Biurko do pokoju dziecka. Jakie wybrać i gdzie ustawić?

2018-08-29 14:35 Monika Ochnik
Pokój dziecka Smyki Design
Autor: smyki.pl Dodatkowe meble i akcesoria gimnastyczne powodują, iż pokój staje się wygodnym i wielofunkcyjnym miejscem do spędzania czasu i realizacji sportowych pasji. Mimo niewielkiej powierzchni jest przestrzenią, do której można zaprosić przyjaciół i aktywnie spędzać czas

Wielkość i kształt biurka w pokoju dziecka powinny być dobrze przemyślane. Odpowiednio dopasowane i ustawione biurko i krzesło zapewni dziecku wygodę i pozwoli uniknąć problemów ze zdrowiem. Podpowiadamy, jakie wybrać biurko do pokoju dziecka i jak właściwie je ustawić, by praca przy nim była komfortowa.

Miejsce do nauki to ważna strefa w pokoju dziecka, czy nastolatka. Głównymi meblami są tu biurko i dobrze dopasowane krzesło. Biurko dla ucznia wymaga spokojnego miejsca. Można je postawić pod oknem, żeby podczas nauki dziecko mogło jak najdłużej korzystać ze światła dziennego. Powinno ono padać z lewej strony. Niewskazane jest światło z tyłu (odbija się od ekranu, powodując bliki), a także padające z przodu (zaciemnia obraz, co szybko męczy oczy).

Jeśli pokój dziecka jest od strony północnej albo wschodniej, rozproszone światło nie będzie dekoncentrować, ale pomagać w pracy. Zwykle jednak pokoje dzieci umieszczamy po słonecznej stronie domu. Wówczas rozwiązaniem mogą być rolety typu screen ograniczające dostęp promieniowania słonecznego (na jednym oknie można zamontować dwie różne rolety, na przykład zaciemniające na ramie okna i typu screen nad oknem).

Ustawienie biurka w pokoju

Ustawienie biurka w pokoju dziecka powinien wyznaczać dostęp do światła słonecznego – pisząca przy nim osoba nie może sobie zasłaniać światła. A zatem biurko osoby praworęcznej powinno stać lewym bokiem do okna, a leworęcznej – prawym bokiem. Niekorzystne jest ustawienie biurka tyłem do okna lub tyłem do drzwi. Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, to w przypadku dziecka piszącego prawą ręką lampka oświetlająca biurko powinna stać z lewej, i odwrotnie wprzypadku osoby leworęcznej.

Sprawdź też:

Biurko w pokoju młodzieżowym
Autor: Mariusz Bykowski Nad biurkiem powieszono modną metalową kratkę, na której można powiesić akcesoria czy notatki.

Krzesło: co postawić przy biurku?

Przede wszystkim w pokoju dziecka zadbaj jednak o dobre krzesło do biurka. Najlepiej z atestem Państwowego Zakładu Higieny. Ergonomiczne krzesło to takie, które pozwala regulować nie tylko wysokość, ale też głębokość siedziska, ustawienie oparcia i podłokietników. Wygodne krzesło biurowe powinno mieć podpórki pod łokcie, możliwość ustawienia kąta oparcia i regulowaną wysokość siedziska w zakresie 40-50 cm. Oparcie powinno być tak wyprofilowane, by idealnie podpierało odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Takie krzesło pomoże zachować prawidłową postawę, i to niezależnie od wzrostu czy wagi siedzącego dziecka. Warto pamiętać, że dorastające dzieci rosną średnio 7 cm rocznie! Nogi powinny spoczywać swobodnie na ziemi. Jeśli to konieczne, zastosuj podnóżek. Polecam krzesła obrotowe dające dziecku swobodę ruchów przy biurku. Drzwi do pokoju nie powinny się znajdować za plecami dziecka, żeby nie miało nieprzyjemnego, rozpraszającego uczucia, że ktoś stoi za jego plecami.

Sprawdź też:

Ustawiamy monitor komputera na biurku

Dobrze, by monitor był nieco odchylony do tyłu, a minimalna odległość oczu dziecka siedzącego przed komputerem wynosiła od niego 40-50 cm, optymalna to 75 cm. Monitor komputera nie powinien być ustawiony na tle okna ani naprzeciwko niego, aby nie odbijało się w nim światło słoneczne lub sztuczne, gdyż może to powodować przemęczenie oczu, a w rezultacie problemy ze wzrokiem. Najlepiej, by monitor komputera stał bokiem do okna, w odległości co najmniej 1 m.

Dobrze dopasowane biurko pozwoli uniknąć problemów ze zdrowiem

Wybierając biurko do pokoju dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Jeśli dziecko pracuje na komputerze stacjonarnym, dobrze, by wysokości, na których są ustawione monitor i klawiatura, były zróżnicowane – aby monitor stał wyżej na biurku, a klawiatura na wysuwanym blacie, przy czym różnica między poziomami nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Zasada jest taka, że dłonie osoby piszącej na klawiaturze powinny spoczywać swobodnie na wysuwanym blacie, a jej przedramiona tworzyć z osią ciała kąt prosty.

