| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Wiertarki udarowe

Wiertarki udarowe

Wiertarki udarowe przeznaczone są do robienia otworów w drewnie, metalu, tworzywach sztucznych, a także w betonie lekkim, ceramice budowlanej i w innych materiałach do murowania ścian.

Autor: BOSCH

Przeznaczone są do robienia otworów w drewnie, metalu, tworzywach sztucznych. Udar, czyli połączenie obrotowego ruchu wiertła z ruchem posuwistym, umożliwia też wiercenie w betonie lekkim, ceramice budowlanej i w innych materiałach do murowania ścian. Za pomocą wiertarki można też wkręcać i wykręcać śruby oraz wkręty. Używając dodatkowego osprzętu, można również szlifować, polerować, mieszać farby, kleje i zaprawy, frezować, usuwać rdzę.

Najważniejsze parametry

 • moc – od niej zależy, jak dużej średnicy otwory będzie można wywiercić. Do niedużych otworów (średnicy 6-15 mm) wystarczą wiertarki o mocy około 400-650 W. Do robienia otworów o dużej średnicy (za pomocą otwornic) potrzebna będzie wiertarka o mocy minimum 800 W. Co najmniej taka moc jest niezbędna także wówczas, gdy chcemy używać wiertarki do mieszania farb lub zapraw;
 • maksymalna średnica wiercenia – określa, jak duże otwory można wywiercić w danym materiale. Inna może być dla betonu, inna dla drewna, a jeszcze inna dla

metalu. Pamiętać trzeba, że jest to wartość nominalna. Chcąc na przykład wiercić otwory o średnicy 10 mm w metalu, kupmy lepiej wiertarkę z maksymalną średnicą wiercenia w takim materiale równą 15 mm.

Kupując narzędzie, warto zwrócić uwagę na jego ciężar. Od niego w dużym stopniu będzie zależeć wygoda podczas pracy. Istotny jest też rodzaj uchwytu do wymiany osprzętu. Uchwyty kluczykowe są mocniejsze, ale szybciej i łatwiej mocuje się wiertła w przypadku uchwytów bezkluczykowych (samozaciskowych). Nie ma też wówczas ryzyka, że zgubi się kluczyk i trzeba będzie kupić nowy.

Dostępne opcje

Wiele wiertarek wyposażonych jest w tak zwane sprzęgło bezpieczeństwa. Wyłącza ono wiertarkę wtedy, gdy wiertło zaklinuje się w materiale. Wiertarki mogą mieć również gumowe nakładki na rękojeściach, które tłumią drgania wytwarzane podczas ich pracy. W sprzedaży jest też wiertarka, która ma w rękojeści zaczepioną poziomnicę laserową. Przyczepia się ją do ściany i wyznacza punkty wiercenia. Można być wówczas pewnym, że znajdą się one w jednej linii – na identycznym poziomie lub w jednakowym położeniu względem pionu.

Osprzęt niezbędny i przydatny

Do wiertarki trzeba dokupić zestaw podstawowych wierteł różnej średnicy do drewna, betonu i metalu. Przydatne też będą:

 • mieszadło – do mieszania farb, rozrabiania klejów i zapraw;
 • otwornice – wiertła do robienia otworów dużej średnicy;
 • gumowa tarcza z rzepem do mocowania krążków papieru ściernego – zamienia wiertarkę w prowizoryczną szlifierkę;
 • bity – czyli końcówki do wkręcania oraz wykręcania różnego rodzaju śrub i wkrętów;
 • ściernice szczotkowe – do zdzierania rdzy z metalu lub do usuwania starej farby.

Wiertarki sprzedawane są często razem z wygodnymi walizkami do ich przechowywania, producenci dają jeszcze dodatkowy uchwyt (często z zasobnikiem na wiertła i bity) i ogranicznik głębokości wiercenia, czyli podłużny pręt z podziałką mocowany równolegle do wiertła i wyznaczający głębokość, na jaką będzie ono mogło się zagłębić w materiale.

Kilka zasad prawidłowego używania:

 • Biegu pierwszego, czyli wolnych obrotów, należy używać podczas wiercenia z udarem, wkręcania lub wykręcania śrub i wkrętów, mieszania, wycinania otworów o dużej średnicy; bieg drugi, zapewniający wysokie obroty, włącza się, by wiercić otwory w metalu lub drewnie. Złe dobranie biegu do charakteru pracy może spowodować uszkodzenie silnika.
 • Wiertarkę trzeba trzymać w ten sposób, by ramię było ustawione w osi wiercenia (równolegle do wiertła, prostopadle do rękojeści wiertarki).
 • Gdy wiertarka pracuje na niskich obrotach, trzeba co jakiś czas przerwać pracę i uruchomić wiertarkę na wysokich obrotach. Robi się tak, by “przewietrzyć” jej mechanizm.
 • Nie wolno używać wstecznego kierunku obrotów do wykręcania wierteł z materiału, ponieważ powoduje to ich uszkodzenie. Przeznaczony jest on tylko do wykręcania wkrętów i śrub.
 • Nie wolno zmieniać trybu pracy ani kierunków obrotów, gdy włączony jest silnik wiertarki.
 • Wstępna prędkość obrotowa powinna być dostosowana do średnicy otworu, który zamierzamy wywiercić. Im mniejsza średnica, tym większa prędkość na początku wiercenia.
 • Podczas pracy trzeba uważać, by nie zatykać otworów wentylacyjnych w obudowie wiertarki.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Planujesz remont domu? Sprawdź, jak przydatnym...

Młot udarowo-obrotowy - elektronarzędzie niezbędne podczas budowy, remontu i wykańczania domu. Zobacz jego...

Zestaw narzędziowy – niezbędnik każdego wykonawcy

Zestaw narzędziowy jest bardzo praktycznym zakupem. Po pierwsze, taki komplet ma szerokie zastosowanie...

Wiertarki dla majsterkowiczów

Wiertarki, produkowane z myślą o amatorach, są proste w użyciu, wygodne i tańsze od profesjonalnych. 

Narzędzia do drewna: imadła, piły, dłuta -...

Kompletujesz domowy warsztat, szukasz odpowiednich narzędzi - wiertarki, młotki, śrubokręty... Nie łatwo...

Gniazdko elektryczne może przenieść nie tylko...

Przemeblowanie lub remont domu to dobry sposób na odświeżenie naszej przestrzeni domowej. Planując...

Elektronarzędzia przydatne w czasie remontu domu...

Planujesz remont domu? Przed Tobą porządki w ogrodzie? Skompletuj odpowiednie elektronarzędzia, które...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.