Doświetlenie poddasza, czyli dobieramy okno dachowe do potrzeb i warunków wnętrza

2018-11-04 11:56 Materiał sponsorowany
Fakro okna dachowe
Autor: materiały prasowe Fakro Odpowiednio dobrane okna dachowe znakomicie doświetlą każde pomieszczenie na poddaszu.

Doświetlenie poddasza przy obecnej ofercie okien dachowych to żaden problem. Wystarczy przeanalizować swoje potrzeby co do ilości światła dziennego jaką chcielibyśmy osiągnąć w ramach doświetlenia poddasza, bo to scharakteryzuje wielkość okna dachowego, jakiego potrzebujemy i miejsce jego montażu. Kolejną decyzją będzie typ okna dachowego, który wpłynie na komfort jego użytkowania.

Wybór okien dachowych na doświetlenie poddasza bardzo często jest zazwyczaj jedną z decyzji, jaką podejmuje się w procesie budowy domu. Zdarza się wówczas, iż przeliczyliśmy się z kosztami i po prostu brakuje już funduszy, aby dobrać odpowiednią liczbę i konstrukcję okien dachowych, dlatego próbujemy na nich oszczędzać. Wybieramy wówczas często okna, które później nie spełniają naszych oczekiwań.

Liczba okien, ich umiejscowienie oraz rodzaj konstrukcji mają ogromny wpływ na komfort użytkowania poddasza. Najlepiej to ocenić, analizując zadania okien dachowych w odniesieniu do funkcji pomieszczenia, które mają być dzięki nim doświetlone.  

Okna dachowe nie ustępują w niczym oknom tradycyjnym

Okna dachowe mają do spełnienia takie same funkcje jak wszystkie okna.

1. Odpowiednie doświetlenie poddasza

Należy pamiętać, iż około 90% naszego wolnego czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego coraz bardziej zwracamy uwagę na dostęp naturalnego światła, które poprawia nasze samopoczucie, zdrowie czy zdolność do koncentracji. Dlatego powinniśmy wybierać w miarę możliwości okna dachowe z dużymi przeszkleniami, które umożliwią napływ dużej ilości światła do pomieszczeń na poddaszu.

2. Wietrzenie pomieszczenia

W domu jest wiele źródeł wilgoci. Dostaje się ona do pomieszczenia wraz z powietrzem zewnętrznym, generowana jest przez samych domowników (oddychanie) oraz podczas codziennych czynności, takich jak pranie czy gotowanie. Dlatego ważną rzeczą jest taki dobór okien, które umożliwią przewietrzanie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu, a także wspomogą pracę prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej.

FAKRO okno dachowe
Autor: FAKRO

3. Komfort użytkowania

Okna dachowe różnią się między sobą sposobem otwierania. Do wyboru mamy okna dachowe obrotowe, uchylno-obrotowe, okna balkonowe oraz okna dachowe o podwyższonej osi obrotu. Sposób otwierania okien dachowych decyduje o wygodzie użytkowania poddasza, a ich rozmiar i wysokość montażu o możliwości kontaktu wzrokowego z otoczeniem.

Jak widać, jest wiele czynników, które należy brać pod uwagę przy wyborze okna dachowego. Poniżej przedstawiamy kilka porad, którymi należy kierować się przy wyborze okien dachowych, tak, by w finalnym etapie wszyscy domownicy czuli się komfortowo przebywając na poddaszu i użytkując okna dachowe.

Dobrze doświetlone poddasze, czyli przeliczamy światło na rozmiar okien

W tych obliczeniach ważne są przeznaczenie i wielkość pomieszczenia, które będziemy doświetlać. Ilość potrzebnego światła wyraża stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi w pomieszczeniu. W pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi stosunek ten powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innych pomieszczeniach, w których wymagane jest światło dzienne ze względów na przeznaczenie co najmniej 1:12.

Zobacz poniżej, jak dociera światło do pomieszczenia w zależności od wielkości okna i wysokości jego zamontowania.

Warto wiedzieć

Jak obliczyć ile okien powinno być na poddaszu? Wzór

Przykład obliczenia potrzebnej liczby okien dachowych do oświetlenia światłem dziennym pokoju o powierzchni 20 m²:

1 = 8
? = 20 (20 x 1) : 8 = 2,5

Oznacza to, że do oświetlenia pokoju o powierzchni 20 m² trzeba zastosować okna o powierzchni 2,5 m² liczonej w świetle ościeżnic. Powierzchnię taką uzyskamy stosując:

4 okna 78 x 118  lub
3 okna 78 x 140  lub
2 okna 114 x 118

Ze względu na rozprowadzenie światła w pomieszczeniu, najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie 4 okien 78x118 w układzie 2x2, po dwóch stronach pokoju.

Kąta nachylenia dachu również jest istotnym kryterium dla uzyskania prawidłowego doświetlenia pomieszczenia oraz wygody obsługi i użytkowania okien dachowych. Im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym wysokości okna powinna być większa. Im wyżej zamontowane okno tym łatwiej je obsługiwać i lepiej doświetla pomieszczenie.

