Biblioteka w domu. Raj dla wielbicieli książek

2022-07-24 15:09
Księgozbiór na poddaszu
Autor: Photo by Radu Marcusu on Unsplash

Wszyscy kochający książki marzą o przestrzeni do ich czytania i zbierania. Oczywiście w dobie czytników trochę to się zmienia, ale nie zastąpią one jednak książek w klasycznej formie. I nie ma wymówek, że nie mamy na to przestrzeni. Bibliotekę można urządzić prawie w każdym pomieszczeniu naszych domów!

Ci, którzy książki pochłaniają nierzadko marzą o własnym kącie, gdzie mogą się wyciszyć, ale też dobrze bawić przy wybranej lekturze, bo jak mawiała Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Gdzie i jak można ją zaaranżować bibliotekę w domu?

Biblioteczka: wybierz dogodną lokalizację

Właściwe przechowywanie książek to taki święty Graal wśród bibliofilów. Będąc zapalonym czytelnikiem dużo czasu poświęca się na zbieranie książek, a ich ulokowanie często nie jest bliskie ideałowi. Warto przeznaczyć miejsce na ich odłożenie tak, by mogły godziwie się starzeć bez szkody dla ich wyglądu i z dumą prezentować się na półkach. Jeśli jednak już wiemy, że chcemy przeznaczyć jakieś miejsce na bibliotekę (lub jej namiastkę), to ważny punkt w tym projekcie.

Rzadko jednak posiadamy zupełnie osobne wnętrze na bibliotekę. Na jej namiastkę można przeznaczyć wyznaczone miejsce np. w sypialni, salonie, pokoju dziecka, czy nawet w korytarzu lub na poddaszu. Jest wiele możliwości na to, by wykreować taką przestrzeń w pomysłowy sposób. Regały, czy półki to tradycyjne meble i jak najbardziej niewychodzące z mody, ale miejsca takie mogą przybierać różne kształty i formy – nie ma ograniczeń!

Półki na książki
Autor: gettyimages Półki na książki mogą przybierać różne kształty. Liczy się oryginalność

Ważne, by ów mebel był dopasowany do liczby książek (również tych, których jeszcze nie zakupiono).

Miejsce do siedzenia w domowej bibliotece

W domowej bibliotece kluczowy jest także fotel lub sofa czy kanapa. Tutaj nie ma specjalnych reguł jeśli chodzi o urządzanie – czy to będzie pojedynczy fotel czy miejsce dla kilku osób. Wszystko również zależy od wielkości pomieszczenia. Choć w przypadku biblioteki wszelkie minimalistyczne formy raczej się nie sprawdzą. Lepiej zainwestować w miękki, duży i tradycyjny fotel albo kanapę. Ważne, by mebel, który posłuży do czytania umożliwiał swobodne koło niego przejście, a jeżeli w planach mamy więcej siedzisk niż jedno, to, by były zwrócone ku sobie – nie odwrotnie.

Oświetlenie biblioteki domowej

Światło w każdym z pomieszczeń jest bardzo istotne, nie inaczej sprawa ma się z biblioteką. Tutaj oświetlenie jest potrzebne do czytania, ale i nierzadko do podświetlenia naszych księgozbiorów. Dobrze, by był spory dostęp do światła naturalnego, ale i inna źródła światła są kluczowe, by nie zepsuć sobie wzroku.

Przy urządzaniu miejsca na bibliotekę najlepiej zacząć od źródeł światła, które już istnieją. Najlepiej, by było choć jedno z poniższych:

  • Oświetlenie ogólne. Wypełnia całe pomieszczenie, a dzięki niemu bezpiecznie poruszamy się. Zwykle jest to światło górne lub z opraw naściennych.
  • Oświetlenie akcentujące. Służy do podkreślenia konkretnego punktu, np. fragmentu ściany, obrazu, rzeźby, itp. Przy takich światłach bardzo często jest możliwość sterowania – by zapewnić odpowiedni nastrój.
  • Oświetlenie zadaniowe. To lampy (bądź lampki) przeznaczone do konkretnej funkcji. Mogą to być zarówno lampy wiszące czy stołowe bądź biurkowe.
Oświetlenie do biblioteki
Autor: gettyimages W bibliotece skupiamy sie na zaaranżowaniu oświetlenia zadaniowego i ogólnego

W bibliotece najważniejsze jest oświetlenie zadaniowe i ogólne. Ważne, by miało odpowiednią temperaturę światła – przy czytaniu najlepsze jest ciepła barwa, ponieważ relaksuje. Niektórzy też rekomendują żarówki do oświetlenia dziennego.

Spraw, by było przytulnie

Domowa biblioteka nie jest miejscem oficjalnym, więc dobrze, by była przytulna i posiadała personalizowane elementy. Powinno się w niej dobrze czuć. Dodanie miękkich tkanin to dobry pomysł, np. dywanu, czy aksamitnych obić mebli, kilku poduch na sofach lub jednej, dwóch na fotelu i miękkiego koca. Można powiesić tu swój ulubiony obraz bądź grafikę albo postawić coś, co jest dla nas ważne i kojarzy się z miłym wspomnieniem. To oaza, więc powinno być przyjemnie, przytulnie i po swojemu.

Z jakiej książki pochodzi ten cytat?

Pytanie 1 z 10
"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE