Gabinet w domu - jak zaaranżować miejsce na home office
Podpowiadamy, jak stworzyć wygodne miejsca do pracy w domu. Jeszcze do niedawna praca zdalna dla wielu z nas była luksusem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Obecna w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19, sprawiła, że home office stał się w wielu przypadkach koniecznością. Podpowiadamy, jak zorganizować gabinet w domu.
Pojęcie home office jest również znane wszystkim pracownikom dużych korporacji. Wiadomo, ze do pracy potrzeba skupienia i sprzyjających warunków. Dlatego pora pomyśleć o własnym gabinecie w domu.
- Zdalne wykonywanie obowiązków służbowych wymaga większego zaangażowania i skupienia, zwłaszcza, że w domu wiele rzeczy nas rozprasza, a sama przestrzeń nakłada pewne ograniczenia adaptacji - mówi Hubert Stablewski, sportowiec, ekspert ds. planowania aktywnego stanowiska pracy oraz właściciel firmy HSR.life, specjalizującej się w organizacji innowacyjnego biura. - Choć to z początku trudne, trzeba sobie uświadomić fakt, że nawet jeśli pracujemy w domu - co daje dużą elastyczność - to nadal jest to praca profesjonalna i musi być traktowana jako taka. Urządzenie przestrzeni biurowej, która reprezentuje nas samych jest więc kluczowa. Odpowiednia aranżacja pomoże zadbać o ostrość umysłu, kreatywność i koncentrację - dodaje Stablewski.
To jak będzie wyglądało nasze miejsce pracy w domu zależy w dużej mierze od charakteru pracy jaki wykonujemy oraz upodobań i gustu. Na gabinet możemy przeznaczyć jakieś pomieszczenie w domu lub jeżeli dysponujemy niewielkim mieszkaniem - stworzyć miejsce do pracy np. w sypialni.
Gabinet w domu musi być wygodny i praktyczny. Powinny się w nim znaleźć odpowiednie meble i wyposażenie. W każdym gabinecie priorytetem jest wygodny fotel, biurko oraz podręczny regał. Trzeba również pomyśleć o oświetleniu, które będzie zdrowe dla oczu podczas długich godzin pracy.
Gdzie usytuować gabinet w domu?
Gabinet to pomieszczenie, w którym wykonujemy swoją pracę, ale również może być miejscem do podejmowania gości, przechowywania kolekcji, zbiorów lub ksiąg. Najkorzystniej jest kiedy znajduje się od w oddzielnym pomieszczeniu usytuowanym w odseparowanej części domu. W ten sposób zapewniamy sobie ciszę i spokój. Nie dociera do nas głośna zabawa dzieci i zapachy gotującego się obiadu. Można skupić się na pracy lub czytaniu ulubionej książki bez rozpraszających bodźców.
Wybierając pomieszczenie na wygodny home office musimy wziąć pod uwagę światło jakie panuje we wnętrzu. Powinno być w nim słonecznie przez cały dzień. Widok z okna też ma znaczenie. O ile jest taka możliwość, powinno wpływać inspirująco.
Jeśli gabinet nie został uwzględniony w projekcie domu lub metraż mieszkania nie pozwala na stworzenie dodatkowego pomieszczenia, trzeba radzić sobie inaczej. Jedynym rozwiązaniem jest zaaranżowanie miejsca do pracy w pomieszczeniu spełniającym inne funkcje np. w sypiali, salonie lub kuchni. To gabinet dla osób, które nie przyjmują interesantów. Jest to oszczędnościowa wersja gabinetu w domu, ale bardzo potrzebna.
Przeczytaj też:
Projekty z gabinetem i częścią usługową. TOP 5 domów dla przedsiębiorczych >>>
Duże możliwości daje nam otwarta przestrzeń mieszkania. Wystarczy oddzielić fragment pomieszczenia np. ażurowym regałem lub zbudować niewielką ściankę działową. W ten sposób stworzymy intymne miejsce sprzyjające pracy. Planując gabinet w teoretycznie nie przeznaczonym do tego miejscu np. w sypialni, należy zadbać o to, aby stylistycznie nie odbiegał od jej aranżacji. Powinien tworzyć integralną część wnętrza. Najlepiej ograniczyć wyposażenie gabinetu do podstawowych i najpotrzebniejszych elementów. Wystarczy biurko, krzesło oraz mały regał podręczny.
