Adaptacja strychu na mieszkanie w starej kamienicy. Po kapitalnym remoncie powstały aż dwa mieszkania

2023-11-17 14:57

Generalny remont strychu to szansa na stworzenie własnej przestrzeni lub wykorzystanie jej na wynajem. Zobacz, jak wyremontowane poddasze starej kamienicy w Gliwicach stało się pełnoprawnym mieszkaniem, a nawet dwoma mieszkaniami.

Spis treści

  1. Adaptacja strychu na mieszkanie w Gliwicach
  2. Zobacz dwa mieszkania jakie powstały na strychu kamienicy - zdjęcia
  3. Wideo: adaptacja poddasza. Jakie okna dachowe wybrać?
  4. Belki, słupy i zastrzały - aranżacja wnętrz poddasza
Murator Remontuje: Jak wymienić parapet?
Materiał sponsorowany

W wiekowej, ceglanej kamienicy był nieużytkowy strych. Zaniedbany, nie nadający się do zamieszkania, mający jednak duży potencjał. Zarówno ze względu na lokalizację budynku - samo centrum Gliwic, w sąsiedztwie Politechniki Śląskiej - jak i rozmiary poddasza, spokojnie pozwalającego na zaprojektowanie dwóch mieszkań. Inwestor postanowił wyremontować zapomnianą i zaniedbaną przestrzeń, przeznaczając ją na mieszkanie na wynajem: korzystne rozwiązanie, biorąc pod uwagę bliskość wyższej uczelni.

Adaptacja strychu na mieszkanie w Gliwicach

Zaprojektowano dwa osobne mieszkania, jak najlepiej wykorzystując zastane rozmiary poddasza, przyłącza oraz istniejące instalacje. Strych został podzielony na dwa lokale. Mniejszy, dwupoziomowy, z antresolą wynagradzającą niewielkie gabaryty mieszkania oraz większy, który zaplanowano na jednym poziomie. To remont tego drugiego został zaprezentowany w konkursie Remont Roku 2017.

Zobacz dwa mieszkania jakie powstały na strychu kamienicy - zdjęcia

Remont mieszkania na strychu nie był łatwy, także ze względu na trudności z ociepleniem poddasza i zachowaniem części elementów konstrukcyjnych. Udało się jednak przemienić wizualizacje w rzeczywistość. Rozebrano część ścian, dzięki czemu stworzono niezależne wejścia do lokali. Położono wszędzie nowe podłogi.

W większym mieszkaniu powstała duża, centralna i dwupoziomowa przestrzeń pokoju dziennego, połączonego z kuchnią. Zgrupowane okna dachowe, zamontowane nad aneksem, podkreślają wysokość pomieszczenia, doskonale doświetlając cały salon. Ustawny i pozwalający sprawnie komunikować się z pozostałymi pomieszczeniami.

Przeczytaj także:

Główna sypialnia położona jest tuż obok garderoby - w mieszkaniu stworzono także drugie, mniejsze pomieszczenie sypialniane. Wąski korytarz powstał z podziału strychu, a łazienka zaprojektowana pod skosami pomieściła zarówno wannę, jak i prysznic. Wannę odsunięto od skosu, zabudowując powstałą lukę drewnianą półką, dzięki czemu korzystanie z armatury jest znacznie wygodniejsze.

Przeczytaj także:

Aneks kuchenny umieszczono w najwyższej przestrzeni mieszkania. Kuchnia jest niewielka, ale spełnia swoje zadanie - wyposażono ją w podstawowe sprzęty, a podwyższony blat oddziela ją od części wypoczynkowej. Zewnętrzną stronę ścianki działowej wyłożono biało-czarną tapetą w drobny, gazetowy wzór - taka sama pokryła ścianę nad kanapą. W podobnym wizualnym stylu utrzymano pudełka do przechowywania.

Przeczytaj także:

Wideo: adaptacja poddasza. Jakie okna dachowe wybrać?

Adaptacja poddasza: okna dachowe

Belki, słupy i zastrzały - aranżacja wnętrz poddasza

Ciąg komunikacyjny (razem z kuchnią i łazienką) wyłożono płytkami na wysoki połysk: ułatwia to sprzątanie oraz wizualnie oddziela tę część mieszkania od reszty, z posadzką z paneli podłogowych. Wyeksponowane elementy drewnianej konstrukcji poddasza nadały wnętrzom loftowego, ale i przytulnego charakteru. Klimat strychu starej kamienicy odkreślają także ceglane elementy ścian w przedpokoju oraz w części ściany szczytowej.

Postawiono na neutralną i stonowaną kolorystykę ścian mieszkania na poddaszu, tak by pozostało uniwersalne i nadawało się do wynajęcia przez osoby o różnych gustach. Nie oznacza to jednak, że zupełnie pozbawiono te cztery kąty własnego stylu czy drobnych ozdób. Klasyczne grafiki w czarnych ramkach z łatwością dopasują się do dodatków wybranych przez najemcę. Zakupione już elementy aranżacji wnętrz - poduchy, świeczki i dywan - utrzymane są w odcieniach zieleni, przełamującej nieco monochromatyzm pomieszczeń. 

W otwartej przestrzeni salonu wykonano kilka wnęk - jedną na zamontowanie wiszącego telewizora oraz kilka innych, które będą służyć jako półki. Duże okna dachowe - po obydwu stronach pomieszczenia - sprawiają, że przestrzeń dzienna wraz z kuchnią praktycznie przez cały dzień jest dobrze doświetlona. O dodatkowe źródła światła w godzinach wieczornych zadbano, kupując wysoką lampę stojącą z wysięgnikiem łukowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE