Oryginalny regał na książki: pomysły na przechowywanie książek w domu

2011-10-25 14:59

Jeśli w domu przewidziano miejsce do pracy, powinny się w nim obowiązkowo znaleźć półki i regał na książki. Są one nieodłącznym meblem w każdej domowej bibliotece. Zamiast jednak kupować gotowe regały, warto zdecydować się na ciekawe, a często i nietypowe pomysły na przechowywanie książek.

Miejsce na książki
Autor: Eugeniusz Filipiuk Pomysłów na eksponowanie książek jest naprawdę sporo. Domowa biblioteczka wcale nie musi być standardowa. Ciekawym rozwiązaniem jest regał z półkami na całej długości ściany w salonie albo w sypialni

Gdy planujemy pracę w domowym zaciszu lub potrzebujemy spokoju do czytania książek czy korzystania z komputera, warto pomyśleć o specjalnym pomieszczeniu. Główną rolę odgrywają w nim książki, które powinny mieć „wygodne” i reprezentacyjne miejsce. Aby można było łatwo je posegregować i bez problemu znaleźć, potrzebny jest duży i funkcjonalny regał na książki.

Jak powiesić półkę na książki i bibeloty?

Regał na książki na wymiar

Zamiast kupować regał na książki, jakich setki, można zdecydować się na nietypowy, którego nie zobaczymy u sąsiadów. Taki wykonany na miarę mebel jest niepowtarzalny i może być niedrogi. Ważne też, że można go idealnie dopasować zarówno do wielkości pomieszczenia, jak i ilości oraz wymiarów książek. W większości przypadków będzie miał swoje stałe miejsce i nie da się go przesunąć, dlatego należy dobrze się zastanowić, gdzie go usytuujemy.

Powinniśmy zaplanować wszystkie wymiary regału: wysokość, szerokość oraz głębokość, a także określić liczbę i rozstaw półek. Jego głębokość powinna wynosić co najmniej 25 cm, najlepiej 28-33 cm, a odległość – minimum 30 cm, co pozwoli na swobodne ułożenie książek nawet o formacie A4 (210x297 mm). Wszystkie elementy regału powinny być dokładnie rozrysowane po to, aby wyliczyć ilość poszczególnych materiałów, które będą użyte, na przykład płyt gipsowo-kartonowych, meblowych czy też cegieł.

Regał na książki z płyt g-k 

Ciekawą propozycją jest wykonanie regału nie w całości z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu ale też z elementów drewnianych. Zaletą takiego mebla jest to, że jego wymiary i kształt można całkowicie dostosować do indywidualnych wymagań i preferencji. Szkielet regału tworzą profile stalowe UW i CW, które przykręca się do podłogi i do ściany kołkami rozporowymi. W miejscach, gdzie będą półki, można stosować wzmocnienia poprzeczne. Powstały ruszt okłada się płytami gipsowo-kartonowymi o grubości najczęściej 12,5 cm. Do mocowania półek na książki używa się wkrętów typu Molly.

Przeczytaj też:

Regał drewniany z półeczkami na figurki: instrukcja krok po kroku >>>

Miejsce na książki
Autor: Mariusz Bykowski Bardzo ciekawie prezentuje się regał z półkami na książki wykonany obok tapicerowanej ściany

Regał na książki z ceramiki i drewna 

Interesującą alternatywą dla gotowych, powtarzalnych mebli jest regał łączący dwa materiały: ceramikę i drewno. Najładniej będą wyglądały cegły z rozbiórki albo elewacyjne ręcznie formowane. Konstrukcję takiego regału będą stanowić wymurowane ceglane słupki, które przytwierdza się do ściany.

Drewniane półki na książki teoretycznie nie wymagają mocowania, gdyż wystające fragmenty cegieł zapewniają wystarczająco stabilne podparcie. Można jednak to zrobić, by nie ściągnąć półki razem z książką. Najlepiej, gdy drewniane deski będą miały grubość około 3 cm (dla półek o wymiarach 25x50-70 cm), dzięki czemu nie wygną się znacząco pod ciężarem książek. Najładniej będzie wyglądał regał z powtarzalnymi podziałami.

Przeczytaj też:

Miejsce na książki: półki, regały i szafy >>>

Miejsce na książki
Autor: GettyImages Zabudowa z g-k może być ciekawym sposobem na aranżację przestrzeni - można z niej wykonać półkę na książki, która prezentuje się bardzo naturalnie, jakby wychodziła wprost z powierzchni ścian

Regał na książki z płyt meblowych

Inny bardzo znany i niezwykle popularny materiał na regał to płyty meblowe, OSB, HDF lub MDF. Można zamówić gotowe, docięte z nich na konkretny wymiar elementy. Łączy się je wkrętami do drewna. Aby regałowi zapewnić stabilność, warto dodatkowo skrajne narożniki wzmocnić metalowymi kątownikami. Zagłębione w płycie łebki wkrętów należy zaszpachlować i całość wyszlifować.

Takie regały można wykończyć w dowolny sposób – pomalować lub polakierować na wybrany kolor. Jeżeli regał na książki powstał z płyt OSB, trzeba go przedtem odpowiednio zagruntować.

Nasi Partnerzy polecają