Wiercenie w płytkach ceramicznych. Jak zrobić dziurę w glazurze?
Wiercenie w płytkach ceramicznych wiąże się z ryzykiem ich popękania, dlatego trzeba to robić ostrożnie. Pokazujemy, jak bezpiecznie wywiercić dziurę w glazurze. Trzeba się do tego odpowiednio przygotować – sprzętowo i merytorycznie.
Żeby wiercić otwór w płytkach, trzeba mieć wiertarkę udarową, a najlepiej młotowiertarkę, bo to najbardziej wszechstronne narzędzie do robienia dziur. Same płytki nie tolerują udaru, ale pod nimi znajduje się ściana, często z twardego materiału, i do niej udar może okazać się niezbędny.
Wiercenie w płytkach: jakie wybrać wiertła?
Do wiertarki trzeba dobrać odpowiednie wiertła:
- do gresu i płytek nieszkliwionych - dobrej jakości wiertła do betonu – zwykłe (z dwiema krawędziami tnącymi) lub SDS (z czterema krawędziami tnącymi). Można też użyć specjalnych wierteł bezudarowych, chyba że pod płytkami jest podłoże z betonu, silikatów lub cegły pełnej;
- do płytek szkliwionych – wiertła łopatkowe do przewiercenia płytki i wiertło dobrane do materiału znajdującego się pod spodem. Wiertło łopatkowe (zwane też piórowym) ma walcowany trzpień, a w nim zatknięte płaskie ostrze w kształcie łopatki. Wiertła takie nie powodują wyszczerbień na obwodzie nawiercanego otworu. Wiertło łopatkowe można ostatecznie zastąpić ostrym wiertłem do metalu.
Przygotowanie do wiercenia w glazurze
Najpierw zaznacz ołówkiem punkty wiercenia. Pył powstający podczas wiercenia wpadnie do koperty lub pokrywki od pudełka, które przykleja się do ściany. Punktakiem delikatnie wybij małe otworki w miejscach wiercenia. Zapobiegnie to ślizganiu się wiertła po glazurze. Do wiercenia najlepiej użyć specjalnego wiertła do szkła lub glazury. W ostateczności możesz użyć też wiertła do betonu. Średnicę wiertła dobierz do średnicy kołka. Większość akcesoriów łazienkowych montuje się stosując kołki średnicy 6 mm.
Jak wiercić w glazurze?
W płytce wierć delikatnie i bez udaru. Po przewierceniu płytki ceramicznej możesz założyć wiertło do betonu i dalej wiercić w ścianie z udarem. Zachowaj ostrożność, by wibrujące wiertło nie uszkodziło krawędzi płytki.
Jak wiercić w twardym gresie?
Do wiercenia w bardzo twardym gresie najlepiej użyć specjalnego wiertła z koronką diamentową. Nie włączaj udaru, żeby płytka nie pękła. Co kilkanaście sekund przerywajwiercenie i zanurzaj koronkę w zimnej wodzie. Jeśli nie będziesz chłodzić koronki, to szybko ulegnie zniszczeniu.
Wiercenie w płytkach: rady ułatwiające pracę
1. Przed wierceniem warto zaznaczyć na płytce miejsca wiercenia. Najlepiej zrobić delikatnie małą dziurkę punktakiem lub gwoździem, aby później wiertło nie ześlizgiwało się z miejsca wiercenia.
2. Najniebezpieczniejsze są rogi. Lepiej więc unikać wiercenia blisko narożnika. Jeśli jednak jest to konieczne, najpierw warto zrobić wstępny nawiert wąskim wiertłem i poszerzyć otwór wiertłem właściwej średnicy.
3. Wiertło nie będzie się ślizgać, jeżeli w miejscu wiercenia na płytce nakleimy szorstką taśmę malarską.
4. Udar możemy włączyć dopiero po przewierceniu płytki i to wtedy, gdy materiał pod płytką jest twardy i zwarty (beton, cegła pełna, silikat). Udaru nie używamy do pustaków, betonu komórkowego niskich odmian, drewna, płyt wiórowych, płyt gipsowo-kartonowych.
5. Do robienia otworów większej średnicy w płytkach potrzebne będzie wiertło koronowe lub specjalna wycinarka do otworów w płytkach. Zaletą wiertła tego typu jest to, że poradzi ono sobie także ze ścianą. Wycinarka nadaje się głównie do płytek.
Wiercenie w płytkach ceramicznych: wideo instrukcja
Autor: Marcin Czechowicz
Gdy pod płytką jest twardy materiał, po jej przewierceniu możemy założyć wiertło do betonu i włączamy udar. Wiercimy ostrożnie, by wibrujące wiertło nie uszkodziło krawędzi płytki.