Oświetlenie do sypialni: wybierz najlepszą lampę do sypialni

2019-07-04 11:30

Sypialnia to miejsce, gdzie odpoczywamy i jest azylem, w którym chętnie skrywamy się przed światem zewnętrznym. Coraz częściej jednak pełni więcej funkcji, a wszystko ze względu na postępująca urbanizację. Jak zaaranżować oświetlenie do sypialni?

ABC oświetlenia - sypialnia
Autor: gettyimages ABC oświetlenia - sypialnia

Barwa światła wpływa na nastrój w pomieszczeniu oraz na nasze samopoczucie. W sypialni zaleca się oświetlenie łagodne o ciepłym zabarwieniu. Górne może się przydać (np. do porządkowania rzeczy w szafie), ale najwięcej uwagi trzeba poświęcić lampkom nocnym. Jeżeli pokój przeznaczony jest dla dwóch osób, trzeba sprawdzić, czy korzystanie z lampy przez jedną nie zakłóca odpoczynku drugiej. Dlatego też, ich światło nie powinno być zbyt jasne, a z drugiej strony muszą stwarzać komfort swobodnego czytania. Najlepiej dla naszych oczu, gdy krawędź abażuru będzie na wysokości 50 cm od poziomu łóżka.

Stwórz nastrój – lampy do sypialni

W sypialni nie zawsze jednak szukamy wytchnienia po męczącym dniu. Potrzebujemy oświetlenia ogólnego do sprzątania, słania łóżka i punktowego, odpowiedniego do oceny kreacji przed lustrem, ewentualnie do pracy przy biurku, a także do podkreślenia światłem efektownych elementów architektury czy przedmiotów dekoracyjnych. Projektując instalację elektryczną, umieść oprawy do oświetlenia ogólnego i punktowego na niezależnych obwodach, tak by można je było włączać niezależnie.

Nastrojowa sypialnia
Autor: Mariusz Bykowski Włączając obwody w różnych konfiguracjach i ściemniając lub wzmacniając natężenie poszczególnych lamp, można będzie tworzyć różne nastroje.

Regulowane oświetlenie do sypialni

Dodatkowo zastosuj ściemniacze do regulacji natężenia światła. Włączając obwody w różnych konfiguracjach i ściemniając lub wzmacniając natężenie poszczególnych lamp, można będzie tworzyć różne nastroje. Dobrze też zastosować źródła światła o ciepłej, relaksującej i wyciszającej barwie (2500-2700 K). Alternatywą dla ściemniaczy będzie elastyczny, łatwy do sterowania system inteligentnego oświetlenia z możliwością nie tylko regulacji natężenia światła, ale też jego temperatury barwowej. Natomiast by wspomóc naturalny rytm dobowy i łagodnie przygotować się do snu, wystarczy na 90 minut przed położeniem się do łóżka ściemnić źródła światła, tak by imitowały żółto-czerwone, ciepłe światło za-chodzącego słońca (2000 K). Natomiast budzenie się, zwłaszcza zimą, ułatwi zimniejsze światło (4000-5000 K).

Lampki nocne
Autor: Photo by Nicole Honeywill on Unsplash Światło lampki nocnej nie powinno przeszkadzać partnerowi.

Lampy do sypialni: jakie wybrać?

W niewielkich wnętrzach funkcję oświetlenia ogólnego mogą pełnić oprawy sufitowe oświetlające jednocześnie na przykład szafy garderobiane czy obrazy na ścianach. W ten sposób zredukujesz liczbę lamp. Jednocześnie oświetlisz sypialnię słabszym, odbitym światłem, które również sprzyja zmniejszeniu aktywności i wyciszeniu. W większych wnętrzach przytulny klimat pomogą stworzyć także lampy dekoracyjne – stołowe czy podłogowe. Wybierając lampy, zwróć uwagę, czy ich światło nie będzie przeszkadzać osobie leżącej w łóżku. Bezpiecznie jest wybierać do sypialni oprawy z kloszami ze szkła mlecznego, tworzywa lub jasnymi, jednobarwnymi abażurami. Do czytania najlepsze są lampy z regulowanym ramieniem. Takie jak do pracy przy biurku. Mogą być stojące, montowane na ścianie jak kinkiet lub przy-kręcone do półki za pomocą imadełka. Światło lampki nocnej nie powinno przeszkadzać drugiej osobie.

Bezpieczne i dyskretne oświetlenie

W sypialni przydatne jest też dyskretne oświetlenie, które pozwoli nam przejść bezpiecznie z łóżka do łazienki i z powrotem, gdy jesteśmy tylko na wpół wybudzeni ze snu. Dobrze, by takie światło prowadzące było słabe, o jasności nie większej niż 200 lumenów (lm). Może być włączane przy wejściu do łazienki lub wyposażone w detektor zmierzchu i ruchu. Oświetlenie luster, także lustra toaletki, projektujemy podobnie jak zwierciadła nad umywalką w łazience, umieszczając lampy po obu stronach tafli lub jedną nad jej górną krawędzią.

Sypialnia często staje się miejscem, gdzie nie tylko odpoczywamy, ale i np. pracujemy. Jest to związane z postępującym przyrostem liczby mieszkań czy domów i zmniejszającego się ich metrażu, jak i mobilnością pracy. Stąd zapotrzebowanie nie tylko na dyskretne oświetlenie tego wnętrza.

Sonda
Najlepszy sposób na doświetlenie poddasza to:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie