Kilka sposobów na wieszanie bez gwoździ obrazów i uchwytów: taśmy montażowe i kleje

2017-12-05 16:10

Wieszanie obrazów, wieszaków, uchwytów bez gwoździ i wiercenia w ścianie? Tak, to jest możliwe! Wystarczy odpowiednio dobrać metodę montażu do wielkości i przeznaczenia przedmiotu. Wbrew pozorom godnych zastępców gwoździ i kołków jest sporo.

wieszanie bez gwoździ
Autor: TESA Przy użyciu wytrzymałych taśm samoprzylepnych można zamocować nawet dosyć ciężkie przedmioty, na przykład tablice z narzędziami

Wieszanie bez gwoździ - są na to sposoby

Wiele elementów wyposażenia i wystroju domu trzeba przymocować do ściany. Półki, wieszaki, uchwyty, lustra, obrazy, zdjęcia czy inne dekoracje zazwyczaj wieszamy na gwoździach i kołkach. Gdy przyjdzie nam ochota na zmianę aranżacji, w ścianach pozostaną po nich niezbyt estetyczne otwory. Jeśli nie chcemy niszczyć pieczołowicie wykończonych ścian salonu czy starannie ułożonej glazury w łazience, warto sięgnąć po inne sposoby montażu.

Płaskie i lekkie przedmioty, takie jak ramki, plakaty, zegar lub kalendarz, przykładowo można zawiesić na ścianie za pomocą plastrów albo pasków samoprzylepnych, rzepów bądź magnesów. Większe i obciążane dodatkowo, na przykład lustra, półki, wieszaki, uchwyty na przybory toaletowe zamocujemy dwustronnymi taśmami samoprzylepnymi. To sposoby wieszania bez gowoździ, które warto wykorzystać, gdy chcemy mieć możliwość zmiany miejsca mocowanego przedmiotu. Jeśli jednak zależy nam na trwałym, odpowiednio wytrzymałym mocowaniu, lepiej sięgnąć po kleje montażowe.

Wieszanie bez gwoździ - przygotowanie podłoża

Odpowiednia przyczepność materiałów samoprzylepnych lub siła spajania kleju to nie wszystko. Podłoże, do którego mocujemy przedmiot, także musi być na tyle mocne, by go utrzymać. Jeśli siła spajania elementu mocującego z podłożem nie będzie wystarczająca, zawieszony wieszak, obraz lub lustro może odpaść wraz z tynkiem albo zerwać go przy próbie demontażu. Promienie UV, ogrzewanie czy wilgotność mogą pogarszać właściwości materiałów zastosowanych do montażu. Dlatego wybierając taśmę lub klej montażowy, trzeba brać pod uwagę warunki w miejscu mocowania. Wśród materiałów tego typu są m.in. przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych (kuchni czy łazienek), do stosowania na zewnątrz albo odporne na skrajne temperatury. Dobierając sposób montażu, warto pamiętać, że do łączenia gładkich powierzchni nadaje się większość materiałów klejących, natomiast do powierzchni chropowatych lepiej użyć klejów montażowych.

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie łączonych elementów – powierzchni ściany i mocowanego przedmiotu. Należy usunąć z nich kurz, brud i tłuszcz. Do czyszczenia można użyć ściereczki zwilżonej benzyną ekstrakcyjną lub bezsilikonowym płynem do czyszczenia szyb. W przypadku szorstkich powierzchni można wspomóc się szczotką. Trzeba też pamiętać, że jeśli wieszamy na ścianę dość duży, ciężki przedmiot, największe siły działają w górnej jego części, więc tam powinno być więcej elementów mocujących – dodatkowe paski kleju lub taśmy montażowej. Niestety, nie wszystkie materiały samoprzylepne zdemontujemy bez śladu – te o mocniejszej sile przyczepności mogą pozostawiać zabrudzenia. Zawsze dokładnie czytajmy instrukcję stosowania danego materiału.

Czytaj też:

Sprawdzone pomysły i materiały na wieszanie bez gwoździ

Dwustronne plastry, paski oraz taśmy samoprzylepne są najprostsze do zastosowania. Wystarczy przyciąć odpowiedni kawałek, ściągnąć z jednej strony osłonkę, przykleić do wieszanego przedmiotu, ściągnąć drugą osłonkę i mocno przycisnąć go do ściany. Materiały te różnią się między sobą stopniem przyczepności do podłoża i tym, do jakich powierzchni mogą być wykorzystane.

Pojedyncze plastry lub paski zazwyczaj utrzymują 0,75-2 kg (niektóre nawet do 6 kg), co pozwala na skuteczne przyklejenie lekkich i płaskich elementów, na przykład ramek z obrazkami, plakatów, taśm ledowych czy styropianowych sztukaterii. Jeśli przedmiot jest cięższy i grubszy, trzeba użyć odpowiednio większej liczby plastrów, pasków bądź przyciętych odcinków taśmy. Na rynku są plastry/ paski samoprzylepne o specjalnej strukturze, które w razie potrzeby łatwo usunąć bez śladu – przy rozciąganiu tracą przyczepność.

Wieszanie bez gwoździ KROK PO KROKU

Ile to kosztuje? klej montażowy - ok 28 zł/kartusz, benzyna ekstrakcyjne - ok. 10 zł/0,5l

Czas pracy 10 min.

