Regał z cegieł - pomysł na domową bibliotekę
Regał z cegieł - możesz zrobić sam. Ten mebel nie tylko pomieści książki i czasopisma. Dzięki materiałom, z których jest zrobiony, nada wnętrzu oryginalny wygląd. Co będzie potrzebne? Cegły, zaprawa do klinkieru, przyda się też szlifierka kątowa.
Autor: Piotr Mastalerz
Po upływie tygodnia od skończenia prac murarskich możemy układać półki i ustawiać książki. Tyle bowiem potrzebuje zaprawa, by wystarczająco związać
Na rynku jest wiele gotowych mebli na książki, choćby popularny na całym świecie regał Billy. Jednak dla tych, którzy marzą o niepowtarzalnym regale i mają smykałkę do prac murarskich, mamy propozycję – własnoręcznie wykonany mebel z cegły i drewna.
Zaletą tej biblioteki jest bardzo prosta konstrukcja. Muruje się ją przy jednej ze ścian w pokoju. Słupki naszego mebla są wykonane z ręcznie formowanych klinkierowych cegieł w kolorze brązowym. Na rynku jest tak duża różnorodność cegieł, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zależnie od użytego surowca i sposobu wypalania cegły mogą bowiem mieć barwę od jasnej czerwieni, poprzez żółcienie i biele, do ciemnego brązu i grafitowej czerni.
Cegły łączymy zaprawą do klinkieru. Nie wykańczamy jej kolorową fugą, przez co ma bardziej surowy, naturalny charakter. Aby zwiększyć stabilność mebla, słupki mocujemy do ściany stalowymi łącznikami. Można do tego użyć także kotew. Umieszczamy je w co czwartej warstwie cegieł.
Drewniane półki pokrywa tylko warstwa bezbarwnego lakieru. Dzięki temu są one zabezpieczone przed zabrudzeniem, a jednocześnie zachowują naturalny wygląd. Oczywiście można je wykończyć w dowolny sposób, zależnie od naszych preferencji i wystroju całego wnętrza. Potrzebne będą półki: 15 sztuk o wymiarach 35 x 17 cm; 4 sztuki 70 x 17 cm, 2 sztuki 50,3 x 17 cm; 1 sztuka 45,2 x 17 cm i 1 sztuka 80,2 x 17 cm.
Uwaga! Przed przystąpieniem do murowania w miejscach, gdzie będą stały słupki, usuwamy warstwy podłogi – aż do stropu.