Biblioteka w domu. Raj dla wielbicieli książek

Księgozbiór na poddaszu
Autor: Photo by Radu Marcusu on Unsplash

Wszyscy kochający książki marzą o przestrzeni do ich czytania i zbierania. Oczywiście w dobie czytników trochę to się zmienia, ale nie zastąpią one jednak książek w klasycznej formie. I nie ma wymówek, że nie mamy na to przestrzeni. Bibliotekę można urządzić prawie w każdym pomieszczeniu naszych domów!

37 proc. badanych przyznało się, że przeczytało jedną książkę w ciągu roku (wg raportu Biblioteki Narodowej z 2019 r.). Taki stan rzeczy utrzymuje się od lat. Ci, którzy książki pochłaniają nierzadko jednak marzą o własnym kącie, gdzie mogą się wyciszyć, ale też dobrze bawić przy wybranej lekturze, bo jak mawiała Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Gdzie i jak można ją zaaranżować bibliotekę w domu?

Biblioteczka: wybierz dogodną lokalizację

Właściwe przechowywanie książek to taki święty Graal wśród bibliofilów. Będąc zapalonym czytelnikiem dużo czasu poświęca się na zbieranie książek, a ich ulokowanie często nie jest bliskie ideałowi. Warto przeznaczyć miejsce na ich odłożenie tak, by mogły godziwie się starzeć bez szkody dla ich wyglądu i z dumą prezentować się na półkach. Jeśli jednak już wiemy, że chcemy przeznaczyć jakieś miejsce na bibliotekę (lub jej namiastkę), to ważny punkt w tym projekcie.

Rzadko jednak posiadamy zupełnie osobne wnętrze na bibliotekę. Na jej namiastkę można przeznaczyć wyznaczone miejsce np. w sypialni, salonie, pokoju dziecka, czy nawet w korytarzu lub na poddaszu. Jest wiele możliwości na to, by wykreować taką przestrzeń w pomysłowy sposób. Regały, czy półki to tradycyjne meble i jak najbardziej niewychodzące z mody, ale miejsca takie mogą przybierać różne kształty i formy – nie ma ograniczeń!

Półki na książki
Autor: gettyimages Półki na książki mogą przybierać różne kształty. Liczy się oryginalność

Ważne, by ów mebel był dopasowany do liczby książek (również tych, których jeszcze nie zakupiono).

Miejsce do siedzenia w domowej bibliotece

W domowej bibliotece kluczowy jest także fotel lub sofa czy kanapa. Tutaj nie ma specjalnych reguł jeśli chodzi o urządzanie – czy to będzie pojedynczy fotel czy miejsce dla kilku osób. Wszystko również zależy od wielkości pomieszczenia. Choć w przypadku biblioteki wszelkie minimalistyczne formy raczej się nie sprawdzą. Lepiej zainwestować w miękki, duży i tradycyjny fotel albo kanapę. Ważne, by mebel, który posłuży do czytania umożliwiał swobodne koło niego przejście, a jeżeli w planach mamy więcej siedzisk niż jedno, to, by były zwrócone ku sobie – nie odwrotnie.

Oświetlenie biblioteki domowej

Światło w każdym z pomieszczeń jest bardzo istotne, nie inaczej sprawa ma się z biblioteką. Tutaj oświetlenie jest potrzebne do czytania, ale i nierzadko do podświetlenia naszych księgozbiorów. Dobrze, by był spory dostęp do światła naturalnego, ale i inna źródła światła są kluczowe, by nie zepsuć sobie wzroku.

Przy urządzaniu miejsca na bibliotekę najlepiej zacząć od źródeł światła, które już istnieją. Najlepiej, by było choć jedno z poniższych:

  • Oświetlenie ogólne. Wypełnia całe pomieszczenie, a dzięki niemu bezpiecznie poruszamy się. Zwykle jest to światło górne lub z opraw naściennych.
  • Oświetlenie akcentujące. Służy do podkreślenia konkretnego punktu, np. fragmentu ściany, obrazu, rzeźby, itp. Przy takich światłach bardzo często jest możliwość sterowania – by zapewnić odpowiedni nastrój.
  • Oświetlenie zadaniowe. To lampy (bądź lampki) przeznaczone do konkretnej funkcji. Mogą to być zarówno lampy wiszące czy stołowe bądź biurkowe.
Oświetlenie do biblioteki
Autor: gettyimages W bibliotece skupiamy sie na zaaranżowaniu oświetlenia zadaniowego i ogólnego

W bibliotece najważniejsze jest oświetlenie zadaniowe i ogólne. Ważne, by miało odpowiednią temperaturę światła – przy czytaniu najlepsze jest ciepła barwa, ponieważ relaksuje. Niektórzy też rekomendują żarówki do oświetlenia dziennego.

Spraw, by było przytulnie

Domowa biblioteka nie jest miejscem oficjalnym, więc dobrze, by była przytulna i posiadała personalizowane elementy. Powinno się w niej dobrze czuć. Dodanie miękkich tkanin to dobry pomysł, np. dywanu, czy aksamitnych obić mebli, kilku poduch na sofach lub jednej, dwóch na fotelu i miękkiego koca. Można powiesić tu swój ulubiony obraz bądź grafikę albo postawić coś, co jest dla nas ważne i kojarzy się z miłym wspomnieniem. To oaza, więc powinno być przyjemnie, przytulnie i po swojemu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE