Miejsce na książki: półki, regały i szafy

2021-09-06 15:19
Miejsce książki
Autor: Maria Miklaszewska Miejsce na książki w salonie. Wykorzystano każdą możliwą powierzchnię - półki zaplanowano na całej długości ściany a także pod oknem. Projekt wnętrz: Ewa Naporowska

Jak znaleźć w domu odpowiednie miejsce na książki? Tak, aby w ciekawy sposób je wyeksponować. Nie chowajmy książek w pudłach, nie upychajmy po szafach. Przeciwnie – chwalmy się posiadanymi zbiorami. Róbmy to tylko estetycznie i z troską o nasze zbiory.

Będąc zapalonym czytelnikiem dużo czasu poświęca się na czytanie i zbieranie książek, a ich ulokowanie często nie jest bliskie ideałowi. Warto przeznaczyć miejsce na książki tak, by mogły godziwie się starzeć bez szkody dla ich wyglądu i z dumą prezentować na półkach.

Jak powiesić półkę na książki i bibeloty?

Miejsce na książki w domu: w porządku i bezpiecznie

Pozycja stojąca jest dla książek najodpowiedniejsza – te, które leżą, wykrzywiają się brzydko. Ważne, aby księgozbiór był dość ściśle ułożony – książki nie będą się wówczas odkształcać.

Jeśli rząd książek nie opiera się o ścianę półki czy regału, należy go podeprzeć czymś ciężkim, nigdy zaś książką położoną na skos (uchroni to zbiór przed paczeniem). Duże, ciężkie książki najlepiej układać na płasko (nie zniszczą się). Na książki szczególnie cenne powinno się znaleźć miejsce w regale przeszklonym.

Trzymajmy książki w miejscu suchym i przewiewnym (książki nie nabiorą nieprzyjemnego zapachu staroci).

GALERIA: 15 pomysłów na regał z książkami

Regał drewniany na książki

Drewno to materiał naturalny, ciepły w dotyku, przyjazny książkom. Wybierz regał, w którym część półek można regulować – zmieścisz nawet wielkoformatowe publikacje. Jeśli wysokość wnętrza na to pozwala i producent oferuje taki element, „nadsztukuj” regał nadstawką – zyskasz dodatkowe miejsce na książki, nie tracąc powierzchni podłogi. Pamiętaj, że na jasnym drewnie mniej widać kurz.

Nie wolno umieszczać biblioteczki blisko źródeł ciepła (grzejnik, kominek) – klej zacznie wysychać i książki mogą się rozpadać 

Miejsce na książki
Autor: Yong Kim/DADA Miejsce książki w salonie. Projekt wnętrz: Ewa Naporowska

Regał na książki z płyty g-k

Karton-gips to niedroga alternatywa dla regału z drewna na książki. Materiał ten jest niezwykle plastyczny, można więc zabudowywać nim miejsca najbardziej nietypowe, np. narożniki czy szczeliny. Jeśli w regale mają stać ciężkie książki, półki muszą mieć wzmocnioną konstrukcję (płyty g-k powinny być grubsze, a profile aluminiowe gęsto rozmieszczone). Jeżeli chcemy księgozbiór oświetlić, instalację elektryczną sprytnie ukryjemy w konstrukcji płyt g-k. Krawędzie półek nie będą się obtłukiwały, gdy wzmocnimy je aluminiowymi kątownikami.

Przeczytaj też:

Biblioteka w domu. Raj dla wielbicieli książek >>>

Półki na książki
Autor: Mariusz Bykowski Lekkie, niewidoczne półki na książki zdobią ściany w salonie. Projekt wnętrz: Zuzanna Diurawiec/SIC ARCHITEKTURA

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE