Gabinet w domu - jak zaaranżować miejsce na home office

2017-07-07 10:58 redakcja Muratordom.pl
Biały gabinet w domu
Autor: thinkstockphotos.com Gabinet utrzymany w kolorach bieli, dzięki czemu wydaje się być jasny i przestronny.

Praca w domu jest przyjemnością. Zobacz, jak zaaranżować gabinet w domu. Jak wybrać odpowiednie pomieszczenie na stworzenia idealnego miejsca do pracy? W jakim stylu zaaranżować gabinet w domu, aby praca była miła i owocna. Wykończenie ścian, meble i dodatki - galerie zdjęć.

Gabinet w domu

Coraz więcej osób uprawia wolny zawód lub jest freelancerami. Taka praca daje możliwość prowadzenia biznesu w zaciszu własnego domu. Pojęcie home office jest również znane wszystkim pracownikom dużych korporacji. Wiadomo, ze do pracy potrzeba skupienia i sprzyjających warunków. Dlatego pora pomyśleć o własnym gabinecie w domu.

To jak on będzie wyglądał zależy w dużej mierze od charakteru pracy jaki wykonujemy oraz upodobań i gustu. Na gabinet możemy przeznaczyć jakieś pomieszczenie w domu lub jeżeli dysponujemy niewielkim mieszkaniem - stworzyć miejsce do pracy np. w sypialni.

Gabinet w domu musi być wygodny i praktyczny. Powinny się w nim znaleźć odpowiednie meble i wyposażenie. W każdym gabinecie priorytetem jest wygodny fotel, duże biurko oraz podręczny regał. Trzeba również pomyśleć o oświetleniu, które będzie zdrowe dla oczu podczas długich godzin pracy.

Salon połączony z gabinetem
Autor: Rafał Kłos W aranżacji salonu połączono strefę relaksu i wypoczynku z miejscem do pracy

Gdzie usytuować gabinet w domu?

Gabinet to pomieszczenie, w którym wykonujemy swoją pracę, ale również może być miejscem do podejmowania gości, przechowywania kolekcji, zbiorów lub ksiąg. Najkorzystniej jest kiedy znajduje się od w oddzielnym pomieszczeniu usytuowanym w odseparowanej części domu. W ten sposób zapewniamy sobie ciszę i spokój. Nie dociera do nas głośna zabawa dzieci i zapachy gotującego się obiadu. Można skupić się na pracy lub czytaniu ulubionej książki bez rozpraszających bodźców.

Wybierając pomieszczenie na wygodny home office musimy wziąć pod uwagę światło jakie panuje we wnętrzu. Powinno być w nim słonecznie przez cały dzień. Widok z okna tez ma znaczenie. O ile jest taka możliwość, musi wpływać inspirująco.

Jeśli gabinet nie został uwzględniony w projekcie domu lub metraż mieszkania nie pozwala na stworzenie dodatkowego pomieszczenia, trzeba radzić sobie inaczej. Jedynym rozwiązaniem jest zaaranżowanie miejsca do pracy w pomieszczeniu spełniającym inne funkcje np. w sypiali, salonie lub kuchni. To gabinet dla osób, które nie przyjmują interesantów. Jest to oszczędnościowa wersja gabinetu w domu ale bardzo potrzebna.

Duże możliwości daje nam otwarta przestrzeń mieszkania. Wystarczy oddzielić fragment pomieszczenia np. ażurowym regałem lub zbudować niewielką ściankę działową. W ten sposób stworzymy intymne miejsce sprzyjające pracy. Planując gabinet w teoretycznie nie przeznaczonym do tego miejscu np. w sypialni, należy zadbać o to, aby stylistycznie nie odbiegał od jej aranżacji. Powinien tworzyć integralną cześć wnętrza. Najlepiej ograniczyć wyposażenie gabinetu do podstawowych i najpotrzebniejszych elementów. Wystarczy biurko, krzesło oraz mały regał podręczny.

Styl w gabinecie

Gabinet kojarzy się ze stylem klasycznym – skórzanymi fotelami i drewnianymi meblami. Ściany w kolorze ciemnej zieleni, a w oknach grube zasłony i unoszący się zapach palonych cygar. Taka scenografia to raczej do filmu. Najmodniejsze stały się gabinety zaaranżowane w stylu industrialnym i minimalistycznym. Proste i naturalne materiały jak drewno, szkło, beton i metal tworzą harmonijną, spokojną przestrzeń, która sprzyja pracy.

Wygląd gabinetu uzależniony jest to jego statusu. Jeżeli gabinet jest miejscem spotkań oraz siedzibą firmy to powinien mieć charakter bardziej oficjalny. Musi znaleźć się w nim miejsce gdzie będziemy mogli przyjąć gości np. kanapa i wygodne fotele lub duży stół z krzesłami. Aranżację dopełni designerskie oświetlenie i oryginalne bibeloty. Jeśli przebywamy w nim wyłącznie sami, to swoboda w urządzaniu jest niczym nieograniczona.

Najważniejsza rzeczą jest, aby gabinet był dopasowany do charakteru naszej pracy. Do zadań wykonywanych za pomocą komputera najlepiej będzie wyposażyć wnętrze w biurko i wygodne krzesło. Natomiast jeżeli nasze zajęcie ma charakter bardziej rzemieślniczy, należy zaopatrzyć gabinet w składany blat roboczy oraz pojemny regał do przechowywania narzędzi. Jeśli brakuje naturalnego światła można pomyśleć o nowoczesnych, dobrej jakości lampach LED, które są zdrowe dla wzroku.

Aranżując miejsce do pracy np. w sypialni, trzeba wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia i meble jakie się w nim znajdują. Chcąc upchać gabinet pomiędzy szafą, a łóżkiem należy unikać zbyt dużej ilości elementów wyposażenia, ponieważ przestrzeń będzie wydawała się zagracona. W takiej sytuacji musi wystarczyć kompaktowych rozmiarów biurko, krzesło, lampka i kosz na śmieci. Warto pomyśleć o wymianie łóżka na rozkładany model kanapy z funkcją spania.

Murator.tv: Solidne meble drewniane. Meble kolonialne i gabinetowe

Solidne meble drewniane potrafią przetrwać kilka pokoleń. Jeżeli więc jesteś tradycjonalistą wybierz drewniane meble kolonialne lub meble gabinetowe, które możesz dopasować do wnętrza w zależności od swoich upodobań.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Eliza Markowska
|

Ja sobie poradziłam dzięki ściance mobilnej (*****). Dzięki temu nie zmniejszyłam przestrzeni użytkowej, a wydzieliłam komfortowe miejsce do pracy. Dzięki dźwiękoszczelności swobodnie mogę tam prowadzić spotkania na Skype.