Wiercenie w płytkach ceramicznych. Jak zrobić dziurę w glazurze?

2017-11-13 16:46
Wiercenie w płytkach
Autor: Marcin Czechowicz Gdy pod płytką jest twardy materiał, po jej przewierceniu możemy założyć wiertło do betonu i włączamy udar. Wiercimy ostrożnie, by wibrujące wiertło nie uszkodziło krawędzi płytki.

Wiercenie w płytkach ceramicznych wiąże się z ryzykiem ich popękania, dlatego trzeba to robić ostrożnie. Pokazujemy,  jak bezpiecznie wywiercić dziurę w glazurze. Trzeba się do tego odpowiednio przygotować – sprzętowo i merytorycznie.

Żeby wiercić otwór w płytkach, trzeba mieć wiertarkę udarową, a najlepiej młotowiertarkę, bo to najbardziej wszechstronne narzędzie do robienia dziur. Same płytki nie tolerują udaru, ale pod nimi znajduje się ściana, często z twardego materiału, i do niej udar może okazać się niezbędny.

Wiercenie w płytkach: jakie wybrać wiertła?

Do wiertarki trzeba dobrać odpowiednie wiertła:

  • do gresu i płytek nieszkliwionych - dobrej jakości wiertła do betonu – zwykłe (z dwiema krawędziami tnącymi) lub SDS (z czterema krawędziami tnącymi). Można też użyć specjalnych wierteł bezudarowych, chyba że pod płytkami jest podłoże z betonu, silikatów lub cegły pełnej;
  • do płytek szkliwionych – wiertła łopatkowe do przewiercenia płytki i wiertło dobrane do materiału znajdującego się pod spodem. Wiertło łopatkowe (zwane też piórowym) ma walcowany trzpień, a w nim zatknięte płaskie ostrze w kształcie łopatki. Wiertła takie nie powodują wyszczerbień na obwodzie nawiercanego otworu. Wiertło łopatkowe można ostatecznie zastąpić ostrym wiertłem do metalu.

Przygotowanie do wiercenia w glazurze

Najpierw zaznacz ołówkiem punkty wiercenia. Pył powstający podczas wiercenia wpadnie do koperty lub pokrywki od pudełka, które przykleja się do ściany. Punktakiem delikatnie wybij małe otworki w miejscach wiercenia. Zapobiegnie to ślizganiu się wiertła po glazurze. Do wiercenia najlepiej użyć specjalnego wiertła do szkła lub glazury. W ostateczności możesz użyć też wiertła do betonu. Średnicę wiertła dobierz do średnicy kołka. Większość akcesoriów łazienkowych montuje się stosując kołki średnicy 6 mm.

Jak wiercić w glazurze?

W płytce wierć delikatnie i bez udaru. Po przewierceniu płytki ceramicznej możesz założyć wiertło do betonu i dalej wiercić w ścianie z udarem. Zachowaj ostrożność, by wibrujące wiertło nie uszkodziło krawędzi płytki.

Jak wiercić w twardym gresie?

Do wiercenia w bardzo twardym gresie najlepiej użyć specjalnego wiertła z koronką diamentową. Nie włączaj udaru, żeby płytka nie pękła. Co kilkanaście sekund przerywajwiercenie i zanurzaj koronkę w zimnej wodzie. Jeśli nie będziesz chłodzić koronki, to szybko ulegnie zniszczeniu.

wiercenie otworów w płytkach
Autor: Mariusz Bykowski Przed wierceniem w płytkach trzeba sprawdzić, czy na linii wiertła nie ma rur lub kabli. Można się w tym celu posłużyć elektrycznym detektorem instalacji.

Wiercenie w płytkach: rady ułatwiające pracę

1. Przed wierceniem warto zaznaczyć na płytce miejsca wiercenia. Najlepiej zrobić delikatnie małą dziurkę punktakiem lub gwoździem, aby później wiertło nie ześlizgiwało się z miejsca wiercenia.

2. Najniebezpieczniejsze są rogi. Lepiej więc unikać wiercenia blisko narożnika. Jeśli jednak jest to konieczne, najpierw warto zrobić wstępny nawiert wąskim wiertłem i poszerzyć otwór wiertłem właściwej średnicy.

3. Wiertło nie będzie się ślizgać, jeżeli w miejscu wiercenia na płytce nakleimy szorstką taśmę malarską.

4. Udar możemy włączyć dopiero po przewierceniu płytki i to wtedy, gdy materiał pod płytką jest twardy i zwarty (beton, cegła pełna, silikat). Udaru nie używamy do pustaków, betonu komórkowego niskich odmian, drewna, płyt wiórowych, płyt gipsowo-kartonowych.

5. Do robienia otworów większej średnicy w płytkach potrzebne będzie wiertło koronowe lub specjalna wycinarka do otworów w płytkach. Zaletą wiertła tego typu jest to, że poradzi ono sobie także ze ścianą. Wycinarka nadaje się głównie do płytek.

Wiercenie w gresie
Autor: Marcin Czechowicz Do wiercenia w bardzo twardym gresie najlepiej wybrać wąskie wiertło koronowe. Trzeba je schładzać wodą. Można do tego wykorzystać specjalny przyrząd schładzający. Otwór w przyrządzie pomoże nam prowadzić wiertło w początkowej fazie wiercenia.

Wiercenie w płytkach ceramicznych: wideo instrukcja

Wiercenie w płytkach ceramicznych. Jak zrobić dziurę w glazurze?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE