Jak stosować ledy? Jak wykorzystywać ledowe źródła światła w oświetleniu salonu, kuchni czy sypialni
Kiedy ledy zaczynały karierę, dawały niewiele światła, więc były wykorzystywane jedynie w oświetleniu sygnalizacyjnym i dekoracyjnym. Dzisiaj dzięki wysokiej efektywności i długowieczności ledowe źródła światła wypierają z użycia wszelkie inne.
Diody LED to elementy półprzewodnikowe, które pod wpływem przyłożonego napięcia i płynącego prądu wytwarzają promieniowanie elektromagnetyczne. Pojedyncza dioda LED nie może być jednak stosowana jako źródło światła do tradycyjnego oświetlenia. Aby w ledowym źródle światła otrzymać światło białe, czipy emitujące światło niebieskie pokrywa się żółtym luminoforem albo w jednej obudowie umieszcza się trzy różne czipy LED. Uzyskane w ten sposób ledowe żródła światła świecą dobrze i tanio. Dają światło o nasyconych barwach i nie rozgrzewają się mocno, więc można je bezpiecznie instalować w miejscach zbyt ciasnych na inne źródła światła. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działają bardzo długo, a kiedy się już zestarzeją, nie gasną nagle, lecz stopniowo zmniejszają ilość emitowanego światła.
Ledy z wbudowanym zasilaczem albo bez zasilacza
Ledowe źródła światła są produkowane w dwóch odmianach: do zasilania obniżonym napięciem 12 V albo do montażu w instalacji na standardowe napięcie 230 V. Ledy na obniżone napięcie wymagają dokupienia i zamontowania w instalacji elementów obniżających napięcie od wartości, jaka występuje w sieci, do wspomnianych 12 V i zmieniających prąd przemienny na stały, czyli tak zwanych zasilaczy. Ledy na napięcie standardowe mają takie elementy zintegrowane w obudowie, więc można je umieszczać w standardowych oprawach oświetleniowych przeznaczonych dla żarówek i świetlówek.
Ledy na obniżone napięcie są trwalsze i bezpieczniejsze.
Ledy do każdego wnętrza
Do łazienki idealne będą zestawy diod LED zasilane bezpiecznym napięciem 12 V. Można je zainstalować w miejscach, w których umieszczenie źródeł światła na napięcie 230 V prądu przemiennego jest niedozwolone. Nie wolno jednak zapomnieć o wysokim stopniu ochrony przed wpływami otoczenia określanym w kodzie IP.
Sprawdź też:
Projektując oświetlenie kuchni warto postawić na przykład na pojedyncze oprawki z diodami LED umieszczone w regularnych odstępach pod szafkami wiszącymi albo przymocowaną w tym miejscu taśmę ledową, która równomiernie oświetli blat. Diody powinny być osłonięte kloszami lub innymi przesłonami rozpraszającymi światło, aby ich blask nie odbijał się od powierzchni blatu.
Sprawdź też:
Ledy są energooszczędne, więc warto je instalować w miejscach, gdzie dużo i często korzysta się ze światła, czyli także w salonie. Dziś bez kłopotu można już znaleźć źródła o kącie padania oraz barwie światła odpowiednich do wystroju wnętrza i nastroju, jaki chce się w nim zbudować.
Więcej na temat oświetlenia diodami LED przeczytasz w sierpniowym wydaniu magazynu Murator.