Młotowiertarki. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2017-11-15 10:35

Młotowiertarki służą do wiercenia otworów głównie w twardym betonie. Można nimi również wykuwać otwory i bruzdy w ścianach i stropach. Dobrze sprawdzają się przy skuwaniu starych okładzin ściennych i posadzek. Zobacz, na co zwrócic uwagę przy zakupie młotowiertarki.

Młotowiertarka
Autor: thinkstockphotos.com

Zastosowanie młotowiertarek

Młotowiertarki to ciężki sprzęt przeznaczony do wiercenia otworów o dużej średnicy w bardzo twardych materiałach, np. w betonie. Za ich pomocą można również wykuwać otwory i bruzdy w ścianach i w stropach. Dobrze się sprawdzają także przy skuwaniu starych okładzin ściennych i posadzek. Najczęściej są zasilane z sieci, ale znajdziemy i takie modele, które prąd czerpią z akumulatora. Kupując młotowiertarkę akumulatorową, wybierzmy tę z akumulatorem o dużej pojemności. Pamiętajmy też, że akumulatory litowo-jonowe działają długo, ale rozładowują się niemal nagle. Spadek mocy jest odczuwalny dopiero wtedy, gdy akumulator jest prawie rozładowany. Niklowo-kadmowe rozładowują się stopniowo. W sprzedaży są młotowiertarki tańsze (z udarem mechanicznym) oraz droższe (z udarem elektropneumatycznym). Te ostatnie poradzą sobie nawet z najtwardszym żelbetem.

Młotowiertarki - najważniejsze parametry

  • Rodzaj udaru – młotowiertarki mają najczęściej udar pneumatyczny. Ma on znacznie większą siłę niż udar mechaniczny w wiertarkach. Niektóre mają udar pobijakowy będący modyfikacją udaru mechanicznego. Jest on słabszy od pneumatycznego.
  • Możliwość kucia w materiale – każdą młotowiertarką można wiercić, ale nie każda nadaje się do wykuwania otworów. Kucie w materiale umożliwia funkcja udaru bez obrotów.
  • Maksymalna średnica wiercenia – informuje o tym, jak dużych wierteł można używać i jakiej średnicy otwory da się wykonać.
  • Moment obrotowy - podawany w niutonometrach [Nm], im wyższy, tym lepiej. Przy wysokim momencie obrotowym wiertło pokona większe opory, da się więc wiercić w twardszym materiale.

Przydatne opcje

W sklepach znajdziemy młotowiertarki z wbudowanym wskaźnikiem zużycia szczotek i przeciążenia silnika. Gdy szczotki (element silnika) się zużyją, trzeba je wymienić, a kiedy silnik jest przeciążony, urządzenie należy wyłączyć. W sprzedaży można znaleźć też młoty elektryczne, czyli urządzenia przeznaczone wyłącznie do kucia. Tak jak wiertarki mogą mieć minipoziomicę ułatwiającą ustawienie wiertła prostopadle do materiału.

Osprzęt niezbędny i przydatny

Do młotowiertarek najczęściej wykorzystywane są wiertła typu SDS. Najpopularniejsze są wiertła systemu SDS-Plus. Mają one wyżłobione na trzpieniu cztery rowki, które zapewniają bardzo stabilne zamocowanie w uchwycie młotowiertarki. Istnieje też system SDS-Max z wiertłami o większej średnicy – maksymalnie 18 mm. Ich trzpienie mają sześć rowków (trzy duże i trzy małe). Oprócz wierteł przydadzą się dłuta i szpicaki do wykuwania otworów i rozkruszania różnych materiałów. One także są dostosowane do systemu SDS-Plus lub SDS-Max. Chcąc użyć wierteł tradycyjnych, można posłużyć się specjalną przejściówką (adapterem). Nie można jednak wówczas włączać udaru, bo zniszczy się uchwyt i wiertło. Wszystkie młotowiertarki sprzedawane są z dodatkowym uchwytem i ogranicznikiem głębokości wiercenia.

Zasady prawidłowego używania młotowiertarki

  • Podczas wiercenia z udarem nie można młotowiertarki dociskać, tak jak się robi podczas wiercenia wiertarką. Można ją w ten sposób uszkodzić. Udar pneumatyczny sam wytwarza siłę potrzebną do przebicia się przez twardy materiał.
  • Nie wolno zmieniać trybu pracy ani kierunków obrotów, gdy włączony jest silnik młotowiertarki.
  • Kucie bardzo obciąża młotowiertarkę, zwłaszcza amatorską. Nie powinno się tego robić zbyt często. Częstotliwość takiej pracy w porównaniu z wierceniem powinna wynosić maksymalnie 30%.

WIDEO: GBH 2-24 DRE Bosch Professional - młotowiertarka udarowa

GBH 2-24 DRE Bosch Professional - młotowiertarka udarowa

Ile kosztują młotowiertarki?

Młotowiertarka Makita
Autor: Makita
Młotowiertarka Makita HR2470


Moc 780 W
Sposób zasilania z sieci
Maksymalna prędkość obrotowa 1100 obr./min.
Częstotliwość udarów 4500 / min
System mocowania wierteł SDS-Plus
Ciężar 2.6 kg
Cena 600 zł
Młotowiertarka Graphite
Autor: Graphite
Młotowiertarka Graphite 59GP501


Moc 900 W
Sposób zasilania z sieci
Maksymalna prędkość obrotowa 1000 obr./min.
Częstotliwość udarów 5500 / min
System mocowania wierteł SDS-Plus
Ciężar 3.2 kg
Cena 350 zł
Młotowiertarka Bosch
Autor: BOSCH
Młotowiertarka Bosch GBH 2-26 DFR


Moc 800 W
Sposób zasilania z sieci
Maksymalna prędkość obrotowa 900 obr./min.
Częstotliwość udarów 4000 / min
System mocowania wierteł SDS-Plus
Ciężar 2.9 kg
Cena 700 zł
Młotowiertarka Festool
Autor: Festool
Młotowiertarka Festool BHC 18 Li 5,2-Plus


Moc -
Sposób zasilania Akumulator Li-Ion
Maksymalna prędkość obrotowa 1100 obr./min.
Częstotliwość udarów 4895 / min
System mocowania wierteł SDS-Plus
Ciężar 2.6 kg
Cena 2400 zł
Młotowiertarka DeWalt
Autor: DeWalt
Młotowiertarka DeWalt D25144K


Moc 900 W
Sposób zasilania z sieci
Maksymalna prędkość obrotowa 1450 obr./min.
Częstotliwość udarów 5350 / min
System mocowania wierteł SDS-Plus
Ciężar 3 kg
Cena 800 zł

Test wideo: młotowiertarka GBH 2-28 DFV Bosch Professional

Jak zawodowcy oceniają przydatność młotowiertarki Bosch Professional GBH 2-28 DFV? Zobacz wideo.

Zdaniem zawodowców: Młotowiertarka Bosch GBH 18 V-EC Professional

Narzędzi budowlanych są tysiące. Czy rozpoznasz najprostsze narzędzia budowlane?

Pytanie 1 z 10
Co to za narzędzie budowlane?
Narzędzia budowlane
Nasi Partnerzy polecają