Autor: Marcin Czechowicz
Zamiast biurka wygodny blat do pracy. Projekt wnętrza: Ewelina Niemczyk-Łoza, Joanna Skrzyniarz, Łukasz Łoza/Noye
Aranżacja gabinetu w domu
Gabinet kojarzy się ze stylem klasycznym – skórzanymi fotelami i drewnianymi meblami. Ściany w kolorze ciemnej zieleni, a w oknach grube zasłony i unoszący się zapach palonych cygar. Taka scenografia to raczej do filmu. Najmodniejsze stały się gabinety zaaranżowane w stylu industrialnym i minimalistycznym. Proste i naturalne materiały jak drewno, szkło, beton i metal tworzą harmonijną, spokojną przestrzeń, która sprzyja pracy.
Wygląd gabinetu uzależniony jest to jego statusu. Jeżeli gabinet jest miejscem spotkań oraz siedzibą firmy to powinien mieć charakter bardziej oficjalny. Musi znaleźć się w nim miejsce gdzie będziemy mogli przyjąć gości np. kanapa i wygodne fotele lub duży stół z krzesłami. Aranżację dopełni designerskie oświetlenie i oryginalne bibeloty. Jeśli przebywamy w nim wyłącznie sami, to swoboda w urządzaniu jest niczym nieograniczona.
Najważniejsza rzeczą jest, aby gabinet był dopasowany do charakteru naszej pracy. Do zadań wykonywanych za pomocą komputera najlepiej będzie wyposażyć wnętrze w biurko i wygodne krzesło. Natomiast jeżeli nasze zajęcie ma charakter bardziej rzemieślniczy, należy zaopatrzyć gabinet w składany blat roboczy oraz pojemny regał do przechowywania narzędzi. Jeśli brakuje naturalnego światła można pomyśleć o nowoczesnych, dobrej jakości lampach LED, które są zdrowe dla wzroku.
Programy do wideokonferencji
Chcąc wziąć udział w wideokonferencji z domu, znajdziesz dość obszerną listę przeróżnych programów i aplikacji, dzięki którym można ją przeprowadzić. Przykładowo popularne programy:
• Zoom
• WebEx
• Apache OpenMeetings
• Google Hangouts
• GoToMeeting
• MS Team
• My Own Conference
• InstaWebinar
• UberConference
• Skype
• FreeConferenceCall.com
• AnyMeeting
• Join.me
Polecany artykuł:
Oto 5 kluczowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę urządzając domowe biuro:
- Zadbaj o dobre oświetlenie
Bez dwóch zdań domowe biuro powinno być jasne. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem ustawienie stanowiska w pomieszczeniu z dużym oknem i dostępem do światła naturalnego. Po zmroku nasze stanowisko pracy powinno być dobrze doświetlone poprzez oświetlenie zarówno sufitowe, jak i to, znajdujące się na biurku.
- Wybierz biurko dostosowane do twoich potrzeb
Biurko, które ma regulowaną wysokość do pozycji siedzącej lub stojącej pomaga dopasować się do naszej fizjonomii, dlatego meble te cieszą się tak dużym sukcesem.
- Najlepsze krzesło do pracy przy komputerze
Gdy wybierzemy odpowiednie biurko, należy poszukać również wygodnego i najlepiej także aktywnego siedziska. Fotel lub krzesło, również ma za zadanie dopasować się do nas.
- Zorganizuj przestrzeń przyjazną do telekonferencji
Pomyślmy o tym, aby stworzyć środowisko przyjazne do wideokonferencji za pomocą np. Skype'a. Należy zadbać o to, aby miejsce pracy wyglądało profesjonalnie i przyjemnie. Skierowanie kamery na półkę z książkami lub ścianę z zielenią zbuduje atmosferę przyjazną i sprzyjającą kreatywnym pomysłom. Zanim przeprowadzimy nasze pierwsze zdalne spotkanie, spróbujmy jednak wykonać test np. rozmawiając przez wideo komunikator ze znajomym, by przetestować funkcjonalność tła naszego domowego biura.
- Postaw na zieleń
Rośliny doniczkowe to idealny dodatek do każdej przestrzeni. Stanowią jednak nie tylko walor estetyczny. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Teksasie, rośliny w biurze poprawiają kreatywność, redukują stres i sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi. Urządzając przestrzeń do pracy najlepiej wybrać np. skrzydłokwiat, paprotkę, anturium czy zielistki, które według naukowców z NASA, wyłapują związki formaldehydu z powietrza, oczyszczając je.
Aranżując miejsce do pracy np. w sypialni, trzeba wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia i meble jakie się w nim znajdują. Chcąc upchać gabinet pomiędzy szafą a łóżkiem należy unikać zbyt dużej ilości elementów wyposażenia, ponieważ przestrzeń będzie wydawała się zagracona. W takiej sytuacji musi wystarczyć kompaktowych rozmiarów biurko, krzesło, lampka i kosz na śmieci. Warto pomyśleć o wymianie łóżka na rozkładany model kanapy z funkcją spania.