Zrób to sam: regał drewniany z półeczkami na figurki. Instrukcja jak zrobić

2019-01-02 15:11

W naszym cyklu zrób to sam pokazujemy jak wykonać regał z drewna z półkami na wazoniki, aniołki, resoraki, czy figurki Littlest Pet Shop. Zobacz jak zrobić drewnianą półkę do eksponowania egzemplarzy z własnej kolekcji.

Regał z drewna z półkami na figurki
Autor: Karolina Matysiak-Rakoczy Regał z drewna z półkami na figurki

W cyklu zrób to sam pokazujemy jak zrobić samodzielnie regał z półkami do eksponowania kolekcji figurek. Nasz regał jest kwadratowy i przyjmujemy, że ma 144 przegródki (12 na 12) o wymiarach 6 x 6 cm i głębokości 6 cm. Do jego wykonania potrzebne są listwy ze sklejki grubości 12 mm o szerokości 6 cm. Sklejkę bez problemu kupimy w większości sklepów z materiałami drewnianymi i w hurtowniach meblowych. W takich punktach możemy zapłacić za nią mniej niż w popularnych marketach budowlanych. Nie powinno być też problemu z usługą cięcia. Cięcie jednej formatki (pojedynczego elementu) kosztuje około 5 zł. Możemy zamówić przycięcie płyty tylko na długie listewki, a na odpowiednie wymiary dociąć je już samodzielnie piłą. W razie konieczności krawędzie poszczególnych elementów szlifujemy papierem ściernym o gradacji 120.

Elementy regału i miejsca ich połączeń
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy Rys. 2 i 3 Elementy regału i miejsca ich połączeń. Wszystkie wymiary podano w w centymetrach

Jak zrobić drewniany regał: potrzebne materiały i narzędzia

  • piła do drewna
  • korytko do cięcia
  • papier ścierny gradacji 100
  • wiertło do drewna ø 6
  • miarka
  • ołówek
  • młotek
  • metalowe znaczniki do kołków

Zobacz także:

Zrób to sam: instrukcja wykonania regału z półkami

Krok 1. Przy użyciu korytka do cięcia docinamy listwy pod kątem prostym na odpowiednie długości:

  • 87,6 cm – dwa elementy A na dolną i górną część ramy;
  • 85,2 cm – siedem elementów: dwa B i pięć C;
  • 13,2 cm – 66 elementów D;
  • 6 cm – 72 elementy E.

Krok 2. Na elementach A zaznaczamy miejsca wykonania otworów zgodnie z rys. 2.

Krok 3. Otwory nawiercamy na głębokość 8 mm wiertłem ø 6. Aby nie przewiercić otworu na wylot, warto zaznaczyć na wiertle kawałkiem taśmy malarskiej głębokość wiercenia.

Krok 4. Podobnie robimy otwory w dwóch elementach pionowych ramy (B) zgodnie z rys. 3.

Zobacz także:

Rys 2. Sposób nawiercania elementów poziomych (A) ramy regału
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy Rys 2. Sposób nawiercania elementów poziomych (A) ramy regału
Sposób nawiercania otworów
Autor: Agnieszka, Marek Sterniccy Rys. 3 Sposób nawiercania otworów

Krok 5. Pozostałe pięć listew tej długości (elementy C) przewiercamy na wylot zgodnie z rys. 3.

Krok 6. Elementy D przewiercamy na wylot zgodnie z rys. 4.

Krok 7. We wszystkich elementach B, C, D i E należy wykonać jeszcze otwory na obu krótszych, przeciwległych krawędziach zgodnie z rys. 5. (do dokładnego wyznaczenia miejsca otworów możemy użyć metalowych znaczników).

Krok 8. Do elementów B na obu końcach przykręcamy kątowniki stalowe, które posłużą do montażu półki do ściany. Dzięki takiemu mocowaniu regał będzie dobrze do niej przylegał. Można go też zawiesić na dwóch wieszakach przytwierdzonych tylko od góry.

Krok 9. Składamy kolejne moduły, zaczynając od brzegu: za pomocą kołków i kleju łączymy ze sobą elementy D i E, a następnie całość łączymy z elementem B, a drugą stronę domykamy elementem C. Łączymy kolejne elementy D i E, montując je na elemencie C. Powtarzamy tą czynność, a na końcu montujemy drugi element B.

Krok 10. Teraz od góry i od dołu mocujemy elementy ramy A. Jeśli chcemy, aby niektóre z przegródek były większe (jak na zdjęciu), należy uwzględnić to na etapie rozmierzania otworów.

Krok 11. Po wyschnięciu kleju całość możemy polakierować, pomalować lub wykończyć w inny zaplanowany sposób. Gotową półkę wieszamy na ścianie.

Warto wiedzieć

Sposób montażu

Sposób montażu na kołki drewniane jest uniwersalny – możemy go wykorzystać także do regału o większych wymiarach (nie trzeba prawie w ogóle stosować kleju – wystarczy tylko skleić ramę i i elementy C). Mniejsze regały można złożyć tylko na klej. Robi się to wtedy modułami i potrzebne będą ściski stolarskie, najlepiej kątowe.

Wieszanie na ścianie

Pytanie 1 z 7
Jaki to łącznik?
Zdjęcie
Pozostałe podkategorie