Narzędzia i przybory: miarka, ołówek, ściereczka, wyciskarka do kartuszy, ostry nożyk

Dwustronne taśmy montażowe, czyli szybkie wieszanie bez gwoździ

Do zawieszenia dekoracji, łączenia przejrzystych przedmiotów lub mocowania dowolnych elementów do przezroczystych powierzchni można użyć plastrów przezroczystych – będą one niewidoczne. Wśród materiałów tego typu są również wodoodporne, przeznaczone do przyklejania elementów w pomieszczeniach wilgotnych, a także taśmy do mocowania luster (pionowo paski i poziomo w górnej części, bo tam działa największa siła obciążająca) czy supermocne, które są w stanie utrzymać nawet bardzo ciężkie przedmioty (taśma z jednej rolki utrzyma nawet do 120 kg).

Dwustronne taśmy montażowe są bardzo przydatne do mocowania na skosach, gdzie powieszenie na gwoździu na przykład obrazka jest dość trudne. Jeśli chcemy przymocować przedmiot na zewnątrz, wybierzmy taśmę elastyczną, supermocną, odporną na wodę, promieniowanie UV i ekstremalne temperatury – na opakowaniu powinna być informacja, że można ją stosować na zewnątrz. Są też plastry i taśmy piankowe, samoprzylepne dwustronne do przyklejania lekkich przedmiotów, również lekkich luster – dają pewien odstęp od ściany, są przydatne, gdy powierzchnie łączone są chropowate.

Poza taśmami i paskami można wykorzystać rzepy samoprzylepne złożone z dwóch dopasowanych do siebie pasków – jeden przyklejamy do ściany, a drugi do przedmiotu, który chcemy powiesić. Potem wystarczy je tylko połączyć. Ten sposób sprawdza się przy mocowaniu lekkich elementów dekoracyjnych. Rzepy wytrzymują obciążenie nawet do 4 kg – im dłuższy rzep, tym większa siła łączenia. Paski można łączyć i rozłączać aż 5000 razy, co pozwala wielokrotnie zdejmować i ponownie wieszać przedmioty.

Kleje montażowe do wieszania bez gwoździ i kołków

Kleje montażowe można stosować do łączenia praktycznie wszystkich materiałów: cegły, drewna, tworzyw sztucznych, ceramiki czy metalu. Sprawdzą się zarówno w przypadku lekkich, jak i cięższych elementów – półek lub wieszaków, sztukaterii, obrazów. Kleje, które można wykorzystać na zewnątrz, mogą posłużyć do zamocowania skrzynki pocztowej, numeru domu, gzymsu, a nawet dachówki. Niektórzy producenci klejów deklarują, że mają one nośność dochodzącą nawet do 350 kg/m2, ale oczywiście nie zawsze jest ona osiągana – wszystko zależy od rodzaju i stanu podłoża oraz rozmiarów i obciążenia przyklejanego przedmiotu. Kleje montażowe przydadzą się, gdy nie chcemy wiercić w płytkach ceramicznych lub kamiennych. Trzeba tylko pamiętać, że odklejenie przymocowanego przedmiotu nie będzie takie łatwe jak przyklejanie. Przed użyciem każdego kleju montażowego trzeba dokładnie przeczytać instrukcję stosowania. W niektórych przypadkach mocowany element z nałożonym klejem natychmiast przykłada się w przewidziane miejsce, po czym od razu odłącza i pozostawia na około 15 minut, a następnie ponownie przyciska do podłoża.

Kleje montażowe, których głównym składnikiem jest MS polimer lub polimery hybrydowe SMX, długo zachowują swoją elastyczność, są odporne na warunki atmosferyczne i chemicznie neutralne. Szybko wysychają (10- 20 minut) oraz są dostępne w różnych kolorach. Mogą być także przezroczyste, które sprawdzą się przy klejeniu lustra lub kamienia podatnego na odbarwianie się. Można nimi łączyć materiały budowlane i elementy wykończeniowe narażone na drgania, wibracje, odkształcenia i tym podobne obciążenia, zwłaszcza dynamiczne (podmuchy wiatru, parcie wody, zmiany temperatury). Nadają się do klejenia drewna, materiałów drewnopochodnych, ceramiki, gipsu, kamienia, szkła, PCW, polistyrenu (także styropianu), PU i tym podobnych tworzyw sztucznych (oprócz PE, PP) stali, metali i ich stopów.

Do mocowania cięższych przedmiotów, które nie wymagają podpierania na czas schnięcia, lepiej stosować specjalne, gęstsze i mocniejsze kleje polimerowe. Przy klejeniu ciężkich elementów rozprowadzamy masę tak, żeby po dociśnięciu do podłoża pokrywała około 60% powierzchni. Gdy przyklejamy na ścianę przedmioty średniej wielkości, na przykład wieszak, klej rozprowadzamy równoległymi pasami. Trzeba też pamiętać o czasie potrzebnym na uzyskanie przez klej odpowiedniej wytrzymałości – dopiero po jego upływie można obciążać zamocowany przedmiot.

Zazwyczaj kleje polimerowe są sprzedawane w kartuszach, ale dostępne są także kleje montażowe w opakowaniach z automatycznym wyciskaczem, do których nie trzeba używać wyciskarki. Do klejenia (najczęściej drewna) można też zastosować kleje poliuretanowe o właściwościach podobnych do MS polimerów. Nie powodują przebarwień, są wodoodporne, w czasie utwardzania lekko się spieniają. Szybko schną i tworzą mocne spoiny (znacznie mniej elastyczne niż polimerowe), które można malować, a nawet szlifować. Przy wieszaniu na ścianie drobnych dekoracji i elementów wykończeniowych z różnych materiałów z powodzeniem sprawdzą się również akrylowe kleje montażowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.