluminiowymi kątownikami.
Przeczytaj też:
Biblioteka w domu. Raj dla wielbicieli książek >>>
Polecany artykuł: