Adaptacja strychu na mieszkanie w starej kamienicy. Po kapitalnym remoncie powstały aż dwa mieszkania

2023-11-17 14:57

Generalny remont strychu to szansa na stworzenie własnej przestrzeni lub wykorzystanie jej na wynajem. Zobacz, jak wyremontowane poddasze starej kamienicy w Gliwicach stało się pełnoprawnym mieszkaniem, a nawet dwoma mieszkaniami.

Spis treści

  1. Adaptacja strychu na mieszkanie w Gliwicach
  2. Zobacz dwa mieszkania jakie powstały na strychu kamienicy - zdjęcia
  3. Wideo: adaptacja poddasza. Jakie okna dachowe wybrać?
  4. Belki, słupy i zastrzały - aranżacja wnętrz poddasza
Murator Remontuje: Jak wymienić parapet
Materiał sponsorowany

W wiekowej, ceglanej kamienicy był nieużytkowy strych. Zaniedbany, nie nadający się do zamieszkania, mający jednak duży potencjał. Zarówno ze względu na lokalizację budynku - samo centrum Gliwic, w sąsiedztwie Politechniki Śląskiej - jak i rozmiary poddasza, spokojnie pozwalającego na zaprojektowanie dwóch mieszkań. Inwestor postanowił wyremontować zapomnianą i zaniedbaną przestrzeń, przeznaczając ją na mieszkanie na wynajem: korzystne rozwiązanie, biorąc pod uwagę bliskość wyższej uczelni.

Adaptacja strychu na mieszkanie w Gliwicach

Zaprojektowano dwa osobne mieszkania, jak najlepiej wykorzystując zastane rozmiary poddasza, przyłącza oraz istniejące instalacje. Strych został podzielony na dwa lokale. Mniejszy, dwupoziomowy, z antresolą wynagradzającą niewielkie gabaryty mieszkania oraz większy, który zaplanowano na jednym poziomie. To remont tego drugiego został zaprezentowany w konkursie Remont Roku 2017.

Zobacz dwa mieszkania jakie powstały na strychu kamienicy - zdjęcia

Remont mieszkania na strychu nie był łatwy, także ze względu na trudności z ociepleniem poddasza i zachowaniem części elementów konstrukcyjnych. Udało się jednak przemienić wizualizacje w rzeczywistość. Rozebrano część ścian, dzięki czemu stworzono niezależne wejścia do lokali. Położono wszędzie nowe podłogi.

W większym mieszkaniu powstała duża, centralna i dwupoziomowa przestrzeń pokoju dziennego, połączonego z kuchnią. Zgrupowane okna dachowe, zamontowane nad aneksem, podkreślają wysokość pomieszczenia, doskonale doświetlając cały salon. Ustawny i pozwalający sprawnie komunikować się z pozostałymi pomieszczeniami.

Przeczytaj także:

Główna sypialnia położona jest tuż obok garderoby - w mieszkaniu stworzono także drugie, mniejsze pomieszczenie sypialniane. Wąski korytarz powstał z podziału strychu, a łazienka zaprojektowana pod skosami pomieściła zarówno wannę, jak i prysznic. Wannę odsunięto od skosu, zabudowując powstałą lukę drewnianą półką, dzięki czemu korzystanie z armatury jest znacznie wygodniejsze.

Przeczytaj także:

Aneks kuchenny umieszczono w najwyższej przestrzeni mieszkania. Kuchnia jest niewielka, ale spełnia swoje zadanie - wyposażono ją w podstawowe sprzęty, a podwyższony blat oddziela ją od części wypoczynkowej. Zewnętrzną stronę ścianki działowej wyłożono biało-czarną tapetą w drobny, gazetowy wzór - taka sama pokryła ścianę nad kanapą. W podobnym wizualnym stylu utrzymano pudełka do przechowywania.

Przeczytaj także:

Wideo: adaptacja poddasza. Jakie okna dachowe wybrać?

Adaptacja poddasza: okna dachowe

Belki, słupy i zastrzały - aranżacja wnętrz poddasza

Ciąg komunikacyjny (razem z kuchnią i łazienką) wyłożono płytkami na wysoki połysk: ułatwia to sprzątanie oraz wizualnie oddziela tę część mieszkania od reszty, z posadzką z paneli podłogowych. Wyeksponowane elementy drewnianej konstrukcji poddasza nadały wnętrzom loftowego, ale i przytulnego charakteru. Klimat strychu starej kamienicy odkreślają także ceglane elementy ścian w przedpokoju oraz w części ściany szczytowej.

Postawiono na neutralną i stonowaną kolorystykę ścian mieszkania na poddaszu, tak by pozostało uniwersalne i nadawało się do wynajęcia przez osoby o różnych gustach. Nie oznacza to jednak, że zupełnie pozbawiono te cztery kąty własnego stylu czy drobnych ozdób. Klasyczne grafiki w czarnych ramkach z łatwością dopasują się do dodatków wybranych przez najemcę. Zakupione już elementy aranżacji wnętrz - poduchy, świeczki i dywan - utrzymane są w odcieniach zieleni, przełamującej nieco monochromatyzm pomieszczeń. 

W otwartej przestrzeni salonu wykonano kilka wnęk - jedną na zamontowanie wiszącego telewizora oraz kilka innych, które będą służyć jako półki. Duże okna dachowe - po obydwu stronach pomieszczenia - sprawiają, że przestrzeń dzienna wraz z kuchnią praktycznie przez cały dzień jest dobrze doświetlona. O dodatkowe źródła światła w godzinach wieczornych zadbano, kupując wysoką lampę stojącą z wysięgnikiem łukowym.

Sonda
Jaka jest największa zaleta mieszkania urządzonego na poddaszu?