Kobiecy azyl, czyli toaletka w sypialni

2019-06-28 13:41

Była kiedyś obowiązkowym elementem aranżacji. Teraz toaletka niekoniecznie jest meblem pierwszej potrzeby, a przecież warta jest rozważenia ze względu na swoją funkcjonalność i design. A jest w czym wybierać!

Toaletka do sypialni
Autor: gettyimages

Jest miejscem bardzo osobistym, gdzie można ustawić swoje ulubione kosmetyki, a szuflady wykorzystać też na inne bibeloty. Zdecydowanie może być ozdobą każdej sypialni – w dowolnym stylu. Ten mebel, który swoim wyglądem przypomina biurko lub konsole i, przy którym można usiąść i zrobić makijaż czy dokonać wieczornych rytuałów kosmetycznych, dla niektórych może być fanaberią, a dla innych będzie niezastąpiona we wnętrzu.

Sypialnia z toaletką?

Sypialnia bardzo często nie jest już tylko zaciszną alkową, ale pełni też inne funkcje. Wynika to głównie z postępującej urbanizacji. Architekci pracują intensywnie nad maksymalnym zagospodarowaniem małych przestrzeni jakimi stają się mieszkania czy domy. To z resztą jeden z sypialnianych trendów, który prognozuje IKEA i infuture hatalska foresight institute w badaniu „Sypialnia przyszłości” (01.2019 r.). Stąd mebel taki jak toaletka może wydawać się zbędny, ale sprytne zaprojektowanie sypialni pozwoli na jej umieszczenie. Jest bardzo kobiecym meblem, wiec stosuje się ją najczęściej w typowych kobiecych sypialniach, sypialniach dla par, czy w pokojach dziewczęcych.

Toaletka do sypialni
Autor: gettyimages Mebel taki jak toaletka może wydawać się zbędny, ale sprytne zaprojektowanie sypialni pozwoli na jej umieszczenie.

Toaletka – z jakiego materiału?

Nowoczesne toaletki dostępne są w naprawdę w wielu wersjach. Mogą być toaletki z lustrem (a nawet z trzema!), z dodatkowymi szafkami, szufladkami i półeczkami i ze specjalnym oświetleniem. Różnice w wyglądzie toaletek wynikają z materiałów, z jakich są wykonane. Najczęściej spotykane to:

  • toaletka drewniana – jest bardzo solidna, wytrzymała i ponadczasowa. Najczęściej wykonana z drewna dębowego, bukowego albo sosnowego. Często stylizowane są na meble ludwikowskie – z rzeźbionymi ornamentami i owalnymi lustrami, ale też można spotkać toaletki w duchu minimalistycznym albo rustykalnym. Wyglądają jednak bardzo estetycznie. Wykonane np. na wysoki połysk wpasują się we wnętrza nowoczesne, minimalistyczne lub glamour.
  • toaletka z płyty meblowej – to tańszy mebel niż drewniany i charakteryzuje się krótsza żywotnością. Wykonuje się ją często z płyt fornirowanych, które są malowane akrylem, laminowanych , lakierowanych lub foliowanych.
  • toaletka szklana – tutaj z hartowanego szkła wykonany jest blat i ewentualnie nóżki, a reszta z różnych materiałów, np. z płyty meblowej czy drewna. Zdarzają się też takie, które wykonano w całości ze szkła.
  • toaletka metalowa – solidna i trwała oraz całkiem odporna na uszkodzenia mechaniczne. Tutaj z metalu wykonywany jest głównie stelaż, a blat np. z drewna.


Lubiana jest też bardzo toaletka biała wykonana np. z wyżej wymienionych materiałów. Często można skonstruować toaletkę z niewielkiego stolika z szufladą (szufladkami) i postawić na nim lustro. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Przeczytaj też:

Toaletka do sypialni
Autor: gettyimages Toaletkę warto postawić blisko okna - w słoneczne dni można korzystać wtedy ze światła natuarlnego.

Gdzie postawić toaletkę?

Kluczową sprawa są oczywiście wymiary toaletki. Od tego zależy, gdzie ją postawimy w sypialni. Toaletka z lustrem i krzesłem/taboretem do siedzenia nie wymaga za wiele miejsca. Często są wyposażone we własne oświetlenie, ale najlepiej postawić ją niedaleko okna. Podczas pogodnych dni można wtedy spokojnie korzystać ze światła naturalnego do wykonania makijażu.

To, jak urządzimy swoja toaletkę, gdzie i co do niej schowamy, zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Często jej ozdobą są piękne flakony czy pudełeczka i np. świeże kwiaty w niewielkim wazonie. Oprócz tego, że toaletka jest doskonałym miejscem do przechowywania kosmetyków i innych rzeczy, to jest meblem, który ozdobi i będzie pełnił swoją funkcję w sypialni.

Twój wymarzony DOM

Pytanie 1 z 4
Wybierz kondygnację
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie