| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Wiertarki udarowe

Wiertarki udarowe

Wiertarki udarowe przeznaczone są do robienia otworów w drewnie, metalu, tworzywach sztucznych, a także w betonie lekkim, ceramice budowlanej i w innych materiałach do murowania ścian.

Autor: BOSCH

Przeznaczone są do robienia otworów w drewnie, metalu, tworzywach sztucznych. Udar, czyli połączenie obrotowego ruchu wiertła z ruchem posuwistym, umożliwia też wiercenie w betonie lekkim, ceramice budowlanej i w innych materiałach do murowania ścian. Za pomocą wiertarki można też wkręcać i wykręcać śruby oraz wkręty. Używając dodatkowego osprzętu, można również szlifować, polerować, mieszać farby, kleje i zaprawy, frezować, usuwać rdzę.

Najważniejsze parametry

 • moc – od niej zależy, jak dużej średnicy otwory będzie można wywiercić. Do niedużych otworów (średnicy 6-15 mm) wystarczą wiertarki o mocy około 400-650 W. Do robienia otworów o dużej średnicy (za pomocą otwornic) potrzebna będzie wiertarka o mocy minimum 800 W. Co najmniej taka moc jest niezbędna także wówczas, gdy chcemy używać wiertarki do mieszania farb lub zapraw;
 • maksymalna średnica wiercenia – określa, jak duże otwory można wywiercić w danym materiale. Inna może być dla betonu, inna dla drewna, a jeszcze inna dla

metalu. Pamiętać trzeba, że jest to wartość nominalna. Chcąc na przykład wiercić otwory o średnicy 10 mm w metalu, kupmy lepiej wiertarkę z maksymalną średnicą wiercenia w takim materiale równą 15 mm.

Kupując narzędzie, warto zwrócić uwagę na jego ciężar. Od niego w dużym stopniu będzie zależeć wygoda podczas pracy. Istotny jest też rodzaj uchwytu do wymiany osprzętu. Uchwyty kluczykowe są mocniejsze, ale szybciej i łatwiej mocuje się wiertła w przypadku uchwytów bezkluczykowych (samozaciskowych). Nie ma też wówczas ryzyka, że zgubi się kluczyk i trzeba będzie kupić nowy.

Dostępne opcje

Wiele wiertarek wyposażonych jest w tak zwane sprzęgło bezpieczeństwa. Wyłącza ono wiertarkę wtedy, gdy wiertło zaklinuje się w materiale. Wiertarki mogą mieć również gumowe nakładki na rękojeściach, które tłumią drgania wytwarzane podczas ich pracy. W sprzedaży jest też wiertarka, która ma w rękojeści zaczepioną poziomnicę laserową. Przyczepia się ją do ściany i wyznacza punkty wiercenia. Można być wówczas pewnym, że znajdą się one w jednej linii – na identycznym poziomie lub w jednakowym położeniu względem pionu.

Osprzęt niezbędny i przydatny

Do wiertarki trzeba dokupić zestaw podstawowych wierteł różnej średnicy do drewna, betonu i metalu. Przydatne też będą:

 • mieszadło – do mieszania farb, rozrabiania klejów i zapraw;
 • otwornice – wiertła do robienia otworów dużej średnicy;
 • gumowa tarcza z rzepem do mocowania krążków papieru ściernego – zamienia wiertarkę w prowizoryczną szlifierkę;
 • bity – czyli końcówki do wkręcania oraz wykręcania różnego rodzaju śrub i wkrętów;
 • ściernice szczotkowe – do zdzierania rdzy z metalu lub do usuwania starej farby.

Wiertarki sprzedawane są często razem z wygodnymi walizkami do ich przechowywania, producenci dają jeszcze dodatkowy uchwyt (często z zasobnikiem na wiertła i bity) i ogranicznik głębokości wiercenia, czyli podłużny pręt z podziałką mocowany równolegle do wiertła i wyznaczający głębokość, na jaką będzie ono mogło się zagłębić w materiale.

Kilka zasad prawidłowego używania:

 • Biegu pierwszego, czyli wolnych obrotów, należy używać podczas wiercenia z udarem, wkręcania lub wykręcania śrub i wkrętów, mieszania, wycinania otworów o dużej średnicy; bieg drugi, zapewniający wysokie obroty, włącza się, by wiercić otwory w metalu lub drewnie. Złe dobranie biegu do charakteru pracy może spowodować uszkodzenie silnika.
 • Wiertarkę trzeba trzymać w ten sposób, by ramię było ustawione w osi wiercenia (równolegle do wiertła, prostopadle do rękojeści wiertarki).
 • Gdy wiertarka pracuje na niskich obrotach, trzeba co jakiś czas przerwać pracę i uruchomić wiertarkę na wysokich obrotach. Robi się tak, by “przewietrzyć” jej mechanizm.
 • Nie wolno używać wstecznego kierunku obrotów do wykręcania wierteł z materiału, ponieważ powoduje to ich uszkodzenie. Przeznaczony jest on tylko do wykręcania wkrętów i śrub.
 • Nie wolno zmieniać trybu pracy ani kierunków obrotów, gdy włączony jest silnik wiertarki.
 • Wstępna prędkość obrotowa powinna być dostosowana do średnicy otworu, który zamierzamy wywiercić. Im mniejsza średnica, tym większa prędkość na początku wiercenia.
 • Podczas pracy trzeba uważać, by nie zatykać otworów wentylacyjnych w obudowie wiertarki.

Przeczytaj dodatkowo:
Szlifierki mimośrodowe, czyli gładko na okrągło -...

Szlifierki  mimośrodowe nadają się zarówno do zgrubnego, jak i precyzyjnego szlifowania...

Elektronarzędzia przydatne w czasie remontu domu...

Planujesz remont domu? Przed Tobą porządki w ogrodzie? Skompletuj odpowiednie elektronarzędzia, które...

Od pacy do gąbki. Narzędzia do glazury i terakoty

Układanie płytek to jedna z prac wykończeniowych, do których chętnie sami się zabieramy. Potrzeba do tego co...

Zestaw narzędziowy – niezbędnik każdego wykonawcy

Zestaw narzędziowy jest bardzo praktycznym zakupem. Po pierwsze, taki komplet ma szerokie zastosowanie...

Gniazdko elektryczne może przenieść nie tylko...

Przemeblowanie lub remont domu to dobry sposób na odświeżenie naszej przestrzeni domowej. Planując...

Narzędzia do drewna - imadła, piły, dłuta......

Aby zabawić się w stolarza i zrobić coś z drewna, nie trzeba wiele inwestować. Wystarczą proste narzędzia....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.