Wiercenie w płytkach ceramicznych. Jak zrobić dziurę w glazurze?

2017-11-13 16:46

Wiercenie w płytkach ceramicznych wiąże się z ryzykiem ich popękania, dlatego trzeba to robić ostrożnie. Pokazujemy,  jak bezpiecznie wywiercić dziurę w glazurze. Trzeba się do tego odpowiednio przygotować – sprzętowo i merytorycznie.

Wiercenie w płytkach
Autor: Marcin Czechowicz Gdy pod płytką jest twardy materiał, po jej przewierceniu możemy założyć wiertło do betonu i włączamy udar. Wiercimy ostrożnie, by wibrujące wiertło nie uszkodziło krawędzi płytki.

Żeby wiercić otwór w płytkach, trzeba mieć wiertarkę udarową, a najlepiej młotowiertarkę, bo to najbardziej wszechstronne narzędzie do robienia dziur. Same płytki nie tolerują udaru, ale pod nimi znajduje się ściana, często z twardego materiału, i do niej udar może okazać się niezbędny.

Wiercenie w płytkach: jakie wybrać wiertła?

Do wiertarki trzeba dobrać odpowiednie wiertła:

  • do gresu i płytek nieszkliwionych - dobrej jakości wiertła do betonu – zwykłe (z dwiema krawędziami tnącymi) lub SDS (z czterema krawędziami tnącymi). Można też użyć specjalnych wierteł bezudarowych, chyba że pod płytkami jest podłoże z betonu, silikatów lub cegły pełnej;
  • do płytek szkliwionych – wiertła łopatkowe do przewiercenia płytki i wiertło dobrane do materiału znajdującego się pod spodem. Wiertło łopatkowe (zwane też piórowym) ma walcowany trzpień, a w nim zatknięte płaskie ostrze w kształcie łopatki. Wiertła takie nie powodują wyszczerbień na obwodzie nawiercanego otworu. Wiertło łopatkowe można ostatecznie zastąpić ostrym wiertłem do metalu.
Sonda
Drobne prace remontowe w domu wykonuję:

Przygotowanie do wiercenia w glazurze

Najpierw zaznacz ołówkiem punkty wiercenia. Pył powstający podczas wiercenia wpadnie do koperty lub pokrywki od pudełka, które przykleja się do ściany. Punktakiem delikatnie wybij małe otworki w miejscach wiercenia. Zapobiegnie to ślizganiu się wiertła po glazurze. Do wiercenia najlepiej użyć specjalnego wiertła do szkła lub glazury. W ostateczności możesz użyć też wiertła do betonu. Średnicę wiertła dobierz do średnicy kołka. Większość akcesoriów łazienkowych montuje się stosując kołki średnicy 6 mm.

Jak wiercić w glazurze?

W płytce wierć delikatnie i bez udaru. Po przewierceniu płytki ceramicznej możesz założyć wiertło do betonu i dalej wiercić w ścianie z udarem. Zachowaj ostrożność, by wibrujące wiertło nie uszkodziło krawędzi płytki.

Jak wiercić w twardym gresie?

Do wiercenia w bardzo twardym gresie najlepiej użyć specjalnego wiertła z koronką diamentową. Nie włączaj udaru, żeby płytka nie pękła. Co kilkanaście sekund przerywajwiercenie i zanurzaj koronkę w zimnej wodzie. Jeśli nie będziesz chłodzić koronki, to szybko ulegnie zniszczeniu.

wiercenie otworów w płytkach
Autor: Mariusz Bykowski Przed wierceniem w płytkach trzeba sprawdzić, czy na linii wiertła nie ma rur lub kabli. Można się w tym celu posłużyć elektrycznym detektorem instalacji.

Wiercenie w płytkach: rady ułatwiające pracę

1. Przed wierceniem warto zaznaczyć na płytce miejsca wiercenia. Najlepiej zrobić delikatnie małą dziurkę punktakiem lub gwoździem, aby później wiertło nie ześlizgiwało się z miejsca wiercenia.

2. Najniebezpieczniejsze są rogi. Lepiej więc unikać wiercenia blisko narożnika. Jeśli jednak jest to konieczne, najpierw warto zrobić wstępny nawiert wąskim wiertłem i poszerzyć otwór wiertłem właściwej średnicy.

3. Wiertło nie będzie się ślizgać, jeżeli w miejscu wiercenia na płytce nakleimy szorstką taśmę malarską.

4. Udar możemy włączyć dopiero po przewierceniu płytki i to wtedy, gdy materiał pod płytką jest twardy i zwarty (beton, cegła pełna, silikat). Udaru nie używamy do pustaków, betonu komórkowego niskich odmian, drewna, płyt wiórowych, płyt gipsowo-kartonowych.

5. Do robienia otworów większej średnicy w płytkach potrzebne będzie wiertło koronowe lub specjalna wycinarka do otworów w płytkach. Zaletą wiertła tego typu jest to, że poradzi ono sobie także ze ścianą. Wycinarka nadaje się głównie do płytek.

Wiercenie w gresie
Autor: Marcin Czechowicz Do wiercenia w bardzo twardym gresie najlepiej wybrać wąskie wiertło koronowe. Trzeba je schładzać wodą. Można do tego wykorzystać specjalny przyrząd schładzający. Otwór w przyrządzie pomoże nam prowadzić wiertło w początkowej fazie wiercenia.

Wiercenie w płytkach ceramicznych: wideo instrukcja

Wiercenie w płytkach ceramicznych. Jak zrobić dziurę w glazurze?