Wygodne biurko do pracy powinno mieć szerokość 80-90 cm i długość 120-160 cm, wysokość zależy od wzrostu człowieka. Pod biurkiem należy zostawić wolną przestrzeń dla nóg szerokości minimum 70 cm i głębokości minimum 60 cm. Nogi powinny spoczywać swobodnie na ziemi, a jeśli nie jest to możliwe, to na podnóżku.

Biurko do pokoju dziecka. Jak je wybrać i dobrze ustawić?
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Biurko powinno być ustawione przodem lub bokiem do okna, tak by dziecko nie zasłaniało sobie naturalnego światła
Biurko do pokoju dziecka. Jak je wybrać i dobrze ustawić?
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Jeżeli na biurku ustawiony jest monitor komputera, jego minimalna odległość od oczu dziecka powinna wynosić 50 cm
Biurko do pokoju dziecka. Jak je wybrać i dobrze ustawić?
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Wygodne biurko do pokoju dziecka powinno mieć szerokość 80-90 cm i długość 120-160 cm. Wysokość biurka zależy oczywiście od wzrostu dziecka

Funkcjonalne biurko: regulowana wysokość

Funkcjonalne jest biurko z regulowaną wysokością blatu. Jest on na odpowiedniej wysokości, gdy kąt między ramieniem a przedramieniem osoby przy nim siedzącej jest prosty. Biurka marki Moll czy Multibiurko marki Meble Vox umożliwiają także regulację kąta nachylenia blatu. Ukośnie ustawiony ułatwia osobom pracującym przy biurku z pochyloną głową przyjęcie naturalnej postawy ciała, dzięki czemu odpręża mięśnie karku, zapobiega garbieniu się, pomaga dbać o wzrok – kąt widzenia blisko 90° zapobiega odbiciom promieni słonecznych od książek położonych na blacie.

Sprawdź też:

Biurko powinno mieć szuflady na pomoce szkolne. Można też dostawić dodatkową komódkę. Praktycznym rozwiązaniem jest nadstawka na biurko z szufladkami i półkami. Na ścianie nad biurkiem możemy powiesić tablicę magnetyczną. Odradzam korkowe, szczególnie gdy w domu są również młodsze dzieci. Pinezki mogą być niebezpieczne.

Biurko Moll
Autor: Bernard Białorucki Wygodne regulowane krzesło oraz biurko Moll z unoszonym blatem pozwalają na komfortową pracę. Biurko ustawione przy oknie przez cały dzień jest doskonale oświetlone.
Polecamy
Smyki Design polecamy

Autor: smyki.pl

Gotowe projekty pokoi dla dzieci

Chcesz, aby Twoje dziecko miało cudowny pokój? Wyczaruj go razem z nami! Wraz z architektami stworzyliśmy kolekcję gotowych projektów pokoi dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku: uczniów, przedszkolaków i niemowląt. Każdy pokój ma własny styl i charakter. Szczegółowo opracowana aranżacja zawiera listę produktów, linki do sklepów i szczegółowe rysunki. Dzięki temu urządzanie jest bardzo łatwe i szybkie, nawet dla osób, które robią to pierwszy raz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anna
|

Najważniejsza jest ergonomiczna postawa, no i materiał, który nie rozleci się po roku. Meble drewniane po czasie można poddać renowacji, zakup drewnianych mebli jest inwestycją:)

Adam Stepczyński
|

Najlepiej drewniane ze specjalistycznego sklepu jak urokdrewna wtedy przetrwa lata takie biurko. A że takie drewniane nie tracą zbyt dużo na cenie, można je pózniej sprzedać.

Patka
|

My wybraliśmy takie cudo do pokoju naszej córy www.entelo.pl/sklep/e-sklep.... Siedzi prosto, wygodnie, nie garbi się już tak nad biurkiem. Obrotowe krzesło odpadło w przedbiegach. W życiu nie uwierzę, że dziecko tak na nim siedzi, grając, oglądając film, czytając… ;)

marcelina
|

dużo ciekawych propozycji biurek dla dzieci, tych młodszych i tych starszych można znaleźć na http://mebledladziecka.com....

Wojtek Bogusz
|

Ja szukałem biurka dla syna - prostego i takiego gdzie mógłbym postawić mu komputer PC. Chciałem samo biurko, bez żadnych nadstawek schowków itp. Wybrałem w efekcie takie http://www.ergoexpert.pl/pl... , bo dobrze wycięty blat i akurat można tam postawić komputer. OD tego jeszcze dobrałem krzesło obrotowe, odpowiednie do jego wzrostu i uffff... jest wszystko ok :)