Okna dachowe a nachylenie dachu
Autor: FAKRO Jak nachylenie dachu wpływa na wielkość okna dachowego przy takiej samej wysokości montażu, by zapewnić odpowiednie doświetlenie poddasza.

Wybieramy materiał profili okien dachowych

W zależności od przeznaczenia pomieszczenia możemy wybrać materiały, z jakich wykonane są okna dachowe. Mamy do dyspozycji okna aluminiowo – drewniane (wykonane z drewna, osłonięte z zewnątrz profilami aluminiowymi) lub aluminiowo – tworzywowe (wykonane z profilu PVC wzmocnione wewnątrz rdzeniami stalowymi, osłonięte z zewnątrz profilami aluminiowymi).

Sprawdź też:

Okna drewniane mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach, tym bardziej, że są one przystosowane również do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, można też wybrać okna specjalnie do nich przystosowane. Dla przykładu, w swojej ofercie FAKRO ma okna tworzywowe przystosowane do pomieszczeń, w których przez dłuższy czas utrzymuje się wilgotne powietrze (kuchnie, łazienki). Do takich pomieszczeń przeznaczone jest również jedno z okien drewnianych malowane lakierem poliuretanowym w kolorze białym. Okna aluminiowo – tworzywowe mogą być też stosowane we wszystkich innych pomieszczeniach na poddaszu, jeśli na przykład na niższych kondygnacjach domu zamontowano okna z PVC i chcemy zachować ten sam materiał.

Wysokość montażu okna dachowego

Bardzo ważną kwestią jest wybór wysokości zamontowania okien w połaci dachowej. Przepisy i instrukcje „wskazują” miejsce zamontowania okna dachowego na odpowiedniej wysokości od podłogi tak, by optymalnie spełniało swoje funkcje.

Okno dachowe wysokośc montażu
Autor: FAKRO Prawidłowa wysokość montażu okna dachowego

W budynkach o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem, odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi powinna wynosić co najmniej 85 cm. Natomiast na kondygnacjach powyżej 25 m nad terenem, odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 110 cm. Należy podkreślić, że im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno dachowe, tym lepsze będzie doświetlenie pomieszczenia. Górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą”.

Kolejną ważną kwestią jest wysokość montażu okien dachowych wyposażonych w nawiewniki. Według instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej należy je instalować na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika. W oknach FAKRO nawiewnik umieszczony jest w górnej części ościeżnicy.

Aby okno było zamontowane zgodnie z przepisami, górna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 220 cm. Zalecany montaż okien FAKRO (dolna krawędź okna) na poziomie 110-140 cm od podłogi spełnia wymagania stawiane przez przepisy oraz zapewnia bardzo dobre doświetlenie i gwarantuje kontakt wzrokowy z otoczeniem. Zastosowanie dolnej klamki w oknach FAKRO  pozwala na komfortową obsługę prawidłowo zamontowanych okien. Montaż okien na tej wysokości umożliwia również umieszczenie pod oknem standardowego grzejnika oraz prawidłowe wykonanie szpalet, dzięki czemu zapewniona jest prawidłowa cyrkulacja powietrza w całej wnęce okiennej, która skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia kondensacji na oknie dachowym.

FAKRO okno dachowe
Autor: FAKRO Oknami dachowymi można sterować pilotem

Trzy reguły prawidłowego doświetlenia poddasza

  • REGUŁA 1
    - lepsze efekty oświetlenia uzyskamy stosując kilka okien umieszczonych w różnych punktach dachu, niż okna zgrupowane w jednym miejscu.
  • REGUŁA 2
    - im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno, tym lepsze i bardziej równomierne będzie doświetlenie pomieszczenia.
  •  REGUŁA 3
    - wysokie okna dachowe zapewniają równomierny rozkład światła w pomieszczeniu oraz gwarantują kontakt wzrokowy z otoczeniem

Jeżeli wszystkie wyżej wymienione warunki zostaną uwzględnione przy doborze okien dachowych możecie być pewni, iż wasze poddasze będzie dobrze doświetlone i stanie się ulubionym miejscem dla całej rodziny.

www.fakro.pl

Nie przegap
Projekt Inostudio Architekci

Autor: INOSTUDIO Architekci

Projekt domu: INOSTUDIO Architekci

Nowoczesny dom z poddaszem

Razem z miesięcznikiem Murator prezentujemy akcję dla tych, którzy marzą o nowoczesnym domu ze skośnym dachem. Znajdziecie w niej inspirujące rozwiązania pracowni architektonicznych. Firma FAKRO jest partnerem naszej akcji Nowoczesny dom z poddaszem. Obejrzyj prezentacje projektów domów z poddaszem użytkowym pod dachem skośnym - oryginalnych, funkcjonalnych i przytulnych.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie