Jak stosować farby strukturalne? Malowanie ścian

2018-12-06 15:46 Anna Śmiałek
Malowanie ścian. Jak stosować farby strukturalne?
Autor: Marcin Czechowicz Farbami strukturalnymi można malować ściany, bez względu na rodzaj podłoża

Zaletą farb strukturalnych jest to, że można nimi malować ściany, bez względu na rodzaj podłoża. Farby strukturalne nadają się na powierzchnie betonowe, tynki, płyty drewnopochodne oraz gipsowo-kartonowe. Co więcej, nie potrzeba wielkich zabiegów, by uznać podłoże za gotowe do pokrywania farbą strukturalną.

Malowanie ścian: jak przygotować podłoże pod farby strukturalne?

Ze starymi ścianami postępujemy jak zawsze przed malowaniem – należy je oczyścić z kurzu i odtłuścić, na przykład zmywając je wodą z płynem do mycia naczyń. Mocno zanieczyszczone podłoża najlepiej zmyć wodą z amoniakiem i spłukać czystą wodą. Po wyschnięciu warto pokryć ściany preparatem gruntującym dopasowanym do rodzaju farby strukturalnej.

Jeśli więc zamierzamy użyć farby akrylowej – stosujemy grunt do farb akrylowych. Dzięki zagruntowaniu ścian farba będzie się ich mocno trzymać, a także łatwiej uzyskamy jednolitą fakturę wyglądającą tak samo na całej powierzchni. Podłoże ściany oczywiście powinno być spójne, a słabo przylegające fragmenty starej farby lub tynku należy usunąć.

Dużą zaletą farb strukturalnych jest to, że przed malowaniem nimi nie trzeba uzupełniać drobnych ubytków w tynku czy pęknięć. Jedynie duże uszkodzenia ściany należy naprawić i wyrównać masą tynkarską. Jeżeli mamy nierówne ściany, możemy poprawić ich wygląd farbą strukturalną z mocnym wzorem maskującym niedoskonałości.

Malowanie ścian: narzędzia do farb strukturalnych

Do malowania ściany farbą strukturalną potrzebne są mieszadło z wiertarką, wiadro, paca i inne przedmioty, które mogą posłużyć do wykonania zaplanowanego wzoru (szczotki, gąbki, wałki, grzebienie, pace zębate itp.). Wybór przyrządów służących do ozdabiania oraz uzyskany wzór zależą jedynie od naszej wyobraźni i kreatywności.

Jak malować ściany? Nakładanie farb strukturalnych nie wymaga specjalnej wprawy i jest dość łatwe. Najpierw należy jednak wymieszać farbę zgodnie z przepisem na opakowaniu. Następnie nakłada się farbę ją na ścianę równomierną warstwą za pomocą pędzla, wałka, pacy czy szpachelki – w zależności od gęstości produktu. Trzeba pamiętać, że faktura będzie jednolita, jeśli zostanie nałożona „jednym pociągnięciem” na całej długości malowanej powierzchni, bez odrywania narzędzia od ściany.

To właściwie jedyna trudność związana z aplikowaniem farb strukturalnych. Jeżeli więc do pomalowania jest duży fragment ściany, należy go podzielić na mniejsze pola, używając taśmy malarskiej. Po nałożeniu farby można już uwolnić fantazję, chwycić za szczotkę, pędzel czy gąbkę i przystąpić do nadawania ścianie właściwej faktury. Trzeba to jednak zrobić, zanim farba wyschnie.

Do wytłaczania na jej powierzchni wzorów można użyć specjalnego wałka fakturowanego. Warto wiedzieć, że służą one tylko do ozdabiania ściany – nie należy ich maczać w pojemniku z farbą. Specjalne wałki mogą być gumowe, gąbkowe lub irchowe. Do wykończenia powierzchni można także stosować pędzle, szpachelki, grzebienie bądź szablony. Efekty powstające przy wykorzystaniu różnych narzędzi można ze sobą łączyć, tworząc oryginalne faktury.

Jak malować ściany farbami strukturalnymi?

Nie należy malować ścian farbami strukturalnymi, jeśli temperatura otoczenia jest niższa niż 8°C. Podczas malowania farbę trzeba co pewien czas energicznie zamieszać, ponieważ tworzące fakturę granulki dolomitu lub innych wypełniaczy mogą osadzać się na dnie opakowania. Farby te schną do 48 godzin, ale twardnieją już po ośmiu godzinach, zależnie od grubości warstwy. Możemy wtedy wykończyć pomalowaną powierzchnię bezbarwnym lub kolorowym lakierem – matowym albo z połyskiem.

Farby strukturalne a inne materiały wykończeniowe

Koszty związane z zakupem farby strukturalnej są znacznie wyższe niż w przypadku innych typów farb (nawet do 20 zł/m2 powierzchni). Jednak farby te pozwalają na uzyskanie wyjątkowych efektów, zapewniają wysoką odporność oraz trwałość i są mimo swej ceny znacznie tańsze od podobnych wizualnie tynków dekoracyjnych (których aplikacja jest także bardziej skomplikowana i wymaga większych umiejętności). Jedynym utrudnieniem w stosowaniu farb strukturalnych jest ich mała dostępność. Niewiele firm ma je w ofercie i trudno je kupić w sklepie z chemią budowlaną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Henryk D. Młotkowski
|

nie dopisałem jeszcze że utrzymanie w czystości jest super zawsze można zwyczajnie ściereczką zetrzeć. Nie pozostawia żadnych plam.

Henryk D. Młotkowski
|

Mam od roku położoną w kuchni i przedpokoju farbę strukturalną SAMSARA bez koloru wierzchniego. Tej farby baza daje srebrną poświatę co ostatecznie daje super efekt. Ktokolwiek do nas nie przyjdzie dotyka ręką sprawdzając co to takiego pięknego jest na ścianie bo efekt jest oszałamiający .Za kilka lat jak nam się znudzi srebrny będzie zawsze możliwość pomalowania na wybrany kolor. Gorąco polecam.

Kamila
|

Nie lubię strukturalnych farb. Dużo bardziej wolę klasyczne ściany. Ja swoję dekoruję obrazami od DCN Gallery - zawsze mogę zmienić jeśli mi się znudzą natomiast z farbami strukturalnymi jest niemały problem.

Aniela Aniela
|

Stosował ktoś z Was farby strukturalne ECORSON? Czy firma ma w swojej ofercie masę dekoracyjną, która daje na ścianie wrażenie artystycznej rdzy? Ostatnio strasznie podobają mi się tego typu efekty...

Monia
|

mam na ścianie położoną farbę strukturalną Grassi z magnata. ponieważ jest zabezpieczona lakierem utrzymanie jej w czystości nie jest trudne. małe zabrudzenia przecieram ściereczką a przy większych najpierw odkurzam ścianę np miękkim pędzlem a potem delikatnie przecieram . nie używam mleczek tylko delikatnych detergentów w płynie.

karolqa
|

tez podobają mi się takie strukturalne tynki. tylko jak z utrzymaniem ich w czystości? mam pomalowane ściany farbą z teflonem więc z myciem powierzchni nie ma problemu. wystarczy mokra ściereczka i po problemie. jak trzeba czyścić takie tynki? czy Magnat w swoich farbach strukturalnych tez ma jakieś dodatki ułatwiające utrzymanie czystości?

Kasia
|

super wnętrze. bardzo podoba mi się taki etniczny klimat. przeglądnęłam w necie katalogi farb strukturalnych i bardzo fajne ma Magnat. może zdecyduje się na taką ścianę w salonie. spodobał mi się bardzo stiuk wenecki.