| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Beton dekoracyjny. Pomysł na orginalną aranżację wnętrza

Beton dekoracyjny. Pomysł na orginalną aranżację wnętrza

Beton dekoracyjny stał się popularnym elementem w aranżacji wnętrz. Z betonu architektonicznego wykonuje się nie tylko ściany, ale też mniejsze elementy: schody, ogrodzenia a nawet wbudowane na stałe meble i blaty kuchenne. Podpowiadamy, jak pielęgnować beton dekoracyjny.

Gładko położony na ścianie beton architektoniczny.

Beton dekoracyjny pięknie się prezentuje na ścianie łazienki.

Jeżeli beton jest specjalnie przygotowany i wykonany, nosi nazwę betonu dekoracyjnego, architektonicznego. Co go odróżnia od zwykłego betonu towarowego?

Beton dekoracyjny - receptura mieszanki

Istotny jest rodzaj cementu. Powinno się stosować cement hutniczy (CEM III), który daje jasny, stosunkowo równomierny kolor. Jego zaletą jest też spowolniona hydratacja, co ogranicza spękanie betonu wywołane ciepłem twardnienia.

Wskaźnik wodno-cementowy mieszanki betonowej jest obniżony. Ogranicza to jej skurcz i korzystnie wpływa na inne cechy mające znaczenie dla trwałości betonu po stwardnieniu. Do masy dodaje się domieszki chemiczne – plastyfikatory i upłynniacze – modyfikujące właściwości mieszanki betonowej. Mają one umożliwić zmniejszenie ilości wody dodawanej do mieszanki betonowej.

Równocześnie pomagają uzyskać jej dobrą plastyczność i urabialność. Dzięki temu dobrze wypełnia ona szalunki, nie pozostawiając pustych przestrzeni. Daje się też łatwiej zagęścić, co pozwala na otrzymanie zwartej struktury.

Zastosowanie dobrych środków antyadhezyjnych, czyli środków zapobiegających przyleganiu masy betonowej do szalunków. Jeżeli dodajemy je w odpowiedniej ilości i mają właściwy skład, powierzchnia po zdjęciu deskowania jest nieuszkodzona. Na efekt wpływa przy tym także stan i nasiąkliwość powłoki szalunkowej.

Staranne wykonanie i pielęgnacja betonu dekoracyjnego

Mieszanka powinna być układana równomiernie, grubość warstwy nie może przekraczać 50 cm (gdy używa się wibratorów wgłębnych) i 30 cm (przy wibratorach przyczepnych). Inaczej pojawią się pustki powietrzne albo pęcherze (odpowietrzenie przy powierzchni szalunku będzie utrudnione). Prace powinny być prowadzone w korzystnych warunkach atmosferycznych (temperatura powyżej 5°C, nieduże jej wahania).

Pielęgnacja świeżego betonu jest bardzo ważnym zagadnieniem. Trzeba mu zapewnić ochronę przed zbyt szybkim wysychaniem aż do uzyskania wystarczającej twardości i wytrzymałości. Zabetonowane elementy utrzymuje się w szalunkach w stanie wilgotnym, na przykład okrywając je wilgotnymi matami lub foliami. Stosuje się też płynne środki do pielęgnacji, rozpylając je na powierzchni betonu bezpośrednio po zdjęciu szalunków.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Murator.tv: Beton dekoracyjny na ścianach i posadzkach - wady i zalety

Przeczytaj dodatkowo:
Komfortowe poddasze

Akcja poradnikowa o tym, jak dobrze wykończyć i urządzić poddasze, by zapewniało komfortowe warunki do...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

10 pięknych aranżacji salonu. Salon zdjęcia i...

Jak urządzić salon? Zobacz inspiracje na aranżacje salonu. Wybraliśmy zdjęcia salonów, które są...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Remont kuchni - Jak się przygotować? Ile to...

Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Potrzeby jest dobry projekt, sprawdzony fachowiec i odpowiednie...