| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Wiertarki udarowe

Wiertarki udarowe

Wiertarki udarowe przeznaczone są do robienia otworów w drewnie, metalu, tworzywach sztucznych, a także w betonie lekkim, ceramice budowlanej i w innych materiałach do murowania ścian.

Autor: BOSCH

Przeznaczone są do robienia otworów w drewnie, metalu, tworzywach sztucznych. Udar, czyli połączenie obrotowego ruchu wiertła z ruchem posuwistym, umożliwia też wiercenie w betonie lekkim, ceramice budowlanej i w innych materiałach do murowania ścian. Za pomocą wiertarki można też wkręcać i wykręcać śruby oraz wkręty. Używając dodatkowego osprzętu, można również szlifować, polerować, mieszać farby, kleje i zaprawy, frezować, usuwać rdzę.

Najważniejsze parametry

 • moc – od niej zależy, jak dużej średnicy otwory będzie można wywiercić. Do niedużych otworów (średnicy 6-15 mm) wystarczą wiertarki o mocy około 400-650 W. Do robienia otworów o dużej średnicy (za pomocą otwornic) potrzebna będzie wiertarka o mocy minimum 800 W. Co najmniej taka moc jest niezbędna także wówczas, gdy chcemy używać wiertarki do mieszania farb lub zapraw;
 • maksymalna średnica wiercenia – określa, jak duże otwory można wywiercić w danym materiale. Inna może być dla betonu, inna dla drewna, a jeszcze inna dla

metalu. Pamiętać trzeba, że jest to wartość nominalna. Chcąc na przykład wiercić otwory o średnicy 10 mm w metalu, kupmy lepiej wiertarkę z maksymalną średnicą wiercenia w takim materiale równą 15 mm.

Kupując narzędzie, warto zwrócić uwagę na jego ciężar. Od niego w dużym stopniu będzie zależeć wygoda podczas pracy. Istotny jest też rodzaj uchwytu do wymiany osprzętu. Uchwyty kluczykowe są mocniejsze, ale szybciej i łatwiej mocuje się wiertła w przypadku uchwytów bezkluczykowych (samozaciskowych). Nie ma też wówczas ryzyka, że zgubi się kluczyk i trzeba będzie kupić nowy.

Dostępne opcje

Wiele wiertarek wyposażonych jest w tak zwane sprzęgło bezpieczeństwa. Wyłącza ono wiertarkę wtedy, gdy wiertło zaklinuje się w materiale. Wiertarki mogą mieć również gumowe nakładki na rękojeściach, które tłumią drgania wytwarzane podczas ich pracy. W sprzedaży jest też wiertarka, która ma w rękojeści zaczepioną poziomnicę laserową. Przyczepia się ją do ściany i wyznacza punkty wiercenia. Można być wówczas pewnym, że znajdą się one w jednej linii – na identycznym poziomie lub w jednakowym położeniu względem pionu.

Osprzęt niezbędny i przydatny

Do wiertarki trzeba dokupić zestaw podstawowych wierteł różnej średnicy do drewna, betonu i metalu. Przydatne też będą:

 • mieszadło – do mieszania farb, rozrabiania klejów i zapraw;
 • otwornice – wiertła do robienia otworów dużej średnicy;
 • gumowa tarcza z rzepem do mocowania krążków papieru ściernego – zamienia wiertarkę w prowizoryczną szlifierkę;
 • bity – czyli końcówki do wkręcania oraz wykręcania różnego rodzaju śrub i wkrętów;
 • ściernice szczotkowe – do zdzierania rdzy z metalu lub do usuwania starej farby.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wiertarki sprzedawane są często razem z wygodnymi walizkami do ich przechowywania, producenci dają jeszcze dodatkowy uchwyt (często z zasobnikiem na wiertła i bity) i ogranicznik głębokości wiercenia, czyli podłużny pręt z podziałką mocowany równolegle do wiertła i wyznaczający głębokość, na jaką będzie ono mogło się zagłębić w materiale.

Kilka zasad prawidłowego używania:

 • Biegu pierwszego, czyli wolnych obrotów, należy używać podczas wiercenia z udarem, wkręcania lub wykręcania śrub i wkrętów, mieszania, wycinania otworów o dużej średnicy; bieg drugi, zapewniający wysokie obroty, włącza się, by wiercić otwory w metalu lub drewnie. Złe dobranie biegu do charakteru pracy może spowodować uszkodzenie silnika.
 • Wiertarkę trzeba trzymać w ten sposób, by ramię było ustawione w osi wiercenia (równolegle do wiertła, prostopadle do rękojeści wiertarki).
 • Gdy wiertarka pracuje na niskich obrotach, trzeba co jakiś czas przerwać pracę i uruchomić wiertarkę na wysokich obrotach. Robi się tak, by “przewietrzyć” jej mechanizm.
 • Nie wolno używać wstecznego kierunku obrotów do wykręcania wierteł z materiału, ponieważ powoduje to ich uszkodzenie. Przeznaczony jest on tylko do wykręcania wkrętów i śrub.
 • Nie wolno zmieniać trybu pracy ani kierunków obrotów, gdy włączony jest silnik wiertarki.
 • Wstępna prędkość obrotowa powinna być dostosowana do średnicy otworu, który zamierzamy wywiercić. Im mniejsza średnica, tym większa prędkość na początku wiercenia.
 • Podczas pracy trzeba uważać, by nie zatykać otworów wentylacyjnych w obudowie wiertarki.

Pilarki tarczowe

Pilarki przeznaczone są do przecinania elementów drewnianych: desek na deskowanie, desek...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

Frezarka górnowrzecionowa. Jaka frezarka będzie...

Frezarka to elektryczny następca dłuta. W wielu pracach wyręczy też mniej dokładną szlifierkę. Służy do...

Wybieramy agregat prądotwórczy do domu: generator...

Jaki wybrać agregat prądotwórczy? Agregat prądotwórczy przyda się wszędzie tam, gdzie nie ma...

Na dzień kobiet - wkrętarka z kryształami...

Z okazji dnia kobiet marka Bosch ogłosiła konkurs, w którym do wygrania jest upominek w iście kobiecym...

Kotwy chemiczne - co i jak nimi mocować?

Kotwy chemiczne działają na zasadzie adhezji, czyli powierzchniowego łączenia się dwóch substancji. O ich...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT